بهترین رژیم های غذایی در سال ۲۰۱۸

0

خبرگزاری U.S. News با کمک کارشناسان مواد‌غذایی و سلامت، ۴۰ مورد از بهترین رژیم های غذایی را بر اساس معیارهای مختلف، مانند میزان راحتی در دنبال کردن رژیم، توانایی رژیم غذایی برای کمک به فرد در کوتاه‌مدت و درازمدت، امنیت آن و مواردی از این دست را فهرست کرده است. این خبرگزاری سپس رتبه‌بندی کارشناسان را طی نمراتی طبقه‌بندی کرده است، بطوری که با توجه به آن می‌توان بهترین رژیم غذایی را انتخاب کرد.

در ادامۀ مطلب بهترین رژیم های غذایی سال ۲۰۱۸ که توسط خبرگزاری U.S. News انتخاب شده‌اند را بررسی می‌کنیم.

رژیم DASH

رژیم DASH برای کمک به افرادی که فشار خون بالا دارند، طراحی شده است و با ترکیبی از میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، پروتئین و لبنیات کم چرب همراه است. افرادی که این رژیم غذایی را دنبال میکنند، از خوردن چربی های اشباع، نوشیدنی های شیرین، شیرینی جات، لبنیات چرب و برخی روغن ها منع میشوند و به طور کلی هم کمتر نمک می خورند.

رژیم مدیترانه‌ای

این رژیم غذایی نام خود را از عادت های غذایی مردم در کشورهای مدیترانه ای می گیرد و با بهبود سلامتی و افزایش طول عمر پیوند خورده است. برنامۀ غذایی مدیترانه‌ای شامل میوه ها و سبزیجات، و همچنین غذاهای چرب سالم مانند ماهی، آجیل و روغن زیتون می شود.

رژیم Flexitarian

نام این رژیم، ترکیبی از کلمات انعطاف پذیر (flexible) و گیاهخوار (vegetarian) است. رژیم غذایی فلکسیتی مردم را ترغیب می کند تا برای سلامتی بهتر، غذاهای گیاهی بیشتری مصرف کنند، اما توصیه ای مبنی بر حذف کامل گوشت هم ندارد.

بیشتر بخوانید:

رژیم مراقبان وزن

از محبوب ترین رژیم های غذایی که توسط افراد سرشناسی همچون Oprah Winfrey  تبلیغ می شود. این رژیم بر اساس یک سیستم امتیازدهی کار میکند و به هر غذایی مقداری امتیاز داده میشود. افراد باید هر روز یک عددی را دنبال کنند و به اندازۀ همان عدد – و نه بیشتر – غذا میل کنند. غذاهای مغذی و سیرکننده به طور کلی امتیاز کمتری دارند. از طرفی غذاهایی مانند شیرینی جات امتیاز بالاتری دارند و باعث میشوند تا عدد روزانۀ شما سریعتر افزایش یابد.

رژیم غذایی MIND

ترکیبی از DASH و رژیم غذایی مدیترانه ای است که به محافظت از مغز و جلوگیری از بیماری آلزایمر کمک می کند. تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا این رژیم واقعا باعث کاهش وزن می شود یا خیر، مورد نیاز است. افراد باید در این رژیم از ۱۰ گروه مواد غذایی مفید برای مغز استفاده کنند که از جمله ی آن ها می توان از سبزیجات برگ سبز، سبزیجات کامل، آجیل، انواع توت ها، لوبیا، غلات کامل، ماهی، مرغ و روغن زیتون نام برد. افراد همچنین باید از مصرف پنج گروه مواد غذایی مانند گوشت قرمز، کره و روغن مارگارین، پنیر، شیرینی و غذای سرخ شده یا فست فود خودداری کنند.

رژیم غذایی TLC

این رژیم نیز امتیازی مشابه رژیم MIND کسب کرد و در جایگاه پنجم قرار گرفت. TLC که مخفف عبارت Therapeutic Lifestyle Changes (تغییراتِ درمانیِ سبک زندگی) است، به مردم کمک میکند تا کلسترول بالای خود را کاهش دهند. دنبال کنندگان این رژیم به طور کلی چربی و به ویژه چربی اشباع را از برنامۀ غذایی خود حذف میکنند. این افراد همچنین فیبر بیشتری دریافت میکنند.

رژیم غذایی  Volumetrics

به کسانی که این رژیم را دنبال می‌کنند، گفته می‌شود تا تمرکزشان را بر روی تراکم انرژی (کالری) در غذاها بگذارند. غذاهایی که تراکم انرژی بالایی دارند، نسبت به اندازه‌شان، کالری زیادی را در خود جای داده‌اند. از طرفی غذاهایی که تراکم انرژی‌شان کم است، نسبت به اندازه‌شان کالری کمتری را حاوی هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.