جلبک واکامه : خواص و عوارض جانبی بالقوه

0

واکامه نوعی جلبک دریایی خوراکی است که قرن‌هاست در کشورهای ژاپن و کره برای آشپزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر طعم و بافتِ خاص، جلبک واکامه کالری کمی داشته و سرشار از مواد مغذی مختلف است که برای سلامتی ما ضروری می‌باشند.

بعلاوه، این جلبک لیستی از فواید بالقوه را برای سلامتی ارائه می‌دهد؛ از جمله بهبود سلامت قلب و کمک به کاهش وزن.

در این مقاله به بررسی فواید جلبک واکامه برای سلامتی و همچنین عوارض جانبی بالقوه آن می‌پردازیم.

کالری کم، اما مواد مغذی زیاد

جلبک واکامه کالری کمی دارد، اما حاوی مقادیر خوبی از مواد مغذی مهم است.

حتی مقادیر کمی از این جلبک می‌توانند به شما در افزایش دریافت مواد معدنی مختلف نظیر یُد، منگنز، فولات، منیزیم و کلسیم کمک کرده و نیازهای روزانه‌تان را برطرف کنند.

تنها دو قاشق غذاخوری (۱۰گرم) از جلبک واکامه خام حاوی این ترکیبات است:

  • کالری: ۵
  • پروتئین: ۰٫۵ گرم
  • کربوهیدرات: ۱ گرم
  • یُد: ۲۸۰ درصد نیاز روزانه (RDI)
  • منگنز: ۷ درصد
  • فولات: ۵ درصد
  • سدیم: ۴ درصد
  • منیزیم: ۳ درصد
  • کلسیم: ۲ درصد

همچنین هر وعده از واکامه حاوی ویتامین‌های آ، ث، ای و کا و مواد معدنی مهم نظیر آهن، مس و فسفر است.

حمایت از عملکرد تیروئید

جلبک واکامه منبع خوبی از یُد است. در واقع هر گرم از واکامه تقریبا حاوی ۴۲ میکروگرم یُد می‌باشد، که حدودا ۲۸ درصد نیاز روزانه به این ماده است.

ید یک ماده معدنی ضروری است که بدن شما از آن برای تولید هورمون‌های تیروئید استفاده می‌کند. این هورمون‌ها از رشد، سوخت‌وساز، سنتز پروتئین و ترمیم سلول‌ها حمایت می‌کنند.

با این حال، کمبود ید همچنان بسیار رایج است. برخی از گزارشات تخمین می‌زنند که حدود ۲ میلیارد نفر در جهان به این کمبود دچار هستند.

کمبود این ماده معدنی مهم می‌تواند در بروز کم‌کاری تیروئید نقش داشته باشد. این عارضه باعث می‌شود تا تیروئید نتواند به اندازۀ کافی هورمون تیروئید تولید کرده تا از عملکرد عادی حمایت کند.

علائم کمبود ید می‌توانند شامل این موارد باشند: افزایش وزن، خستگی، ریزش مو و خشکی و تکه تکه شدن پوست.

کاهش فشارخون

فشارخون بالا عارضه‌ای است که فشار بیش از اندازه به قلب و رگ‌های خونی وارد کرده، ماهیچۀ قلب را ضعیف کرده و خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می‌دهد.

برخی از تحقیقات نشان می‌دهند که اضافه کردن جلبک واکامه به رژیم غذایی می‌تواند به تحت کنترل داشتن فشارخون کمک کرده و سلامت قلب را بهینه‌سازی کند.

به طور مثال، یک مطالعۀ ۱۰ هفته‌ای نشان داده است که دادنِ مواد استخراج شده از واکامه به موش‌ها، باعث شده است تا فشارخون سیتولیک در آنها به طور چشمگیری کاهش یابد.

مطالعۀ دیگری در ۴۱۷ کودک نشان می‌دهد که مصرف زیاد جلبک دریایی فشارخون را کاهش می‌دهد.

با این حال، برای ارزیابی چگونگی اثر واکامه بر فشارخون، به مطالعات انسانی بیشتری نیاز است.

کاهش کلسترول

بیشتر بخوانید:

کلسترول در بسیاری از جنبه‌های سلامتی نقش دارد؛ از تولید هورمون گرفته تا هضم چربی.

با این حال، کلسترول خون اضافه می‌تواند در شریان‌ها جمع شده و جریان خون را مسدود کند. این می‌تواند خطر بیماری قلبی و سکته مغزی را افزایش دهد.

