سرطان سینه : انواع، علائم و عوامل خطر

0

سرطان زمانی اتفاق می‌افتد که تغییراتی به نام جهش‌ها که رشد سلولی را تنظیم می‌کنند، در ژن‌ها رخ می‌دهند. جهش‌ها به سلول‌ها اجازه می‌دهند تا تقسیم شده و به شکل غیرقابل کنترل و بی‌نظم تکثیر شوند. سلول‌ها به تکثیر خود ادامه می‌دهند و کپی‌هایی از خود تولید می‌کنند که به مرور غیرعادی‌تر می‌شوند. در اغلب موارد، کپی‌های سلولی در نهایت یک تومور را تشکیل می‌دهند. در ادامه به بررسی سرطان سینه می‌پردازیم.

سرطان سینه نوعی از سرطان است که در سلول‌های سینه یا پستان شکل می‌گیرد. به طور معمول این سرطان یا در لوبول‌ها رخ می‌دهد یا در مجاری سینه. لوبول‌ها غددی هستند که شیر را تولید می‌کنند و مجاری مسیرهایی هستند که شیر را از این غدد به نوک پستان می‌رسانند. سرطان همچنین ممکن است در بافت چربی یا بافت فیبریِ پیوندی در سینه رخ دهد.

سلول‌های سرطانی غیرقابل کنترل معمولا به سایر بافت‌های سالم سینه حمله می‌کنند و می‌توانند به گره‌های لنفاوی زیر بغل منتقل شوند. گره‌های لنفاوی مسیرهای اصلی هستند که به سلول‌های سرطانی کمک می‌کنند تا به سایر قسمت‌های بدن منتقل شوند.

سرطان سینه تا چه حد شایع است؟

به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC)، سرطان سینه یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در میان زنان است. براساس آمار انجمن سرطان آمریکا (ACS) انتظار می‌رفته است که نزدیک به ۲۳۲ هزار مورد سرطان سینه تهاجمی در سال ۲۰۱۵ در آمریکا تشخیص داده شود. سرطان سینه تهاجی نوعی از سرطان است که به مجاری یا غدد سینه در سایر قسمت‌ها گسترش یافته باشد. همچنین انتظار می‌رفت که بیش از ۴۰ هزار زن در اثر این بیماری جان خود را از دست بدهند.

سرطان سینه همچنین می‌تواند در مردان تشخیص داده شود. انجمن سرطان آمریکا همچنین تخمین زده بود که در سال ۲۰۱۵ سرطان سینه در بیش از ۲ هزار مرد تشخیص داده شود و بیش از ۴۰۰ مرد در اثر این بیماری جان خود را از دست بدهند.

انواع سرطان سینه

سرطان سینه چندین نوع دارد که به دو دسته‌بندی اصلی تقسیم شده‌اند: سرطان سینه تهاجمی و سرطان سینه غیرتهاجمی. در حالی که سرطان تهاجمی به مجاری سینه یا غدد سایر بخش‌های سینه گسترش یافته است، گسترش سرطان غیرتهاجمی فراتر از بافت اصلی نرفته است.

این دو دسته‌بندی برای توصیفِ رایج‌ترین انواع سرطان سیـنه استفاده می‌شوند که عبارتند از:

 • کارسینوم درجای مجرایی (Ductal carcinoma in situ): این نوع سرطان سینه (DCIS) غیرتهاجمی است. در این نوع سرطان، سلول‌هایی که در مجاری سینه قرار دارند تغییر کرده و شکلی سرطانی به خود می‌گیرند. با این حال، سلول‌های DCIS به بافت‌های سینه در اطراف خود حمله نکرده‌اند.
 • کارسینوم درجای لوبولار (Lobular carcinoma in situ): این نوع سرطان (LCIS) در غدد تولید کننده شیر در پستان رشد می‌کند. همانند DCIS، سلول‌های سرطانی هنوز به بافت سینه در اطراف خود حمله نکر‌ده‌اند.
 • کارسینوم مجرایی تهاجمی (Invasive ductal carcinoma): کارسینوم مجرایی تهاجمی یا IDC شایع‌ترین نوع از سرطان سینه است. این نوع سرطان کار خود را از مجاری شیر در پستان شروع کرده و سپس به بافت‌های سینه در نزدیک خود حمله می‌کند. بعد از اینکه سرطان سینه به بافت‌های بیرون از مجاری شیر گسترش پیدا کند، می‌تواند کار خود را برای پخش شدن در سایر اندام‌ها و بافت‌های بدن آغاز کند.
 • کارسینوم لوبولار تهاجمی (Invasive lobular carcinoma): کارسینوم لوبولار تهاجمی یا ILC ابتدا در لوبول‌های سینه پدیدار می‌شود. اگر سرطان سینه به‌عنوان ILC تشخیص داده شود، یعنی به بافت‌ها و اندام‌های نزدیک گسترش یافته است.

