بهترین مواد غذایی حاوی ویتامین ث

0

ویتامین ث یکی از مهم‌ترین مواد مغذی برای بدن انسان است و نقش بسیار مهمی را در عملکرد سیستم ایمنی بدن و تولید گلبول‌های سفید خون ایفا می‌کند. این ویتامین همچنین برای تولید کلاژن ضروری است، کلاژن برای تمامی بافت‌ها، سلول‌ها و عضلات درون بدن ماده‌ای حیاتی محسوب می‌شود. در این مطلب به معرفی بهترین مواد غذایی حاوی ویتامین ث می‌پردازیم.

گواوا

از بهترین مواد غذایی حاوی ویتامین ث است. یک عدد میوۀ گواوا بیش از ۲۰۰ درصد از نیاز روزانۀ ما به ویتامین ث را تامین می‌کند. در هر میوۀ گواوا ۱۲۵ میلی‌گرم ویتامین ث یا اسکوربیک اسید وجود دارد.

انگورفرنگی سیاه

در هر ۱۰۰ گرم از این میوه، ۱۸۰ میلی‌گرم اسکوربیک اسید یافت می‌شود که ۳۰۰ درصد از نیاز روزانه به ویتامین ث را برطرف می‌کند.

فلفل قرمز

برای تامین کامل نیاز رزوانه‌تان به ویتامین ث، کافی است نصف فنجان فلفل قرمز مصرف کنید که حاوی ۱۸۱ میلی‌گرم اسکوربیک اسید است. (بیش از ۳۰۰ درصد نیاز روزانه)

کیوی

روزی یک عدد کیوی میل کنید و حدود ۶۰ میلی‌گرم اسکوربیک اسید دریافت کنید. این میزان تقریبا تمام نیاز روزانۀ شما به ویتامین ث را تامین می‌کند.

فلفل سبز

اگرچه به اندازۀ فلفل قرمز اسکوربیک اسید ندارد، اما همچنان یک فنجان از فلفل سبز ۲۰۰ درصد از نیاز روزانه به ویتامین ث – حدود ۱۲۰ میلی‌گرم – را تامین می‌کند.

پرتقال

شهرت این میوه مربوط به محتوای بالای ویتامین ث است. یک عدد پرتقال کوچک تنها ۵۱ میلی‌گرم اسکوربیک اسید دارد اما همین مقدار هم ۸۵ درصد از نیاز روزانه را برطرف می‌کند. اگر می‌خواهید ویتامین ث بیشتری دریافت کنید، نوشیدن آب پرتقال گزینه‌ای بهتر است.

توت‌فرنگی

بیشتر بخوانید:

یک عدد توت‌فرنگی حاوی ۷ میلی‌گرم ویتامین ث است که بیش از ۱۰ درصد از نیاز روزانه به این ویتامین را تامین می‌کند.

گل کلم

یک فنجان گل کلم حدود ۵۰ میلی‌گرم اسکوربیک اسید دارد و ۸۵ درصد از نیاز روزانه را رفع می‌کند.

انبه

اگر روزی یک انبه بخورید، بیش از دو برابر از نیاز روزانه بدن‌تان به ویتامین ث را تامین خواهید کرد. یک انبه حاوی ۱۲۲ میلی‌گرم اسکوربیک اسید است.

گریپ‌فروت

خوردن نصف گریپ‌فروت حدود دو‌سوم از نیاز روزانه به ویتامین ث را تامین می‌کند.

نخودفرنگی

یک فنجان از نخودفرنگی حدودا حاوی ۶۰ میلی‌گرم اسکوربیک اسید است که می‌تواند تقریبا نیاز روزانه به ویتامین ث را به طور کامل برطرف کند.

علائم کمبود ویتامین ث

اگر از کمبود ویتامین ث رنج می‌برید، حتما با پزشک خود مشورت کرده و مواد غذایی حاوی ویتامین ث را در رژیم‌تان جای دهید. کمبود این ویتامین می‌تواند با چنین علائمی همراه باشد:

  • کبودی آسان و خونریزی
  • سرعت پایین التیام
  • خشکی مو
  • ناخن‌های شکننده
  • ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن
  • درد عضلانی

علائم شدید

اسکوربوت وضعیتی است که ناشی از کمبود ویتامین ث شدید می‌باشد و می‌تواند منجر به بی‌حالی، درد استخوان، بروز نقاط کوچک قرمز رنگ زیر پوست و تورم یا خونریزی لثه‌ها گردد. اگر هرکدام از این علائم را تجربه کردید، بسیار مهم است که سریعا با پزشک‌تان در این مورد مشورت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.