بهترین نوشیدنی ها برای کاهش وزن

0

نوشیدنی هایی مانند چایی سبز، قهوه و نوشیدنی های پروتئینی با قدرت بالا باعث افزایش متابولیسم و کاهش گرسنگی می شوند و درنتیجه کاهش وزن چشم گیری را به دنبال دارند. در اینجا بهترین نوشیدنی ها برای کاهش وزن را معرفی می کنیم.

چای سبز

یکی از بهترین نوشیدنی ها برای کاهش وزن چای سبز است. چای سبز بسیار به کاهش وزن و سلامتی شما کمک می کند. نه تنها حاوی آنتی اکسیدان های مفید و سایر مواد مغذی قدرتمند است، بلکه یکی از بهترین نوشیدنی ها برای کاهش وزن میباشد. همچنین محققین در چندین مطالعه متوجه شده اند که مصرف چای سبز علاوه بر کاهش وزن، باعث کاهش چربی های بدن نیز می شود. آنها با بررسی ۱۴ مطالعه پی بردند افرادی که چای سبز را به مدت ۱۲ هفته مصرف کرده اند، چیزی حدود دو تا سه و نیم کیلو گرم وزن کم کرده اند. یعنی خیلی بیشتر از افرادی که چای سبز مصرف نمی کنند، کاهش وزن داشته اند.

لازم به ذکر است که این مزایا با ترکیبات چای سبز مرتبط است. چای سبز حاوی مقادیر زیادی کاتچین و آنتی اکسیدان ها است که باعث سوزاندن چربی و افزایش سوخت و ساز بدن می شوند.

(Matcha) ماچا نوعی چای سبز است که حاوی مقدار بیشتری کاتچین از برگ های سبز چای سبز است. ماچا انتخاب خوبی برای کاهش وزن میباشد. مطالعه ای نشان داده است زنانی که ۳گرم ماچا همراه ورزش مصرف می کنند، نسبت به کسانی که اصلا از این نوشیدنی استفاده نمی کنند، چربی سوزی بیشتری دارند.

چای سبز حاوی کافئین است که به کاهش وزن کمک می کند و باعث افزایش سطح انرژی و بهبود عملکرد لاغری در حین ورزش می شود. افرادی که چای سبز مصرف می کنند فشار خون پایین تری دارند. همچنین این چای خطر ابتلاء به بیماری های قلبی و سرطان های خاص و دیابت را هم پایین می آورد.

قهوه

قهوه توسط مردم در سراسر جهان برای افزایش سطح انرژی و بهبود خلق و خوی آن ها استفاده می شود. کافئین ماده ای است که به عنوان یک محرک در بدن عمل می کند و می تواند موجب کاهش وزن شود. یک مطالعه بر روی ۳۳ فرد بزرگسال چاق نشان داده است افرادی که قهوه حاوی ۶ میلی گرم کافئین در هر کیلوگرم وزن بدن مصرف کرده اند نسبت به کسانی که کافئین کمتری استفاده کرده اند، کالری کمتری جذب می کنند؛ زیرا مصرف کافئین باعث افزایش متابولیسم و افزایش سوخت و ساز و در نتیجه کاهش چربی های بدن می شود.

مصرف کنندگان قهوه می توانند در زمان های کوتاه تری وزن خود را کنترل کنند. مطالعه ای در بیش از ۲۶۰۰ نفر نشان داد، افرادی که در حفظ و کنترل وزن خود موفق بوده اند، به طور قابل توجهی از نوشیدنی های کافئین دار استفاده کرده اند.

