اثر کافئین بر ضربان قلب

0

کافئین یک محرک روانیِ طبیعی است؛ ماده‌ای که سیستم عصبی مرکزی (CNS) را تحت تاثیر قرار می‌دهد. از آنجایی که ما روزانه قهوه، چای و نوشابه مصرف می‌کنیم، عجیب نیست که کافئین به محبوب‌ترین داروی محرک روان در جهان تبدیل شده است. کافئین به طور طبیعی در برگ‌ها و دانه‌های بسیاری از گیاهان یافت می‌شود. این ماده اثرات فیزیولوژیکی بسیاری بر روی بدن انسان دارد، که یکی از مهم‌ترین آنها اثر کافئین بر ضربان قلب است. در ادامه بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.

اثر کافئین بر ضربان قلب

با مصرف کافئین ضربان قلب‌تان سریع‌تر می‌شود. ثابت شده که کافئین توانایی افزایش ضربان قلب تا حدود ۳ تپش در دقیقه را دارد.

وقتی کافئین مصرف می‌کنید، این ماده وارد روده کوچک شده و سپس به جریان خون منتقل میگردد و در این مرحله شروع به تحریک کردن سیستم عصبی مرکزی می‌کند. کافئین گیرنده‌هایی که می‌توانند آنزیمی به نام phosphodiesterase را مسدود کنند را تحریک می‌کند. این آنزیم به کمک آنزیم دیگری به نام cyclic AMP، مسئولیت بررسی ضربان قلب را بر عهده دارند. این فرآیند است که باعث می‌شود تا ضربان قلب افزایش یابد.

اثر کافئین بر ضربان قلب و به طور کلی بدن شما، وابسته به اندازۀ بدن و میزانِ تحمل‌تان نسبت به کافئین است. به طور مثال، اگر وزن‌تان بالا بوده و هر روز مقادیر زیادی کافئین دریافت می‌کنید، طبیعی است که ضربان قلب‌تان چندان تغییر نکند. کسانی که جثۀ کوچکتری دارند و کافئین کمتری مصرف می‌کنند، اثر کافئین را بیشتر تجربه خواهند کرد.

بیشتر بخوانید:

اثر کافئین چقدر به طول می‌انجامد؟

تغییر در ضربان قلب ۱۵ دقیقه بعد از مصرف کافئین بروز می‌کند و می‌تواند تا ۶ ساعت هم به طول انجامد. بعد از این مدت، کافئین از طریق ادرار دفع می‌شود.

هشدار

کافئین بر روی افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی – عروقی، اثری منفی دارد. کافئین در چنین افرادی می‌تواند منجر به آریتمی شده و جان کسانی که از فیبریلاسیون دهلیزی رنج می‌برند را تهدید کند.

حتی افراد کاملا سالم نیز ممکن است عوارض جانبی کافئین را تجربه کنند. بنابراین، سعی کنید که مصرف کافئین به ۲۵۰ میلی‌گرم در روز محدود کنید که معادل حدودا ۳ فنجان قهوه است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.