بهترین منابع غذایی ویتامین D

0

ویتامین D، هورمونی قوی است که می تواند به طور طبیعی توسط بدن، تولید شود. برای بیشتر مردم، نور خورشید، منبع اصلی ویتامین D به شمار می آید. اکثر متخصصان بر این باورند که در هفته ۳۰ تا ۶۰ دقیقه جذب نور خورشید کافی و البته ضروری است تا ویتامین D بدن، تامین شود. اما در بعضی از نقاط جهان و در برخی فصول سال، جذب نور خورشید متفاوت است. در این مطلب به بررسی بهترین منابع غذایی ویتامین D میپردازیم.

ویتامین D، دارای مزایای فراوانی است که عبارتند از:

  • بهبود قدرت استخوان
  • افزایش عملکرد سیستم ایمنی بدن
  • تنظیم علائم دیابت
  • بارداری سالم و زایمان ایمن
  • جلوگیری از سرطان و بیماری های قلبی عروقی

قطعا وجود این ویتامین برای بدنتان ضروری است. بنابراین دانستن این که چه غذاهایی می توانند ویتامین D بدنتان را تامین کنند، بسیار اهمیت دارد.

منابع غذایی ویتامین D

شاه ماهی

بیش از ۴ برابر میزان ویتامین D که روزانه به آن نیاز دارید، در یک وعده ی غذایی، مثلا ۱۰۰ گرم شاه ماهی وجود دارد. تقریبا ۴۰ کیلوگرم از این ماده ی مغذی، در یک وعده از این ماهی لذیذ یافت می شود.

ماهی سالمون

مصرف فقط ۳ انس از این ماهی خوشمزه در حدود ۱۰ میکروگرم ویتامین D را برای بدن شما فراهم می کند. این میزان، دقیقا برابر است با همان مقداری که متخصصان تغذیه توصیه می کنند که هر روز مصرف کنید.

صدف چروک

نه تنها صدف ها در یک مصرف ۱۰۰ گرمی تقریبا حاوی  ۸ میکروگرم  ویتامین D می باشند و به عنوان منبع عالی ویتامین D محسوب می شوند،  بلکه حاوی مواد معدنی ضروری دیگری مانند روی و سلنیوم نیز هستند.

روغن جگر ماهی

بیشتر بخوانید:

تنها یک قاشق چای خوری از روغن جگر ماهی ویتامین D مورد نیاز بدن را تامین می کند. این ماهی حاوی بیش از ۱۰ میکروگرم ویتامین D می باشد که بیش از ۱۰۰% از نیاز های روزانه یتان را تامین می کند.

شیر تازه

فقط یک فنجان شیر می تواند تقریبا ۲۵%  از ویتامین D روزانه یتان را که نیاز دارید، تامین کند و حتی اگر شیر، غنی شده باشد، این میزان می تواند بیشتر هم باشد. علاوه بر این، چربی های سالم و سایر مواد معدنی توسط این نوشیدنی ها تهیه می شوند.

زرده تخم مرغ

هر زرده ی تخم مرغی که مصرف می کنید، تقریبا ۱۰% از نیاز های روزانه یتان از ویتامین D را فراهم می کند. با این حال با توجه به سطح بالای کلسترولی که در تخم مرغ وجود دارد، مراقب باشید در غذاهای سرشار از ویتامین D، بیشتر از این مقدار، مصرف نکنید.

میگو

در ۱۰۰ گرم از یک وعده ی غذایی میگو، بیش از یک سوم از نیاز روزانه یتان از ویتامین D را تامین خواهید کرد.

ماهی ساردین

با مصرف ۳ انس از ماهی ساردین، در یک پرس غذا، می توانید ۴ میکروگرم از ویتامین D را برای خود فراهم کنید که تقریبا معادل ۴۰%  از نیاز روزانه یتان محسوب می شود.

تن ماهی

تنها با مصرف کمتر از ۶ میکروگرم ویتامین D، موجود در ۳ انس کنسرو ماهی، می توانید از این منبع غذایی عالی، ساده، مغذی و حیاتی بهره مند شوید.

با اینکه ماهی یک گزینه ی مناسب از منابع غذایی ویتامین D می باشد،  منابع گیاهی دیگری وجود دارند که شامل، غذا های غنی شده با ویتامین D هستند ، مانند برخی از محصولات لبنی، آب پرتقال، شیر، سویا و غلات.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.