سایر انواع سرطان سینه که شایع نیستند:

 • بیماری پاژه نوک پستان: این نوع از سرطان در مجاری سینه شروع می‌شود، اما با رشد کردن، بر روی پوست و هالۀ نوک پستان نیز اثر می‌گذارد.
 • تومور فیلودز: این نوع از سرطان سـینه که بسیار نادر است، در بافت پیوندیِ سینه رشد می‌کند.
 • آنژیوسارکوما: این سرطان بر روی رگ‌های خونی یا رگ‌های لنفاوی موجود در سینه رشد می‌کند.

نوع سرطان سـینه مشخص می‌کند که بیمار به کدام گزینه‌های درمانی نیاز دارد و دورنمای بیماری برای او چگونه است.

سرطان سینه التهابی

سرطان سینه التهابی (IBC) نادر بوده، اما نوع تهاجمی سرطان سینه می‌باشد. IBC تنها ۱ تا ۵ درصد از تمام موارد سرطان سینه را تشکیل می‌دهد.

در این سرطان، سلول‌ها گره‌های لنفاوی در نزدیکی سینه‌ها را مسدود می‌کنند، بنابراین رگ‌های لنفاوی در سینه نمی‌توانند به درستی تخلیه شوند. به جای تشکیل یک تومور، IBC باعث ورم کردن، قرمزی و بسیار گرم شدن سینه می‌شود. یک سینۀ مبتلا به سرطان ممکن است ظاهری شبیه به پرتقال (حفره‌دار و ضخیم) داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

IBC می‌تواند بسیار تهاجمی باشد و به سرعت پیشرفت کند. به همین دلیل، بسیار مهم است که در صورت تجربۀ هر یک از علائم سرطان سریعا به پزشک مراجعه کنید.

سرطان سینه سه‌گانه منفی

سرطان سینه سه‌گانه منفی نیز یکی دیگر از انواعِ نادرِ سرطان سینه است که تنها حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از موارد این بیماری را تشکیل می‌دهد. برای تشخیص سرطان سینه سه‌گانه منفی، تومور حتما باید سه ویژگی زیر را داشته باشد:

 • فقدانِ گیرنده‌های استروژن: این گیرنده‌ها سلول‌هایی هستند که به هورمون استروژن چسبیده یا متصل می‌شوند. اگر یک تومور حاوی گیرنده‌های استروژن باشد، برای رشد به استروژن نیاز دارد.
 • فقدانِ گیرنده‌های پروژسترون: این گیرنده‌ها سلول‌هایی هستند که به هورمون پروژسترون متصل می‌شوند. اگر یک تومور حاوی گیرنده‌های پروژسترون باشد، برای رشد به پروژسترون نیاز دارد.
 • بر روی سطح خود پروتئین‌های HER2 اضافه ندارد: HER2 نوعی پروتئین است که سوختِ مورد نیاز برای رشد سرطان سینه را تامین می‌کند.

اگر یک تومور دارای ویژگی‌های زیر باشد، به آن سرطان سینه سه‌گانه منفی گفته می‌شود. این نوع سرطان سینه در مقایسه با سایر انواع سرطان سینه، مایل به رشد کردن و پخش سریع‌تر است.

درمان سرطان سینه سه‌گانه منفی دشوار است، زیرا روش‌های درمان مرسوم برای سرطان سینه برای این نوع سرطان موثر نمی‌باشند.

سرطان سینه

عوامل خطر سرطان سینه

عوامل مختلفی وجود دارند که می‌توانند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهند. با این حال، داشتن این عوامل به این معنا نیست که به طور حتم به این بیماری مبتلا خواهید شد.

