۵ روش برای پیشگیری از آنفلوآنزا

0

با فصل آنفلوآنزا چه می‌کنید؟ آیا توانسته‌اید از این بیماری سخت و طاقت‌فرسا پیشگیری کنید؟ برای اینکه بتوانید فصل آنفلوآنزا را بدون دردسر و ابتلا به این بیماری پشت سر بگذارید، باید برخی از نکات بهداشتی را رعایت کنید. در این مطلب به معرفی ۵ روش موثر برای پیشگیری از آنفلوآنزا می‌پردازیم.

همواره دستان‌تان را بشویید

دست‌های ما انتقال‌دهنده‌های موثر جِرم هستند. کسی که به آنفلوآنزا مبتلا است چیزی را لمس می‌کند و سپس شما همان شیء را لمس می‌کنید و بعد همان دست آلوده را به دهان، بینی، صورت یا چشم‌هایتان می‌زنید و همین باعث می‌شود تا به راحتی راه را برای ورود ویروس به بدن هموار کنید.

برای پیشگیری از آنفلوآنزا باید شستن دست‌ها را تبدیل به یک روتین کنید. به طور مثال، بعد از بازگشت از فروشگاه یا مغازه، سریعا دست‌های خود را بشویید.

از ویتامین‌ها غافل نشوید

ویتامین‌های A، C، D و E همگی به پشتیبانی از سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند و به همین دلیل دریافت آنها می‌تواند در پیشگیری از آنفلوآنزا مفید باشد. میزان توصیه شده برای دریافت این ویتامین‌ها در طول روز به شرح زیر است:

  • ویتامین آ – ۹۰۰ میکروگرم
  • ویتامین ث – ۷۵ تا ۹۰ میکروگرم؛ اگر سیگار می‌کشید، ۳۵ میکروگرم بیشتر مصرف کنید.
  • ویتامین دی – ۶۰۰ واحد. برای پیشگیری از آنفلوآنزا می‌توانید این میزان را تا ۱۰۰۰ واحد در روز افزایش دهید.
  • ویتامین ای – ۱۵ میلی‌گرم یا ۲۲٫۴ واحد

می‌توانید این ویتامین‌ها را از طریق مواد غذایی سالم نیز دریافت کنید. سبزیجات نارنجی‌رنگ مانند هویج و سیب‌زمینی شیرین را برای دریافت ویتامین A امتحان کنید. مرکبات برای ویتامین C و آووکادو برای ویتامین E. تنها ویتامینی که دریافتش از مواد غذایی کمی دشوار است، ویتامین D است.

بیشتر بخوانید:

قرنطینه!

این کار می‌تواند مشکل باشد، مخصوصا زمانی که همکارتان در اداره به آنفلوآنزا مبتلا شده است. در این حالت حتما به او پیشنهاد دهید که به خانه رفته و استراحت کند.

در منزل نیز سعی کنید از همسر یا عضو خانواده که به آنفلوآنزا مبتلا شده است دوری کنید. به طور مثال، برای تماشای یک فیلم سینمایی، حتما نیازی نیست که در کنار آنها بنشینید. همچنین اجازه ندهید که فرد بیمار آشپزی کند.

ورزش کنید

همه می‌دانیم که ورزش برای سلامت قلب مفید است؛ اما شواهد زیادی وجود دارند که از فواید ورزش برای سیستم ایمنی بدن نیز خبر می‌دهند.

ورزش کردن به طور متعادل می‌تواند از شما در برابر آنفلوآنزا محافظت کند، اما باید دقت کنید که تعادل اصلی‌ترین نکته است. انجام ورزش‌های استقامتی مانند دو استقامت، در واقع می‌تواند باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی گردد، به خصوص اگر بدن‌تان شرایط انجام این ورزش‌ها را نداشته باشد.

اگر مبتدی هستید، شروع ورزش معمولا سخت‌ترین کار است. اما تنها انجام ۳۰ دقیقه ورزش روزانه و به مدت چند روز در هفته می‌تواند اثر چشمگیری بر روی سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از آنفلوآنزا داشته باشد.

نوشیدنی‌های الکی را ترک کنید

مصرف زیاد الکل می‌تواند قدرت سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با آنفلوآنزا و بیماری‌ها کاهش دهد. مطالعات نشان می‌دهند که مصرف زیاد الکل می‌تواند فعالیت سیستم ایمنی را به طور چشمگیری سرکوب کرده و این باعث می‌شود تا بدن بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌ها و عفونت‌ها قرار گیرد.

منبع care2.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.