تقویت حافظه با ۸ ترفند ساده و موثر

0

فقط کافی است تصور کنید که تنها یک روز نتوانید هیچ‌چیزی را به خاطر بیاورید و دنیا و تمام چیزهایی که شما در خاطرتان داشته‌اید متوقف شده باشند. داشتن یک حافظۀ خوب بسیار ضروری و مهم است. حافظه به شما کمک می‌کند تا مهارت‌هایی که یاد گرفته‌اید، اطلاعاتی که در مغز ذخیره کرده‌اید و  یا اتفاقاتی که در گذشته برای شما افتاده‌اند را به خاطر بیاورید. در این مطلب به معرفی نکاتی خواهیم پرداخت که برای تقویت حافظه بسیار مفیدند.

تقویت حافظه با خوابیدن

خواب بر روی توانایی‌های شناختی شما –از جمله حافظه– تاثیر مستقیمی دارد.

در طول خواب، مغز شما به مرتب کردن و ذخیره کردن خاطرات جدید می پردازد. داشتن یک خواب خوب و با کیفیت به تقویت حافظه و ثبت اطلاعات جدید کمک می کند؛ زیرا در این زمان مغز شما به نوعی، اتفاقات و اطلاعات را مرور می کند. بنابراین خواب کم، بدین معنی است که مغز شما نمی تواند مانند به شکل مطلوب و باکیفیت اطلاعات را حفظ کرده و به یاد بیاورد.

ورزش روزانه

ورزش کردن مرتب و منظم برای تقویت حافظه بسیار مفید است. ورزش کردن می تواند به طرز عجیبی حجم هیپوکامپوس مغز (hippocampus) –ناحیه ای که به حافظه ی شفاهی و یاد گیری مربوط است– را افزایش دهد.

یکی از بررسی هایی که در سال ۲۰۱۱ در ژورنال آکادمی ملی پیشرفت های علمی منتشر شده است، حاکی از آن می باشد که انجام ورزش های هوازی برای بازگرداندن حجم از دست رفته ی هیپوکامپوس در سالخوردگی، که باعث بهبود عملکرد حافظه می شوند، بسیار موثرند.

کاهش استرس

هنگامی که شما استرس دارید، به یاد آوردن اطلاعاتی که نیاز دارید برای‌تان سخت تر خواهد شد. در حقیقت استرس تاثیرات مستقیم و غیرمستقیم بسیار زیادی بر روی حافظه ی شما دارد.

هنگامی که استرس دارید، بدن شما هورمون های مربوط به استرس مانند کورتیزول را آزاد می کند. کورتیزول میتواند فرآیند حافظه و به یادآوری خاطرات توسط مغز –بخصوص به یاد آوردن چیز هایی که در حافظه ی طولانی مدت هستند– را تخریب کند.

استرس دائمی نیز می تواند با گذشت زمان مغز را کوچک تر کند، که به تخریب سلول های مغز و آسیب رساندن به هیپوکامپوس منتهی می شود. هیپوکامپوس بخشی از مغز است که خاطرات جدید را تشکیل می دهد و اطلاعات قدیمی تر را ذخیره می کند.

انجام بازی‌های فکری

برای ایجاد برقراری و بهبود توانایی های شناختی تان، به چالش کشیدن مغز با اطلاعات مختلف بسیار مهم و تاثیر گذار است. اگر مغز با اطلاعات جدید و جالب به چالش کشیده نشود، به تدریج رو به زوال خواهد رفت.

انجام بازی های ذهنی می تواند به فعال کردن سیناپس های کل مغز مانند نواحی مربوط به حافظه، کمک کند. همچنین این بازی ها به بهبود تمرکز و توانایی به خاطر آوردن اطلاعات نیز کمک بسیار زیادی می کنند.

تقویت حافظه

مدیتیشن

مدیتیشن یک ورزش دیرینه است که می تواند باعث تاثیرات مثبتی بر روی مغز و حافظه ی شما شود.

ورزش مدیتیشن می تواند به هشیاری، توانایی تمرکز و از بین بردن حواس پرتی کمک کند و باعث تقویت حفظ و ذخیره سازی اطلاعات در مغز شما شود. این ورزش همچنین جریان خون در مغز –که یکی دیگر از فاکتورهای افزایش حافظه است– را نیز بهبود می‌بخشد.

مصرف ویتامین D

ویتامین D که ویتامین نور خورشید نیز نامیده می شود، رابطه ی بسیار نزدیکی با سلامت مغز و حافظه دارد. افزایش ویتامین D با بهبود نمره ی حافظه ی شفاهی و حتی جلوگیری از جنون و زوال مغز نیز در ارتباط است.

هنگامی که گیرنده ی های ویتامین D فعالیت داشته باشند، رشته های عصبی مغز نیز رشد و پیشرفت می کنند. همچنین خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی موجود در ویتامین D می تواند به سلامت و بهبود عملکرد مغز شما نیز کمک کند.

خندیدن زیاد

خندیدن بهترین دوای هر دردی است و حتی برای بهبود حافظه نیز مفید می باشد.

خندیدن باعث می شود تا بدن اندورفین (endorphins) بیشتری آزاد کند؛ اندورفین، دوپامین (dopamine) را به مغز می رساند. این مسئله به بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن و تغییر فعالیت امواج مغز کمک می کند. این تغییرات در فعالیت امواج مغز نیز می توانند تاثیر مثبتی بر حافظه و به یاد آوردن اطلاعات شما داشته باشند.

بعلاوه، خندیدن باعث کاهش استرس شما می شود که با حافظه نیز رابطه ی بسیار نزدیکی دارد.

غذاهای مفید برای مغز

خوردن چه چیزهایی بر روی مغز و حافظه ی شما اثر می گذارد؟ در حقیقت، مواد غذایی می توانند عملکرد مغز را به طرز صحیحی تقویت کنند. برخی غذاها حتی می توانند خطر زوال عقل در سالخوردگی را نیز کاهش دهند.

استفاده از رژیم ها و غذاهای ضد التهابی که سرشار از پروتئین و اسید های چرب امگا ۳ هستند، می توانند تفاوت بسیار زیادی ایجاد کنند. از جمله منابع بسیار مفید اسیدهای چرب امگا ۳ می توان به ماهی آبهای سرد، گردو، اسفناج، بروکلی و لوبیا قرمز اشاره کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.