اگرچه تحقیقات در این زمینه در حال حاضر به مطالعات حیوانی محدود هستند، اما برخی از مطالعات یافته‌اند که واکامه ممکن است سطوح کلسترول را کاهش داده و به بهبود سلامت قلب کمک کند.

در واقع یک مطالعه نشان می‌دهد که مصرف مکمل جلبک واکامه برای کاهش سطوح کلسترول بد (LDL) در موش‌ها موثر بوده است.

به طور مشابه، یک مطالعۀ حیوانی دیگر نشان داده است که مصرف پودر واکامه خشک‌شده به تغییر در حالتِ برخی از ژن‌های خاص انجامیده و کمک کرده است تا تنها در ۲۸ روز، سطوح کلسترول کاهش یابند.

علیرغم این یافته‌های نویدبخش، درک اینکه واکامه چگونه بر روی سطوح کلسترول در انسان‌ها اثر می‌گذارد، نیازمند تحقیقات بیشتری است.

خواص ضدسرطانی بالقوه

یکی از جالب توجه‌ترین فواید واکامه برای سلامتی، توانایی آن در مسدود کردن رشدِ سلول سرطانی در برخی از مطالعات حیوانی و درون‌کشتگاهی بوده است.

به طور مثال، یک مطالعه حیوانی نشان داده است که دادنِ جلبک واکامه به موش‌ها، به سرکوب کردن رشد و گسترش سلول‌های سرطان پستان در آنها کمک کرده است.

یک مطالعه درون‌کشتگاهی نیز نشان می‌دهد که ترکیبات خاص استخراج شده از جلبک واکامه در مهار کردن رشد سلول‌های سرطان روده بزرگ و کلیه موثر بوده‌اند.

با این حال، برخی از مطالعات نتایج متناقضی داشته‌اند. یک مطالعه در ۵۲٫۶۷۹ نفر گزارش داده است که افزایش مصرف جلبک دریایی با افزایش خطر سرطان تیروئید در ارتباط بوده است، که این می‌تواند نتیجۀ مصرف بیش از حد یُد باشد.

بنابراین، برای مشخص کردن چگونگی اثرگذاری واکامه بر سلول‌های سرطانی در انسان‌ها، به پژوهش بیشتری نیاز است.

کاهش قند خون

برخی از یافته‌ها نشان می‌دهند که جلبک واکامه می‌تواند به کاهش قند خون کمک کرده و مقاومت به انسولین را بهبود دهد.

یک مطالعۀ چهار هفته‌ای نشان داده‌ است که مصرف ۴۸ گرم مکمل جلبک دریایی در روز باعث کاهش چشمگیر سطوح قند خون در ۲۰ فرد دیابتی شده است.

مطالعۀ دیگری در حیوانات نشان می‌دهد که واکامه قادر است از مقاومت انسولین جلوگیری کند. این عارضه توانایی بدن برای استفادۀ موثر از انسولین برای انتقال قند به سلول‌ها را دچار نقص می‌کند و باعث می‌شود تا قند خون افزایش یابد.

با این حال، تحقیقات انجام شده بر روی اثرات واکامه بر قند خون در حال حاضر محدود هستند. برای بررسی دقیق این اثرات به مطالعات بیشتری نیاز است.

عوارض جانبی احتمالی

اگرچه واکامه به طور کلی سالم است، اما مصرف زیاد آن ممکن است اثرات جانبی منفی در برخی از مردم داشته باشد.

برخی از برندها ممکن است این محصول را با مقادیر زیادی از سدیم عرضه کنند که می‌تواند فشارخون را در کسانی که به اثرات سدیم حساس هستند افزایش دهد.

واکامه همچنین سرشار از ید است و هر گرم آن تقریبا ۲۸ درصد نیاز روزانه را تامین می‌کند.

اگرچه ید برای تولید هورمون‌های تیروئید ضروری می‌باشد، اما مصرف بیش از حد آن می‌تواند به سلامت تیروئید آسیب رسانده و باعث بروز علائمی نظیر تب، درد شکم، حالت تهوع و اسهال گردد.

جلبک دریایی همچنین ممکن است حاوی برخی از فلزات سنگین و آلودگی‌ها باشد. البته مطالعات مختلف نشان داده‌اند که مقادیر این مواد بسیار کم هستند و نیازی به نگرانی دربارۀ آنها نیست.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.