بهترین مسکن ها برای تسکین درد دندان

0

بهترین و موثرین‌ترین روش برای خلاصی از دندان ‌درد، مراجعه به دندان‌پزشک می‌باشد. تمام درمان‌های خانگی سنتی یا مدرن، دارویی و… در بهترین حالت می‌توانند به طور موقت درد شما را برای مدت محدودی تسکین دهند. درد می‌تواند ناشی از پوسیدگی، شکستگی دندان، عفونت پری آپیکال، سینوزیت، پریکورونیت یا مشکلات مفصلی ماندومی باشد. در این مطلب به بررسی بهترین داروهای مسکن برای تسکین درد دندان میپردازیم.

انواع مسکن‌ها برای تسکین درد دندان

دو گروه اصلی ضد دردها عبارتند از: داروهایی که دارای درصد کمی مخدر هستند و داروهای فاقد مخدر. داروهایی مانند مورفین که از تریاک مشتق شده اند و بسیار قوی هستند نیز از این جمله اند. افزایش دوز آن باعث ایجاد عوارض جانبی بالقوه خطرناک دیگری می شود .این نوع داروها معمولا در دندانپزشکی استفاده نمی شوند و اگر از آن ها استفاده شود، فقط برای مدت کوتاهی کاربرد دارند چرا که خطرات عوارض جانبی یا اعتیاد را به دنبال دارند.

مسکن های ضد افسردگی به طور کلی برای کنترل درد دندان در دوره های زمانی کوتاه استفاده می‌شود تا درمان قطعی بر روی دندان شما انجام شود. این دارو ها همچنین برای تسکین درد قبل و یا بعد از عمل نیز مورد استفاده قرار می گیرند. شواهدی وجود دارد که مصرف ایبوبروفن قبل از عمل جراحی دندان باعث کاهش قابل توجه درد بعد از عمل نیز می شود- در واقع این دارو با مسدود کردن تولید مواد شیمیایی باعث ایجاد درد در بدن می شود.

ضد دردهای فاقد مخدر

سالیسیلات ها

آسپرین بهترین سالیسیلات شناخته شده و رایج ترین آن ها است. آسپرین به کاهش التهاب و تب کمک می کند. در مواردی غیر از کشیدن دندان یا جراحی در ناحیه دهان، آسپرین ساده داروی بسیار خوبی برای تسکین دندان ‌درد است. آسپرین ضد درد و ضدالتهاب خوبی است و اثرات جانبی کمی هم دارد. البته به این مورد توجه کنید که برای کودکان نباید برای دندان‌ درد آسپرین تجویز شود. آسپرین تشکیل لخته را در خون به تأخیر می‌اندازد و در بیمارانی که مشکلاتی مانند خونریزی یا زخم‌های گوارشی دارند نیز نباید استفاده شود.

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)

بیشتر بخوانید:

دارو های غیر استروئیدی، گروهی از داروهای ضد درد هستند، که شبیه آسپرین عمل می کنند که اثرات فارماکولوژیک از واکنش های جانبی آن ها است.

این دارو ها دارای اثرات ضد درد و همچنین ضد التهابی دارند. آن ها به میزان قابل توجهی نسبت به مواد مخدر ایمن هستند و می توانند برای کنترل درد خفیف تا متوسط ​ در دندانپزشکی بسیار مفید باشند.

تسکین درد دندان

NSAIDs در نقاط مختلفی در دسترس هستند، بعضی از آن ها بدون نسخه نیز در دسترس بیماران قرار می گیرند. حداکثر دوزموثر در  ایبوپروفن از ۴۰۰ تا ۸۰۰ میلی گرم است و دوزهای بالاتر از آن در مقایسه با کاهش درد دندان ها مفید نیستند. به طور کلی یک دندانپزشک دوزهای بالاتر را فقط زمانی تجویز می کند که دندان دارای تورم و درد شدید باشد.

ایبوپروفن (با نام‌های تجاری Advil, Genpril, Midol IB, Motrin IB, Proprinal, Smart Sense) یکی از موثرترین و در دسترس‌ترین داروها برای تسکین درد دندان است. این دارو در بیشتر موارد در صورت مصرف صحیح می‌تواند دندان‌ درد شما را تسکین دهد به طوری که به داروی دیگری نیاز نداشته باشید. در دو دوز ۲۰۰ و ۴۰۰ میلی‌گرم در بازار دارویی ایران موجود است. این دارو بدون نسخه در ایران و بیشتر کشورها قابل تهیه می‌باشد و اگر منع مصرفی برای این دارو نداشته باشید (مثلاً خونریزی گوارشی، مشکلات قلبی مانند انجام جراحی بای پس قبلی اخیر و وجود حساسیت دارویی شناخته شده به این دارو…) می‌توانید آن را برای دندان‌درد خود استفاده کنید. فرم ژلاتینی کپسولی این دارو (با نام ژلوفن در ایران شناخته شده است) جذب گوارشی راحت‌تری نسبت به قرص دارد.

کتوپروفن دارویی هم خانواده با ایبوپروفن است که اثر قوی بر تسکین درد دندان دارد ولی در بازار ایران به طور عمومی در حال حاضر وجود ندارد. پیروکسیکام و کتورولاک در بازار ایران موجود هستند. کتورولاک ازجمله داروهای این خانواده است که فرم تزریقی آن هم در بازار موجود است.

استامینوفن از داروهای مؤثر برای تسکین درد دندان است. استامینوفن با نام Paracetamol هم در دنیا به عنوان مسکن معروف است. هرچند که خاصیت ضد دردی دارد ولی خاصیت ضد التهابی شناخته شده‌ای برای آن بیان نشده است. استامینوفن بیشتر در ترکیب با سایر داروهای ضددرد تجویز می‌شود. در خانم‌های باردار هم استامینوفن ضد درد خوبی در تمام مراحل بارداری تلقی می‌شود. زیاده روی در مصرف استامینوفن و تجاوز از دوز مجاز دارو می‌تواند مشکلات کبدی شدیدی برای فرد ایجاد کند.

توجه داشته باشید

دندان درد می‌تواند بسیار شدید و غیرقابل تحمل باشد و شخص را دچار اختلال در خواب و خوراک کند. از این رو رهایی از درد بسیار ضروری است. همیشه درمان توسط دندان پزشک بلافاصله درد را کاهش نمی‌دهد، بنابراین داشتن این داروها می تواند بسیار کارآمد باشد تا بتوانیم شرایط را تحمل کنیم. همچنین داروهای ضد درد برای تسکین بعد از عمل جراحی نیز بسیار مفید هستند. برای جلوگیری از دندان درد شدید باید علت دندان دردهای خفیف را تشخیص دهیم و به سرعت به درمان آن ها بپردازیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.