بهترین روغن ها برای پوست

0

روغن‌های صورت به بخش مهمی از دنیای زیبایی تبدیل شده‌اند و این نقش مهم را مدیونِ توانایی طبیعی خود در آبرسانی و تغذیۀ پوست هستند. علیرغم تصوری که دربارۀ روغن‌ها وجود دارد، آنها صورت‌تان را چرب و روغنی نمی‌کنند. این روغن‌های طبیعی سرشار از مواد مفید نظیر پلی‌فنول‌ها، اسیدهای چرب و آنتی‌اکسیدان‌ها هستند که به کاهش التهاب و بهبود درخشندگی پوست کمک می‌کنند. اگر به دنبال از بین بردن قرمزی، تسکین ناراحتی ناشی از آکنه یا روزاسه، کاهش فربگی پوست و یا مرطوب کردن پوست هستید، این مطلب را دنبال کنید تا با بهترین روغن ها برای پوست آشنا شوید.

روغن نارگیل

روغن نارگیل از بهترین روغن ها برای پوست میباشد.

همانطور که می‌دانید این روغن از میوه نارگیل بدست می‌آید و عطری شیرین داشته و روغنی خوراکی است. روغن نارگیل از طریق فشردن چربی گوشت نارگیل تهیه می‌شود. بدلیل داشتن خواص درمانی، محبوبیت این روغن در سالهای اخیر به شدت افزایش یافته است.

روغن نارگیل سرشار از ویتامین E است و می‌توان از آن به عنوان یک مرطوب کننده سنتی استفاده کرد. از آنجایی که این روغن سرشار از اسیدهای چرب است، به‌عنوان یک سد بر روی پوست عمل کرده و رطوبت آن را حبس می‌کند. روغن نارگیل به طور طبیعی ضدباکتری و ضدقارچ بوده و از پوست و مو در برابر عناصر مضر محافظت می‌کند.

روش مصرف: روغن نارگیل در دمای اتاق جامد است و نقطۀ آب شدن آن حدودا ۷۵ درجۀ فارنهایت می‌باشد. این بدین معناست که بعد از قرار دادن روغن نارگیل بر روی پوست، سریعا آب شده و جذب آن می‌گردد. با این حال، روغن نارگیل شاید چندان برای کسانی که پوست چربی دارند مناسب نباشد. از روغن نارگیل در حمام به‌عنوان کرم اصلاح و حالت‌دهنده مو استفاده کنید.

روغن ارقان

این روغن از مغزهای درخت ارقان مراکشی بدست می‌آید. روغن ارقان تسکین‌دهنده بوده و یک مرطوب‌کننده قوی برای انواع پوست است.

روغن ارقان سرشار از ویتامین E، آنتی‌اکسیدان‌ها و اسیدهای چرب ضروری است. این روغن به اندازه‌ای سبک است که می‌توانید آن را هر روز به‌عنوان یک مرطوب‌کننده کم‌چرب استفاده کنید. همچنین می‌توان از این روغن برای درمان مشکلات پوستی شدید نظیر اگزما یا آکنه روزاسه استفاده کرد. روغن ارقان با توجه به خواص آنتی‌اکسیدان‌اش می‌تواند از طریق خنثی کردن آسیب رادیکال آزاد، به بهبود قابلیت ارتجاعی پوست کمک کند.

روش مصرف: این روغن فقط برای پوست خشک نیست، بلکه می‌تواند از طریق کاهش سبوم در پوست‌های چرب به کنترل تولید چربی کمک کند. می‌توانید این روغن مفید را هر روز زیر آرایش استفاده کرده یا شب برای تقویت پوست استفاده کنید. روغن ارقان همچنین برای خشکی مو و ناخن‌ها مناسب است.

روغن دانه میوه گل رز

یکی از بهترین روغن ها برای پوست بوده که خواص ضدپیری داشته و تغذیه کنندۀ پوست است. این روغن از طریق روش پرس سرد دانه‌های گونۀ خاصی از گل رز بدست می‌آید که عمدتا در کشور شیلی رشد می‌کنند.

