درمان آکنه با روغن های گیاهی

0

آکنه مشکلی است که به سبب مسدود شدن فولیکول‌های مو در پوست توسط ترشحات غدد سباسه (غدد چربی) به وجود می‌آید. این مشکل می‌تواند منجر به بروز التهاب، جوش‌های سرسیاه، جوش‌های سفید و گرهک شود. آکنه نه تنها شکل ناخوشایندی داشته، بلکه می‌تواند برای سالیان – به ویژه در دوران بلوغ که غدد چربی فعال‌تر هستند – همراه شما باقی بماند. با این حال آکنه در هر فردی ممکن است پدیدار شود. خوشبختانه روش‌های طبیعی و خانگی فراوانی برای درمان آکنه وجود دارد.

نسخه‌های قوی و فراوانی برای درمان آکنه وجود دارند که شامل ضماد و کرم‌های شیمیایی می‌شوند، این داروها اگرچه در کاهش التهاب موثر هستند، اما با عوارض جانبی ناخواسته همراه می‌باشند. در حالی که عوارض جانبی روغن های گیاهی بسیار کمتر هستند. اگر به روغن های گیاهی حساسیت نداشته باشید، می‌توانید از ترکیبات فعال، اسیدهای فرار و آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آنها بهره‌مند شوید و از بروز التهاب پیشگیری کرده و همچنین چربی اضافۀ پوست و غدد سباسه را از بین ببرید. این باعث می‌شود تا سرعت التیام افزایش پیدا کرده و سلامتی پوست‌تان بهبود یابد.

روغن های گیاهی برای درمان آکنه

بهترین روغن‌هایی که می‌توانید برای درمان آکنه استفاده کنید عبارتند از:

  • روغن رزماری
  • روغن میوه ارس
  • روغن درخت چای
  • روغن مرزنگوش
  • روغن اسطوخودوس
  • روغن میوه گل رز
  • روغن مریم گلی مرموک

در ادامه با جزییات بیشتری به بررسی خواص برخی از این روغن‌ها می‌پردازیم.

روغن درخت چای

این محصول صادراتی از استرالیا حاوی تعدادی از قوی‌ترین آنتی‌اکسیدان‌ها در سراسر جهان می‌باشد و شاید معروف‌ترین روغن گیاهی برای درمان آکنه باشد. با داشتن خواص ضدباکتریایی، ضدعفونی‌کننده و ضدالتهابی، حتی چند قطره از این روغن بر روی پوست می‌تواند نتایج چشمگیری داشته باشد.

روغن اسطوخودوس

این روغن برای سرعت بخشیدن به التیام پوست، به ویژه پوستی که در اثر خشکی ترک خورده باشد معروف است. این نواحی خشک‌شدۀ پوست بیشتر در معرض بروز آکنه هستند، اما استفادۀ منظم از روغن اسطوخودوس به مدت ۱ تا ۲ هفته می‌تواند چنین مشکلاتی را حل کند.

روغن های گیاهیروغن مریم گلی مرموک

این روغن طبیعتی ضدباکتریایی دارد و انداختن تنها ۲ یا ۳ قطره از این روغن بر روی توپ پنبه و قرار دادن آن برروی آکنه‌ها می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی داشته باشد. وقتی منافذ پوست مسدود می‌شوند، به مکانی ایده‌آل برای تجمع باکتری‌ها تبدیل می‌گردند و پوست را ملتهب می‌کنند؛ این روغن از بروز چنین اتفاقی جلوگیری می‌کند.

روغن آویشن

آویشن معمولاً در کابینت‌های هر آشپزخانه‌ای یافت می‌شود و برای بهبود طعم غذاهای گوناگون نظیر پاستا و سیب‌زمینی پخته مورد استفاده قرار می‌گیرد. آزمایشات نشان داده‌اند که روغن آویشن برای مبارزه با باکتری‌ها مسبب آکنه موثر است. این گیاه دارویی همچنین به از بین بردن جرم‌هایی که باعث بروز عفونت‌های چشمی می‌شوند کمک می‌کند. البته هرگز نباید آویشن را بر روی چشم‌ها بمالید.

روغن دارچین

این‌طور به نظر می‌رسد که کاربرد دارچین فقط به بهبود طعم چای و قهوه محدود نیست. دارچین که در واقع از پوست تنۀ درخت دارچین به دست می‌آید به‌طور گسترده مورد بررسی‌های علمی قرار گرفته است و شواهد نشان می‌دهند که برای مبارزه با آکنه مفید می‌باشد. همچنین گزارشات نشان می‌دهند که روغن دارچین برای کاهش درد قاعدگی و سطوح کلسترول مفید است.

روغن میوه ارس

با داشتن ده‌ها آنتی‌اکسیدان مختلف و ترکیبات ضدالتهابی، به همراه حکایت‌ها و شواهد علمی، روغن میوه ارس می‌تواند گزینه‌ای بسیار عالی برای مبارزه با آکنه و درمان آن باشد.

روغن رزماری

اسید رزمارینیکی که در این روغن گیاهی وجود دارد به طور طبیعی حاوی خواص ضدالتهابی بوده و فرآیند بهبودی و التیام را سرعت می‌بخشد. برای درمان آکنه می‌توانید به راحتی یک توپ پنبه را به ۵ قطره از روغن رزماری را آغشته کرده و به آرام آن را بر روی آکنه‌های دردناک بزنید.

روغن مرزنگوش

بعنوان یک روغن ضدعفونی‌کننده و ضدباکتریایی، روغن مرزنگوش گزینه‌ای ایده‌آل برای آرام کردن پوست از طریق درمان عفونت‌ها می‌باشد. وقتی سیستم ایمنی بدن التهاب را کاهش می‌دهد، کار برای لایه‌برداری پوست و از بین بردن انسداد منافذ آسان می‌شود.

عوارض جانبی روغن های گیاهی

علیرغم فواید فراوانی که این روغن‌ها برای درمان آکنه دارند، باید مراقب برخی از عوارض جانبی آنها باشید. واکنش‌های آلرژیک و تداخلات دارویی از این موارد هستند. پیشنهاد می‌کنیم که قبل از مصرف این روغن‌ها حتما با پزشک مشورت کنید.

فراموش نکنید که روغن های گیاهی سرشار از ترکیبات بسیار قوی و متراکم هستند و می‌توانند اثرات قوی و غیرقابل‌پیش‌بینی داشته باشند.

منبع organicfacts.net

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.