التیام زخم با این مواد غذایی

0

وقتی صدمه‌ای می‌بینید، غذاهایی که می‌خورید نقش مهمی را در دورۀ بهبودی‌تان ایفا می‌کنند. غذاهای مختلفی وجود دارند که سرعت التیام زخم را افزایش می‌دهند. این غذاها ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری بدن را فراهم کرده و به بهبودی سریع‌ِ زخم‌ها و عملکرد مناسب اندام‌های بدن کمک می‌کنند.

بهترین غذاها برای التیام زخم

در ادامه به معرفی بهترین و موثرترین مواد غذایی برای التیام زخم می‌پردازیم.

زردچوبه

زردچوبه نوعی ادویه است که استفاده از آن برای درمان زخم‌ها بسیار رایج است. کورکومین نوعی آنتی‌اکسیدان است که در زردچوبه وجود دارد و به کاهش التهاب و افزایش سرعت التیام و بهبودی کمک می‌کند. به سادگی خمیر زردچوبه را بر روی زخم بمالید و سپس پارچه‌ای دورش بپیچید. این روش در بسیاری از مناطق آسیا همچنان محبوب است.

عسل

عسل حاوی مقادیر خوبی از ویتامین‌ها و اسیدهای آمینه است که به کاهش التهاب، درد و ورم کمک می‌کنند. خواص ضدباکتریایی عسل در مهار کردن عفونت زخم نیز موثرند.

لبنیات

محصولات لبنی نظیر شیر و ماست می‌توانند به روند بهبودی و التیام زخم کمک کنند که این ناشی از تراکم بالای پروتئین و روی (زینک) در این محصولات می‌باشد. البته هنوز علم به طور کامل نتوانسته است نقش پروتئین موجود در شیر را برای درمان زخم اثبات کند.

گوشت

گوشت حاوی مقادیر زیادی پروتئین و زینک است که می‌تواند به التیام زخم کمک کند. البته این باور که قرار دادن یک تکه گوشت بر روی زخم می‌تواند به التیام آن کمک کند کاملا غلط است.

بیشتر بخوانید:

روی (زینک)

شواهد بالینیِ کافی نشان می‌دهند که روی به اپیتلیالیزاسیون زخم یا همان بهبود زخم‌ کمک می‌کند. غذاهایی که حاوی زینک هستند عبارتند از: محصولات گوشتی (صدف و سایر غذاهای دریایی، گوشت گاو، مرغ و…)، لبنیات، گندم کامل و سبوس گندم، لوبیاها، عدس و مغزهای خوراکی مختلف.

ویتامین ث

این ویتامین برای بهبودی زخم‌ها و تشکیل بافت زخم ضروری است. بنابراین، افرادی که زخمی شده‌اند، باید مقادیر کافی از لیمو، پرتقال، کرنبری، توت‌فرنگی، آناناس، کیوی، بروکلی، گل کلم، گوجه‌فرنگی، اسفناج، کلم و سایر مواد غذایی حاوی ویتامین ث را مصرف کنند.

سیب زمینی شیرین

این سیب ‌زمینی‌ها سرشار از ویتامین آ، ویتامین ب و ویتامین ث هستند که همگی در افزایش سرعت التیام زخم نقش دارند.

روغن حیوانی (روغن کرمانشاهی)

بر اساس تحقیق منتشر شده در مجلۀ International Journal of Pharmaceutical Sciences and Research، روغن حیوانی به بستن زخم‌ها و تولید دوبارۀ سلول‌ها در اطراف زخم کمک می‌کند که در نهایت باعث سرعت یافتن بهبودی زخم می‌شود.

آهن

کمبود آهن می‌تواند در روند بهبودی زخم اختلال ایجاد کند. در اغلب موارد، به کسانی که تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند، مصرف مکمل‌های آهن برای التیام زخم جراحی توصیه می‌شود. برخی از از غذاهای سرشار از آهن عبارتند از: سبزیجات برگدار سبز، عدس و بوقلمون.

مایعات

برای هرگونه بهبودی، ضروری است که مقدار کافی مایعات مصرف کنید. منظور از مایعات قهوه، نوشیدنی‌های گازدار و الکل نیست. نوشیدنی‌های سالم شامل آب، آب میوه طبیعی و سو‌پ‌ها هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.