این روغن سرشار از اسیدهای چرب ضروری و ویتامین‌های E، C، D و بتاکاروتن است. روغن دانه میوه گل رز به محافظت و آبرسانی پوست، مبارزه با آسیب رادیکال آزاد و کاهش چین‌وچروک‌ها کمک می‌کند. ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌های این روغن در جوانسازی پوست و بازیابی قابلیت ارتجاعی آن موثر بوده و به اصلاح لکه‌های سیاه و کاهش نمودِ زخم‌ها کمک می‌کنند.

روش مصرف: از آنجایی که این روغن به‌عنوان یک روغن «خشک» در نظر گرفته می‌شود، به راحتی جذب پوست می‌گردد. می‌توانید روغن دانه میوه گل رز را همراه با سایر روغن‌ها یا لوسیون‌ها استفاده کنید.

روغن مارولا

از میوۀ آفریقایی مارولا بدست می‌آید. به دلیل کاربردهای فراوان، بافت سبک و فواید آن برای زیبایی، روغن مارولا پتانسیل زیادی برای تبدیل شدن به یک روغن بسیار محبوب را دارد. این روغن با توجه به خواصش برای سلامتی، می‌تواند خشکی، ناراحتی و التهاب پوست را کاهش دهد.

روغن مارولا سرشار از اسیدهای چرب است و نسبت به اغلب روغن‌های دیگر، ۶۰ درصد آنتی‌اکسیدان بیشتری دارد. این بدین معناست که برای مقابله با پیری و آسیب نور خورشید بسیار موثر می‌باشد. این روغن همچنین خواص ضدمیکروبی دارد و گزینه‌ای ایده‌آل برای پوست ناراحت یا مستعد آکنه است.

روش مصرف: این روغن چندکاره می‌تواند برای پوست، مو و ناخن‌ها استفاده شود. از آنجایی که روغن مارولا لایه‌ای چرب را بر روی پوست باقی نمی‌گذارد، برای استفاده در زیر آرایش ایده‌آل بوده و با کرم پودر به خوبی ترکیب می‌شود.

روغن جوجوبا

این روغن از گیاهان بومیِ آمریکای شمالی تهیه می‌شود و از درمان آکنه گرفته تا پسوریازیس و آفتاب سوختگی کاربرد دارد. اما جوجوبا در واقع یک روغن نیست، بلکه عصارۀ گیاهی است که از مایعِ استرهای مومی تشکیل شده است. این موضوع مهم است، زیرا در میان تمام ترکیباتِ موجود در طبیعت، روغن جوجوبا از لحاظ ساختاری و شیمیایی بیشترین شباهت را به سبوم انسان دارد. یعنی ساختار پوست انسان را تقلید می‌کند.

از آنجایی که روغن جوجوبا شبیه به ساختار پوست انسان است، با توجه به اینکه پوست‌تان چربی کمی داشته یا چربی زیادی داشته باشد، می‌تواند چربی را تکثیر کرده یا از بین ببرد. بنابراین، جوجوبا می‌تواند به برقراری تعادل تولید سبوم کمک کرده و آکنه را برطرف کند. روغن جوجوبا از مواد معدنی و مغذی مفید تشکیل شده است، به‌عنوان یک نرم‌کننده عمل می‌کند، پوست را تسکین می‌دهد و رطوبت آن را در طول روز حفظ می‌کند.

روش مصرف: کسانی که پوست چربی دارند می‌توانند چند قطره از این روغن را در صبح یا شب استفاده کنند تا پوست‌شان مرطوب شده و تون پوست متعادل گردد. برای کسانی که پوست حساسی دارند، روغن جوجوبا جایگزینی بسیار خوب برای لوسیون بدن می‌باشد. استفاده از جوجوبا برای مو ممکن است به رفع شوره سر و تشویق سلامت پوست سر کمک کند.

از نظر شما بهترین روغن ها برای پوست کدامند؟ دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.