بروملین چیست و چه فوایدی دارد؟

0

بروملین یک آنزیم هضم‌کنندۀ پروتئین است که از ساقه، میوه و آب گیاه آناناس بدست می‌آید. سابقۀ استفاده از این ترکیب برای درمان بیماری‌ها به قرن‌ها پیش بازمی‌گردد و برای اولین بار در نواحی آمریکای مرکزی و جنوبی مورد استفاده قرار گرفته است. بروملین در حال حاضر به‌عنوان یک مکمل غذایی شناخته می‌شود و توسط سازمان غذا و داروی آمریکا در طبقه‌بندی موادِ «به طور کلی بی‌خطر» قرار گرفته است.

می‌توان بروملین را به تنهایی یا در کنار سایر داروها مصرف کرد. برخی از مردم برومـلین را به صورت موضعی و برای از بین بردن پوست مُردۀ ناشی از سوختگی استفاده می‌کنند. همچنین این ترکیب به صورت خوراکی برای کاهش التهاب و ورم – به ویژه در مجاری بینی – استفاده می‌شود. در نهایت می‌توان گفت که برومـلین به‌عنوان یک مادۀ کمک‌کننده به هضم برای آرتروز و کاهش درد عضلات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شکل‌ها و مقدار مصرف

برای مصرف خوراکی بروملین می‌توانید آن را به صورت قرص تهیه کنید. این ترکیب همچنین به شکل کرم برای استفادۀ موضعی در دسترس می‌باشد. اگرچه بروملین از آناناس بدست می‌آید، اما خوردن آناناس یا آبِ آن مقادیر زیاد و موثری از بروملین را وارد بدن نمی‌کند.

هنگام استفاده از بروملیـن مهم است که دربارۀ مصرف آن با پزشک خود مشورت داشته باشید و مقدار مصرف توصیه شده را دنبال کنید.

بروملیـن براساس واحد GUD در هر گرم اندازه‌گیری می‌شود. دوزهای مصرفی این ترکیب از طیف ۸۰ تا ۴۰۰ میلی‌گرم در هر وعده و دو تا سه مرتبه در روز را شامل می‌شوند. ممکن است پزشک‌تان برای بهبودی هضم، مصرف بروملین با وعده‌های غذایی، یا برای کاهش التهاب مصرف آن به صورت ناشتا را توصیه کند.

فواید بالقوه برای سلامتی

بروملین و فواید بالقوۀ آن برای سلامتی به طور جامع در حوزه‌های گوناگون مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته‌اند. این حوزه‌ها عبارتند از:

آرتروز

بررسی مطالعات بالینی نشان می‌دهد که خواص ضدالتهابی و ضددرد بروملین آن را به گزینۀ درمانی موثری برای درد، ورم بافت نرم و سفتی مفاصل ناشی از آرتروز تبدیل کرده‌اند. این بررسی بر روی اثرگذاری بروملین در درمان آرتریت زانو و شانه تمرکز داشته است. مطالعات بررسی شده در این بررسی دوزهای مختلف و متنوعی از بروملـین را استفاده کرده‌اند. بهبودی‌های مشاهده شده در شرکت‌کنندگان برخی از مطالعات ناشی از مصرف ۴۰۰ میلی‌گرم برومـلین و برای دو مرتبه در روز بوده است.

بیماری قلبی-عروقی

یک مطالعه گزارش داده است که بروملین برای درمان بیماری‌های قلبی-عروقی نظیر بیماری سرخرگ محیطی، سکته مغزی، حمله قلبی و فشارخون بالا موثر است. بروملیـن توانایی پلاکت‌های خون برای چسبیدن و انبوه شدن بر روی یکدیگر را مهار می‌کند. این ممکن است به کاهش لخته شدن خون و رویدادهای قلبی‌-عروقی کمک کند.

آسم

نتایج یک مطالعه حیوانی نشانگر این هستند که اثراتِ ضدالتهابی بروملین میتوانند برای کسانی که آسم داشته یا به نوع دیگری از بیماری آلرژیکِ مجرای هوایی دچار هستند، مفید باشند.

سینوزیت مزمن

یک مطالعۀ راهنما نشان می‌دهد که قرص‌های بروملـین برای تسکین ورم، احتقان و سایر علائم مرتبط با سینوزیت مزمن موثر هستند. شرکت‌کنندگان این مطالعه به صورت روزانه و در یک دورۀ سه ماهه بروملـین دریافت کرده بودند.

التهاب روده بزرگ

یک مطالعه حیوانی نشان داده است که میوه بروملیـن تصفیه شده («میوه بروملین» نام نوعی آنزیم است) التهاب را کاهش داده و زخم‌های مخاطیِ ناشی از بیماری روده ملتهب در موش‌ها را برطرف کرده است.

سوختگی‌ها

بررسی چندین مطالعه نشان می‌دهد که بروملـین – وقتی به‌عنوان کرم موضعی استفاده شود – بسیار برای از بین بردن بی‌خطرِ بافت آسیب‌دیدۀ ناشی از زخم‌ها و سوختگی‌های درجه دو و سه موثر می‌باشد.

سرطان

یک مطالعه در سال ۲۰۱۰ نشان میدهد که برومـلین ممکن است برای مبارزه با سرطان مفید باشد. بروملین شاید توانایی اثرگذاری مثبت بر رشد سلول سرطانی را داشته باشد و همچنین ممکن است برای کنترل مسیرهای اصلی که از تومور بدخیم حمایت می‌کنند مفید باشد.

اگرچه بروملین از آناناس بدست می‌آید، اما خوردن آناناس یا آبِ آن مقادیر زیاد و موثری از بروملین را وارد بدن نمی‌کند.

عوارض جانبی و خطرها

همانند تمام مکمل‌ها، مهم است که قبل از مصرف بروملیـن با پزشک خود مشورت کنید. مصرف مقادیر بالای بروملین ممکن است در برخی از افراد باعث بروز عوارض جانبی خفیف گردد. این عوارض عبارتند از:

  • اسهال
  • حالت تهوع
  • استفراغ
  • خونریزی قاعدگی که از حالت عادی بیشتر و شدیدتر است

اگر داروهای رقیق‌کننده خون نظیر وارفارین، پراداکسا و… را مصرف می‌کنید، از مصرف بروملیـن خودداری کنید. بروملین ممکن است اثر ضدپلاکت بر روی خون داشته باشد و باعث افزایش پتانسیلِ خونریزی شدید گردد. به همین دلیل، مهم است که قبل و بعد از جراحی نیز از بروملیـن استفاده نکنید.

بروملـین نباید توسط کسانی که به آناناس حساسیت دارند استفاده شود. همچنین برخی از مواد وجود دارند که می‌توانند باعث بروز واکنش آلرژیک در کسانی که به آناناس حساسیت دارند شوند. این مواد عبارتند از:

  • گرده چمن
  • لاتکس
  • کرفس
  • رازیانه
  • هویج
  • گندم

بروملـین همچنین می‌تواند اثرات برخی از داروها نظیر آنتی‌بیوتیک‌ها، آرامبخش‌ها و داروهای ضدتشنج را افزایش دهد.

کلام آخر

بروملین یک مادۀ طبیعی است که از آناناس بدست می‌آید. این ماده به طور جامع مورد بررسی قرار گرفته و شاید اثرات قابل توجه و مثبتی بر تعدادی از بیماری‌ها و مشکلات سلامتی داشته باشد، از جمله سوختگی‌ها، آرتروز و سرطان. برای مصرف بروملین با پزشک‌تان مشورت کنید، به ویژه اگر داروهای تجویز شده مصرف می‌کنید.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.