غذاهای تلخ که برای سلامتی مفیدند

0

غذاهای تلخ در دنیای آشپزی چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرند. علت این موضوع همانطور که می‌دانید طعم تلخ این مواد غذایی است. با این حال، غذاهای تلخ فوق‌العاده مغذی هستند و طیف وسیعی از مواد مغذی گیاهی را در خود جای داده‌اند و خواص چشمگیری دارند.

برخی از خواص غذاهای تلخ عبارتند از کاهش خطر بیماری‌های مختلف نظیر سرطان، بیماری قلبی و دیابت، و بهبود سلامت روده، چشم و کبد. در این مقاله به معرفی بهترین غذاهای تلخ می‌پردازیم.

خیار چنبر تلخ

این خیار سبز رنگ بوده، پوست ناهمواری داشته و طعم به شدت تلخی دارد. خیار چنبر تلخ در آسیا، آفریقا و کشورهای کارائیب مصرف می‌شود، اما در سایر نواحی دنیا محبوبیت کمتری دارد.

این خیار سرشار از مواد مغذی گیاهی نظیر تریترپنوئیدها، پلی‌فنول‌ها و فلاونوئیدها است و مطالعات درون‌کشتگاهی و حیوانی نشان داده‌اند که مصرف آن سرعت رشد انواع مختلفی از سرطان را کاهش می‌دهد.

از خیار چنبر تلخ در طب سنتی برای کمک به کاهش سطوح قند خون در افراد دیابتی استفاده می‌شود.

سبزیجات کلمیان

این خانوادۀ سبزیجات حاوی تعداد زیادی از سبزی‌های تلخ است که عبارتند از کلم بروکلی، کلم بروکسل، کلم، کلم کالی، ترب و آروگولا.

این سبزیجات حاوی ترکیباتی هستند که گلوکوزینولات‌ها نام دارند که مسئولِ طعم تلخ این سبزی‌ها بوده و البته فواید فراوانی نیز دارند.

مطالعات درون‌کشتگاهی و حیوانی نشان داده‌اند که گلوکوزینولات‌ها می‌توانند سرعت رشد و گسترش سلول‌های سرطانی را کاهش دهند، اما این نتایج همواره در مطالعات انسانی مشاهده نشده‌اند.

اگرچه برخی از داده‌ها نشان می‌دهند که افرادی که بیشتر سبزیجات کلمیان مصرف می‌کنند، کمتر در خطر سرطان قرار دارند، اما نتایج تمامِ مطالعات از این ادعا حمایت نمی‌کنند.

علاوه بر خواص ضدسرطانی احتمالی، این سبزیجات به آنزیم‌های کبد کمک می‌کنند تا سموم را مطلوب‌تر پردازش کنند و اثرات منفی آنها بر روی بدن را کاهش دهند.

برگ‌های قاصدک

شاید فکر کنید که قاصدک تنها نوعی علف باغ است؛ اما برگ‌های این گیاه خوراکی بوده و سرشار از مواد مغذی می‌باشند.

برگ‌های قاصدک اندازۀ متوسطی داشته، رنگ سبزشان روشن بوده و لبه‌های نامنظمی دارند. می‌توانید این برگ‌ها را به صورت خام در سالاد اضافه کرده یا آنها را پخته و به سوپ‌ و پاستا اضافه کنید.

از آنجایی که این برگ‌ها بسیار تلخ هستند، می‌توان آنها را با سایر طعم‌ها نظیر سیر یا لیمو مصرف کرد تا این طعم تلخ خنثی شود.

اگرچه پژوهش‌های انجام شده بر روی خواص برگ‌های قاصدک محدود هستند، اما این مشخص است که این برگ‌ها سرشار از  ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند که عبارتند از کلسیم، منگنز، آهن و ویتامین‌های آ، ث و کا.

این برگ‌ها همچنین حاوی کاروتنوئیدهای لوتئین و زآگزانتین هستند که از چشم‌ها در برابر آب مروارید و دژنراسیون ماکولا محافظت می‌کنند.

در نهایت می‌توان گفت که برگ‌های قاصدک منبع بسیار خوبی از پری‌بیوتیک‌های اینولین و اولیگوفروکتوز می‌باشند که برای تشویق رشد باکتری‌های مفید روده مفید هستند.

پوست مرکبات

در حالی که گوشت و آبِ مرکباتی نظیر لیمو، پرتقال و گریپ‌فروت طعمی شیرین یا ترش دارند، اما پوست بیرونی و لایۀ سفید داخلی آنها بسیار تلخ هستند.

این بدلیل وجود فلاونوئیدها می‌باشد که از میوه در برابر آفت‌ها محافظت می‌کنند. فلاونوئیدها خواص فراوانی برای انسان دارند.

در حقیقت، پوست مرکبات نسبت به سایر قسمت‌های میوه، حاوی بالاترین تراکم از فلاونوئیدها است.