چای سیاه

چای سیاه نیز مانند چای سبز از بهترین نوشیدنی ها برای کاهش وزن است، زیرا دارای ترکیباتی است که باعث کاهش وزن می شود. چای سیاه یک نمونه چای است که اکسیداسیون بیشتری نسبت به سایر چای ها دارد. به طوری که عطر و طعم قوی تر و رنگ تیره تری دارد. چای سیاه دارای مقدار زیادی پلی فنول است که گروهی از ترکیبات پلی فنیک به نام فلاونوئیدها هستند. پلی فنول ها آنتی اکسیدان های قدرتمندی هستند که در کاهش وزن موثر می باشند. پلی فنول های موجود در چای سیاه سبب کاهش وزن و کاهش جذب کالری می شوند.

مطالعه ای در ۱۱۱ نفر نشان داد، افرادی که روزانه ۳ فنجان چای سیاه را به مدت ۳ ماه مصرف کرده اند، کاهش وزن و افزایش سوخت و ساز بیشتری را نسبت به کسانی که اصلا از این چای استفاده نکرده اند، داشته اند. همچنین مطالعه ای دیگر در ۲۷۳۴ زن نشان داد، افرادی که غذاهای سرشار از فلاونوئیدها و چای سیاه را به میزان قابل توجهی مصرف می کنند در مقایسه با گروهی که کمتر و یا اصلا استفاده نمی کنند، کاهش وزن، کاهش چربی بدن و چربی شکمی چشمگیری دارند.

نوشیدنی ها برای کاهش وزن

آب

افزایش مصرف آب یکی از ساده ترین راه ها برای بهبود سلامت است و همچنین از بهترین نوشیدنی ها برای کاهش وزن میباشد. مصرف بیش از حد آب در روز و یا در بین وعده های غذایی به شما کمک می کند تا کالری های بیشتری را بسوزانید.

تحقیقات نشان می دهد که نوشیدن آب قبل از وعده های غذایی، برای کاهش وزن و سوزاندن کالری بیشتر به شما کمک کند. مطالعه بر روی ۴۸ فرد بزرگسال چاق نشان می دهد، افرادی که ۵۰۰ میلی لیتر آب قبل از وعده غذایی در رژیم غذایی کم کالری مصرف کرده اند نسبت به کسانی که قبل از وعده غذایی آب نمی نوشند، %۴۴ از وزنشان را در دوازده هفته از دست داده اند.

همچنین با مطالعه بر روی ۲۱ کودک دارای اضافه وزن دریافتند که مصرف انرژی ساکن آن ها در چهل دقیقه بعد از نوشیدن ۱۰میلی لیتر آب سرد در هر کیلوگرم از وزن بدن تا %۲۵ افزایش می یابد. درنتیجه مصرف آب سرد باعث افزایش هزینه مصرف انرژی می شود.

سرکه سیب

سرکه سیب، سرکه ای است که می تواند باعث کاهش وزن، بهبود سوخت و ساز، کاهش اشتها و سوزاندن چربی شود.

مطالعات حیوانی نشان داده است که اسید استیک؛ مانع از افزایش وزن و تجمع چربی در شکم و کبد می شود.

اگرچه تحقیقات محدود است اما با این حال شواهدی مبنی بر اینکه سرکه در پیشبرد کاهش وزن در انسان ها موثر است، وجود دارد.

مطالعه روی ۱۴۴ فرد بزرگسال چاق اثبات کرده است که نوشیدن روزانه دو قاشق سوپ خوری (۳۹میلی گرم) از نوشیدنی های سرکه دار مانند سرکه سیب در کاهش وزن، باریک شدن دور کمر و کاهش چربی های اطراف شکم بسیار مفید و موثر است.

همچنین سرکه سیب باعث کاهش اشتها می شود. یعنی به شما کمک می کند تا در طولانی مدت احساس سیری کنید و در نهایت وزن کم کنید.

لازم به ذکر است که نوشیدن نوشیدنی های اسیدی مثل سرکه سیب می تواند باعث خرابی دندان ها شود؛ به همین دلیل است که باید آن را به اندازه مصرف کنید و حتما بعد از مصرف، دندان هایتان را به خوبی با آب تمیز کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.