مفیدترین ورزش برای بدن کدام است؟

0

خاموش کردن تلویزیون، بلند شدن از مبل و پوشیدن کفش ورزشی برای انجام تمرین، برای بسیاری از افراد چالش‌برانگیز است. پس چرا انقدر برای ورزش کردن و به باشگاه رفتن تلاش می‌کنیم؟ چون می‌دانیم که ورزش منظم فواید چشمگیری برای سلامتی‌مان دارد. مهمترین فایدۀ ورزش این است که باعث می‌شود تا عمر طولانی‌تری داشته باشیم. این مزیت می‌تواند افراد زیادی را برای انجام ورزش بیشتر تحریک کند. حالا که تصمیم به انجام ورزش گرفته‌اید، سوال بعدی این است: مفیدترین ورزش برای بدن و سلامتی چیست؟

مطالعه‌ای که اخیرا در Mayo Clinic Proceedings منتشر شده، نشانگر این است که ورزش طول عمر را افزایش می‌دهد. با این حال، باید پرسید که این افزایش تا چه حد است؟ آیا دویدن به اندازۀ دوچرخه‌سواری یا تنیس مفید می‌باشد؟

به نظر می‌رسد که افزایش طول عمر ناشی از ورزش، بسیار به نوع فعالیت وابسته است. نتایج این مطالعه چیزی نیستند که انتظارش را دارید.

مفیدترین ورزش برای افزایش طول عمر

در ادامه نتایج این مطالعه برای تخمینِ میانگین افزایش طول عمر برای ورزش‌های مختلف ذکر شده‌اند:

 • دویدن: بالای ۳٫۲ سال افزایش طول عمر
 • دوچرخه‌سواری: بالای ۳٫۷ سال
 • فوتبال: بالای ۵ سال
 • بدمینتون: بالای ۶٫۲ سال
 • تنیس: ۹٫۷ سال

نتیجه‌گیری: به فکر خریدن کفش‌های ورزشی جدید نباشید. یک راکت تنیس تهیه کنید و با انجام این ورزش چندین سال به طول عمرتان بی‌افزایید.

چرا ورزش‌های راکتی مفید هستند؟

دلیل افزایش طول عمر برای افرادی که ورزش‌های راکتی انجام می‌دهند چیست؟ براساس گفته‌های نویسندگانِ مطالعه، «ورزش‌هایی که بیشتر در اوقات فراغت انجام می‌شوند، به طور ذاتی با تعاملات اجتماعی بیشتری همراه هستند که این با افزایش طول عمر در ارتباط است. البته این یافته‌ها به بررسی‌های بیشتری نیاز دارند.»

بیشتر بخوانید:

آیا تعاملات اجتماعی بیشتر در حین انجام ورزش می‌توانند راز افزایش طول عمر باشند؟ این احتمال وجود دارد. مطالعات مختلف نشان داده‌اند که روابط قوی و تعاملات اجتماعی، فواید فراوانی برای سلامتی انسان دارند. افرادی که روابط اجتماعی مستحکمی دارند، نه تنها به طور کلی خوشحال‌تر هستند و استرس کمتری دارند، بلکه سالمتر نیز می‌باشند.

به گزارش Scientific American، «حمایت اجتماعی با کاهش فشارخون ارتباط داده شده است و داشتن مجموعه‌ای متنوع از افراد در دایرۀ آشنایان و اطرافیان، با عملکرد بهتر سیستم ایمنی بدن در ارتباط است.»

«لیست این فواید همچنان در حال بزرگتر شدن است و در حال حاضر سایر فرآیندهای بدن نظیر التیام زخم و التهاب را نیز شامل می‌شود.»

در حقیقت به نظر می‌رسد که داشتن یک شبکۀ اجتماعی مطلوب، می‌تواند تا ۵۰ درصد به افزایش طول عمر کمک کند. خبر بد این است که این شبکۀ اجتماعی، دوستان فضای مجازی را شامل نمی‌شود. برای بهره‌مند شدن از این فواید بی‌نظیر، باید دوستان و ارتباطات بیشتری در دنیای واقعی بدست آورید.

این موضوع به خوبی در نواحی آبی جهان قابل مشاهده است. نواحی آبی به مناطقی گفته می‌شود که مردم بیشترین طول عمر را داشته و روابط اجتماعی قدرتمندی دارند. البته نیازی نیست که حتما در یک ناحیۀ خاصی از جهان زندگی کنید تا از این فواید بهره‌مند شوید. کافیست زمانِ بیشتری از زندگی خود را به دوستان خوب‌تان اختصاص دهید.

بنابراین، اگر عاشق دویدن یا دوچرخه‌سواری هستید، بهتر است که این ورزش را به صورت گروهی یا حتی با یک دوست انجام دهید. همچنین می‌توانید یک دوست تنیسی پیدا کنید و با او به انجام این ورزش مشغول شوید. افزایش طول عمر و تندرستی فقط به افزایش ضربان قلب خلاصه نمی‌شود و باید به ارتباطات اجتماعی نیز توجه ویژه‌ای داشت.

سایر ورزش‌های مفید براساس رتبه‌بندی وبسایت Forbes

 • اسکواش
 • قایق‌سواری
 • صخره‌نوردی
 • شنا
 • بسکتبال
 • بوکس

به نظر شما مفیدترین ورزش برای سلامتی چیست؟ دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع care2.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.