برخی از این عوامل خطر نظیر سابقۀ خانوادگی قابل اجتناب نیستند. اما سایر عوامل نظیر سیگار کشیدن قابل تغییر هستند. عوامل خطر سرطان سینه عبارتند از:

 • سن: افزایش سن با افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه همراه است. اغلب سرطان‌های سینه تهاجمی در زنان بالای ۵۵ سال تشخیص داده می‌شوند.
 • نوشیدن الکل: نوشیدن مقادیر زیاد الکل خطر این سرطان را افزایش می‌دهد.
 • بافت سینۀ انبوه: بافت سینه انبوه باعث می‌شود تا خواندن ماموگرافی دشوار گردد. همچنین این عامل خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهد.
 • جنسیت: زنان در مقایسه با مردان، ۱۰۰ برابر بیشتر در خطر ابتلا به این سرطان هستند.
 • ژن: زنانی که به جهش‌ ژن‌های BRCA1 و BRCA2 دچار هستند، بیشتر در خطر ابتلا به سرطان پستان می‌باشند. سایر جهش‌های ژنتیک نیز می‌توانند در افزایش خطر این بیماری نقش داشته باشند.
 • قاعدگی زودرس: اگر اولین دورۀ قاعدگی‌تان را قبل از ۱۲ سالگی تجربه کرده‌اید، خطر ابتلا به سرطان در شما بالاتر است.
 • زایمان در سنین بالا: زنانی که اولین فرزند را قبل از ۳۵ سالگی به دنیا نمی‌آورند، بیشتر در خطر ابتلا به سرطان سیـنه هستند.
 • هورمون‌درمانی: زنانی که بعد از یائسگی استروژن دریافت می‌کنند و برای کاهش نشانه‌های یائسگی داروهای پروژسترون مصرف دارند، بیشتر در خطر سرطان پستان هستند.
 • خطر وراثت: اگر زنی در اقوام نزدیک‌تان سرطان سـینه داشته است، خطر ابتلای شما به این بیماری نیز افزایش می‌یابد. اقوام نزدیک عبارتند از مادر، مادربزرگ، خواهر یا دختر. اگر سابقۀ سرطان پستان را در خانواده‌تان ندارید، همچنان احتمال ابتلا به این بیماری وجود دارد. در واقع اغلب زنانی که به سرطان پستان دچار می‌شوند، هیچ سابقۀ خانوادگی‌ای ندارند.
 • شروع دیرهنگامِ یائسگی: زنانی که بعد از ۵۵ سالگی یائسگی را تجربه می‌کنند، بیشتر در خطر این سرطان هستند.
 • نداشتن تجربۀ بارداری: زنانی که هرگز باردار نشده‌اند یا هرگز دورۀ بارداری را به طور کامل سپری نکرده‌اند، بیشتر در خطر ابتلا به سرطان پستان هستند.
 • تجربۀ سرطان سینه: اگر سرطان سـینه را در یکی از سینه‌های خود تجربه کرده‌اید، خطر بروز این سرطان در سینۀ دیگری یا در قسمتی دیگر از سینه‌ای که قبلا سرطان داشته است افزایش می‌یابد.

علائم سرطان سینه

سرطان سینه در مراحل اولیه ممکن است هیچ علائمی نداشته باشد. در بسیاری از موارد، تومور ممکن است آنقدر کوچک باشد که نتوان آن را حس کرد. اما در همین مرحله هم غیرعادی بودن سینه در ماموگرافی قابل مشاهده می‌باشد. اگر تومور قابل حس کردن باشد، اولین نشانه معمولا یک برآمدگی جدید در سینه است که قبلا در آنجا وجود نداشته است. با این حال، تمام برآمدگی‌ها نشانۀ سرطان نیستند.

هر نوع از سرطان سینه می‌تواند علائم مختلفی داشته باشد. بسیاری از این علائم به یکدیگر شبیه هستند، اما برخی می‌توانند متفاوت باشند. شایع‌ترین علائم برای سرطان‌های سینه از این قرارند:

 • برآمدگی در سینه یا ضخیم شدن بافت سینه که با سایر بافت‌های سینه متفاوت بوده و به تازگی پدیدار شده است
 • درد سینه
 • قرمزی و حفره‌دار شدن پوست سینه به طور کامل
 • ورم در یک بخش یا تمامی قسمت‌های سینه
 • ترشح نوک پستان که شیر نمی‌باشد
 • ترشح همراه با خون از نوک پستان
 • پوسته‌پوسته و کنده شدن پوست نوک پستان یا سینه
 • تغییری ناگهانی و بدون دلیل در شکل یا اندازۀ سینه
 • صاف شدن یا فرورفتگی نوک پستان
 • تغییر در ظاهر پوست سینه
 • بروز یک برآمدگی یا ورم در زیربغل

اگر با هر یک از این علائم مواجه هستید، این بدین معنا نیست که سرطان سـینه دارید. به طور مثال، درد در سینه یا بروز برآمدگی می‌تواند ناشی از یک کیست سینه باشد. با این حال، اگر متوجه برآمدگی در سینه‌ یا سایر علائم شده‌اید، باید برای بررسی و آزمایش به پزشک مراجعه کنید.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.