تقویت باروری با تغییرات رژیمی ساده

0

حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از زوجین با مشکلات باروری روبه‌رو هستند. علاوه بر مصرف مولتی‌ویتامین‌های موثر در افزایش باروری، می‌توانید برخی از تغییرات رژیمی و سبک زندگی را نیز دنبال کنید که تا ۶۹ درصد باعث تقویت باروری می‌شوند.

در این مطلب به بررسی ۶ تغییر رژیمی می‌پردازیم که به طور طبیعی قدرت باروری را افزایش می‌دهند.

سبزیجات برگدار مصرف کنید

سبزیجات برگدار نظیر اسفناج، مارچوبه و بروکلی، به همراه غلات غنی‌شده و منابع غذایی سرشار از فولات برای تقویت باروری مفید هستند. مصرف زیاد فولات همواره با افزایش قدرت باروری، کاهش بارداری ناموفق و گرفتن نتایج بهتر از درمان‌های باروری پیوند خورده است.

در واقع این مواد غذایی باعث بهبود نرخ تخمک‌گذاری و بهبود سطوح پروژسترون بعد از تخمک‌گذاری می‌شوند.

جایگزین کردن غلات پالایش‌شده با غلات کامل

غلات پالایش‌شده در غذاهایی نظیر نان سفید، پاستا، برنج و مواد غذایی سرشار از چربی و شکر مانند کیک‌ها، بیسکوئیت‌ها و شیرینی‌جات یافت می‌شوند.

این مواد غذایی سریعا جذبِ جریان خون شده و منجر به افزایش ناگهانی و زیاد قند خون و سطوح انسولین می‌گردند. این می‌تواند اثرات منفی بر روی نرخ تخمک‌گذاری داشته باشد.

می‌توانید این غذاها را با غلات کامل که شامل نان و پاستای حاوی غلات کامل، برنج قهوه‌ای، جو دوسر، کینوآ و گندم سیاه هستند جایگزین کنید.

گوشت‌های بدون چربی

غذاهایی که حاوی پروتئین حیوانی هستند، سرشار از روی (زینک) و ویتامین ب ۱۲ می‌باشند، که هر دو از مواد مغذی مهم برای تقویت باروری هستند.

بیشتر بخوانید:

استیک و گوشت گوسفند که چربی نداشته باشند، به همراه مرغ بدون پوست و تخم‌مرغ، از گزینه‌های مطلوب هستند.

مطالعات نشان می‌دهند که سطوح روی در مردانی که مشکلات باروری دارند کمتر است. همچنین سطوح بالای روی در بدن مردان باعث تولید اسپرم بهتر و باکیفیت‌تر می‌شود.

حداقل یک وعده آجیل بخورید

مغزهای خوراکی و حبوبات منابع خوبی از پروتئین گیاهی، آهن گیاهی (بدون هِم) ویتامین E هستند. تحقیقات نشان می‌دهند که تامین تنها ۵ درصد از انرژی بدن از طریق پروتئین گیاهی، می‌تواند مشکلات تخمک‌گذاری را تا ۵۰ درصد کاهش دهد.

۵ درصد انرژی روزانه معادل است با یک مشت آجیل.

هفته‌ای ۲ یا ۳ وعده ماهی چرب بخورید

ماهی چرب به گونه‌هایی از ماهی گفته می‌شود که حاوی مقادیر زیادی از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند. این ماهی‌ها شامل ماهی سالمون، تُن و ساردین می‌شوند.

مصرف ماهی‌های چرب برای بهبود کیفیت اسپرم، بهبود سطوح هورمون‌ها و تخمک‌گذاری در زنانی که دچار به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک هستند، و افزایش عملکرد تولید مثل و حفظ کیفیت تخمک در زنان مفید است.

یک وعده از لبنیات کم‌چرب را با پرچرب عوض کنید

در مطالعات، پیوندی میان محصولات لبنی پرچرب و کاهش خطر ناتخم‌آوری (anovulation) مشاهده شده است. این موضوع مطرح شده که برخی ترکیبات موجود در محصولات لبنی پرچرب علت چنین اثری هستند.

البته محققین هنوز نتوانسته‌اند علت این خاصیت لبنیات پرچرب را کاملا توضیح دهند و به همین دلیل توصیه می‌کنند که یافته‌هایشان با احتیاط و ملاحظه در نظر گرفته شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.