دو مورد از وافرترین فلاونوئیدهای موجود در مرکبات عبارتند از هسپریدین و نارینژین، که هر دو آنتی‌اکسیدان‌های قدرتمندی هستند.

مطالعات درون‌کشتگاهی و حیوانی نشان می‌دهند که فلاونوئیدهای موجود در مرکبات ممکن است از طریق کاهش التهاب، بهبود سم‌زدایی و کاهش سرعت رشد و گسترش سلول‌های سرطانی، به مبارزه با سرطان کمک کنند. البته برای اثبات این خاصیت به مطالعات انسانی بیشتری نیاز است.

می‌توانید پوست مرکبات را رنده کرده و به غذاهای مختلف اضافه کنید و یا آن را به چاشنی‌ها و ادویه‌های مختلف بی‌افزایید.

غذاهای تلخ

قره‌قات (کرنبری)

قره‌قات طعمی ترش و تلخ دارد و قرمزرنگ است و از غذاهای تلخ مفید محسوب میشود. می‌توان این میوه را به صورت خام، پخته، خشک‌شده یا آبمیوه مصرف کرد.

قره‌قات حاوی نوعی پلی‌فنول است که type-A proanthocyanidins نام دارد و می‌تواند از چسبیدن باکتری‌ها به سطوح مختلف از جمله بافت‌های بدن انسان جلوگیری کند.

این مورد می‌تواند برای کاهش باکتری‌های دندانِ پوسیده، کاهش خطر عفونت‌های هلیکوباکتر پیلوری در معده و حتی پیشگیری از عفونت‌های اشریشیا کلی در روده و مجاری ادراری موثر باشد.

اگرچه اغلب مطالعات انجام شده پیرامون قره‌قات، مطالعات درون‌کشتگاهی یا حیوانی هستند، اما مطالعات انسانی نیز نویدبخش می‌باشند.

کاکائو

پودر کاکائو از دانه‌های گیاه کاکائو بدست می‌آید و وقتی شیرین نشده باشد، طعم به شدت تلخی دارد.

معمولا از این پودر در تهیۀ انواع دسر استفاده می‌شود و همچنین با کره کاکائو، آب نارگیل، وانیل و شکر ترکیب می‌شود تا شکلات بدست آید.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند افرادی که حداقل ۵ مرتبه در هفته شکلات مصرف می‌کنند، نسبت به کسانی که شکلات مصرف نمی‌کنند، ۵۶ درصد کمتر در خطر بیماری قلبی هستند.

این نتیجه به احتمال زیاد ناشی از وجود پلی‌فنول‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها در کاکائو می‌باشد که رگ‌های خونی را گشاد کرده و التهاب را کاهش می‌دهند و از سلامت قلب محافظت می‌کنند.

کاکائو همچنین منبع خوبی از برخی مواد معدنی است که عبارتند از مس، منگنز، منیزیم و آهن. پودر کاکائو شیرین‌نشده، دانه‌های کاکائو و شکلات کاملا تلخ حاوی بیشترین مقادیر آنتی‌اکسیدان‌ها بوده و کمترین مقدار شکر را دارند. بنابراین این خوراکی‌ها گزینه‌های سالمی برای اضافه کردن به رژیم غذایی می‌باشند.

قهوه

قهوه یکی از پرمصرف‌ترین نوشیدنی‌ها در سراسر جهان است و بهترین منبع آنتی‌اکسیدان‌ در رژیم آمریکایی می‌باشد.

همانند اغلب غذاهای تلخ، قهوه نیز سرشار از پلی‌فنول‌ها است که مسئول طعم تلخ این نوشیدنی هستند.

یکی از وافرترین پلی‌فنول‌های موجود در قهوه کلوروژنیک اسید نام دارد که نوعی آنتی‌اکسیدان قدرتمند بوده و بسیاری از خواص قهوه از آن سرچشمه می‌گیرند. این خواص عبارتند از کاهش آسیب اکسیداتیو و کاهش خطر بیماری قلبی و دیابت.

مطالعات نشان می‌دهند که نوشیدن ۳ تا ۴ فنجان قهوه در روز می‌تواند به ترتیب ۱۷ درصد، ۱۵ درصد و ۱۸ درصد به کاهش خطر مرگ، سرطان و بیماری قلبی کمک کند.

چای سبز

چای سبز نیز یکی از نوشیدنی‌های محبوب است. این چای به طور طبیعی طعمی تلخ دارد که ناشی از وجود محتوای کاتچین و پلی‌فنول است.

یکی از شناخته‌شده‌ترین کاتچین‌های چای سبز اپی‌گالوکتشین گالات یا EGCG نام دارد.

مطالعات درون‌کشتگاهی و حیوانی نشان می‌دهند که اپی‌گالوکتشین گالات می‌تواند رشد سلول‌های سرطانی را کُند کند، اما هنوز مشخص نیست که این ترکیب اثری یکسان بر روی انسان دارد یا خیر.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.