اختلال شخصیت مرزی – علائم و درمان

0

اختلالات شخصیتی می توانند پیچیده و غیرقابل درک باشند و اختلال شخصیت مرزی نیز از این قاعده مستثنی نیست. مشخصه های این نوع اختلال را می توان دمدمی مزاج بودن، حالات عاطفی غیرارادی و هیجانی، عدم ثبات الگوهای رفتاری، چالش های ارتباطی و خویشتن شناسی، ترس های مفرط، زودرنجی و غیرمنطقی بودن توصیف کرد. معمولا روابط آشفته و حس پیچیدگی و اختلال هویتی، خشم غیرقابل کنترل و ترس از رها شدن وجود دارد، در حالی که در برخی شرایط خاص خودآزاری، سوءمصرف مواد، افکار و خودکشی گرایی نیز شرایط را دشوار و بغرنج تر می کند.

احساسات درهم پیچیده و روابط واقعا مخرب یا وسواس آمیزی که اغلب مردم هنگام ابتلا به اختلال شخصیت مرزی به آن دچار می شوند، می توانند تشخیص و یا درمان این بیماری را دشوار کنند و همچنین متقاعد کردن برخی افراد مبتلا به این بیماری برای درخواست کمک یا تلاش برای درمان خود، بسیار چالش برانگیز است .

دلایل نهفته بسیاری برای اختلال شخصیت مرزی (BPD) وجود دارد که شامل عوامل ژنتیکی، آسیب روحی یا ترومای دوران کودکی و نابهنجاری مغزی می شوند. درصورتی که برخی افراد اختلال شخصیت مرزی (BPD) را با اختلال تروماتیک دوران کودکی (PTSD) مقایسه می کنند که تفاوت های معینی هم در علل و علائم و هم در درمان آن ها وجود دارد. دو نوع اصلی اختلال یعنی مرزی و هیجانی وجود دارند که با زیرشاخه های متعددی همراهند که هر کدام به خودی خود با دیگری متفاوت است.

درمان های رایج مشمول روانکاوی می شوند که “درمان” دارویی ندارند و فقط داروهایی برای درمان علائمی همچون افسردگی و یا اضطراب تجویز می شود. بدین صورت با توجه با احساسات شکننده و حالت زودرنجی بیماران شخصیت مرزی، این داروها گاهی باعث می شوند اوضاع وخیم تر شود. درمان های طبیعی و معالجه سبک زندگی غالبا درمان افراد مبتلا به این بیماری را به درمان موردعلاقه شان تبدیل می کند و نتایج مثبتی نیز به دست آمده است. با وجود اینکه معمولا روش های مشاوره پزشکی اکیدا توصیه می شود، اما حداقل در وهله ی اول تشخیص بیماری نباید قدرت و امکان تاثیرات شفابخش این درمان ها را برای اختلال شخصیت مرزی نادیده گرفت.

درمان های خانگی برای اختلال شخصیت مرزی

اسیدهای چرب امگا ۳

به نظر می رسد که در همه حال اسیدهای چرب امگا ۳ داروهای مناسبی برای شرایط و حالات بی شمار پزشکی و انواع اختلالات شخصیتی به حساب می آیند و این امر شامل BPD یا اختلال شخصیت مرزی نیز می شود. تحقیقات نشان داده اند که اسیدهای چرب امگا ۳ که از خوراکی هایی مانند ماهی قزل آلا و انواع آجیل ها و یا تخم کتان و برگ مو یافت می شوند، می توانند سیستم دریافت پیام های عصبی را در مغز را تنظیم کنند و به کنترل حالات روحی و اضطراب شخص نیز کمک می کنند.

رفتار درمانی شناختی

یکی از موثرترین درمان های تعاملی و ارتباطیِ اختلال شخصیت مرزی، رفتاردرمانی شناختی است که برای افکار و رفتارهای شخص بیمار همچون آینه عمل می کند و به آن ها در درک این که چرا احساسات و حالات روحی خاصی به آن ها دست می دهد کمک می کند و همچنین به آن ها عملا کمک می کند چگونه می توانند دیدگاه و نگرش خود را تغییر دهند.

خود درمانی یا مراقبت از خود

این نوعی درمان گسترده و فراگیر است. تاکتیک های مراقبت از خود شامل مواردی مانند مدیریت و کنترل استرس، تغذیه سالم و منظم و ورزش می شوند. این فعالیت ها ترشح هورمون استرس را پایین می آورند و سوخت و ساز بدن را تنظیم می کنند و ترشح اندورفین طبیعی را افزایش می دهند که به کاهش اضطراب ذهنی و تعادل روحی نیز کمک می کند.

مکمل اسیدآمینه

۵-HTP و SAMe دو اسیدآمینه مهم در بدن هستند که حالت روحی و افسردگی را تنظیم می کنند و موجب ترشح دوپامین می شوند که نوعی فرستنده ی عصبی است و با احساس رضایت و آرامش همراه است. با افزایش میزان این اسیدآمینه ها که ممکن است کمبود آن در مبتلایان به اختلال شخصیت مرزی مشاهده  شود، این مکمل های ساده به نحو چشمگیری علائم این اختلالات را کاهش می دهند.

هشدارهای نهایی

همانگونه که پیش تر ذکر شد، برخی علائم اختلال شخصیت مرزی می تواند بسیار خطرناک باشد و حتی زندگی بیماران و سایر اطرافیان آن ها را در معرض خطر قرار  بدهد. اکیدا توصیه می شود فردی که به اختلال شخصیت مرزی مبتلا شده قبل از اینکه اختلال خود را به تنهایی و با درمان های خانگی درمان کند، حتما به پزشک متخصص مراجعه کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.