آیا زندگی بدون کیسه صفرا ممکن است

0

کیسه صفرا در قسمت بالایی و راست شکم قرار دارد و از طریق آزاد کردن صفرای هضم کنندۀ چربی درون رودۀ کوچک، به هضم چربی در بدن کمک می‌کند. این فرآیند در مجاری صفرا اتفاق می‌افتد که ممکن است بدلیل وجود سنگ‌های کیسه صفرا مسدود شوند. هرگونه انسدادی در کیسه صفرا می‌تواند به درد شدید ختم شود، به ویژه بعد از خوردن یک غذای پرچرب. گاهی اوقات برای پیشگیری از درد و ناراحتی، خارج کردن کیسه صفرا از بدن ضروری است. این باعث می‌شود تا افراد زیادی این سوال برایشان پیش آید که آیا زندگی بدون کیسه صفرا ممکن است؟

آیا زندگی بدون کیسه صفرا ممکن است؟

آمار نشان می‌دهد که در ایالات‌متحده بیش از ۷۵۰ هزار نفر سالانه کیسه صفرای خود را از دست می‌دهند. نکتۀ جالب این است که بعد از خارج شدن کیسه صفرا از بدن، فرد هیچگونه تغییری را در وضعیت سلامتی خود احساس نمی‌کند. البته برخی از مردم با ناراحتی‌هایی مواجه می‌شوند. علت این ناراحتی‌ها این است که با وجود نداشتن کیسه صفرا، چیزی برای ذخیره کردن صفرا در بدن وجود ندارد. بدن شما برای هضم غذاهای چرب به صفرا نیاز دارد. کیسه صفرا می‌تواند تا یک فنجان صفرا را درون خود ذخیره کرده و آن را زمانی که خواب هستید یا به صفرا احتیاج ندارید، نگه‌داری کند.

بیشتر بخوانید:

وقتی کیسه صفرا از بدن‌تان خارج می‌شود، ممکن است صفرای کافی در بدن وجود داشته، اما به اندازۀ کافی در روده کوچک نباشد. این می‌تواند هضم کردن غذا در بدن را کمی دشوار کند. چنین اتفاقی مطمئنا کمی ناراحتی به وجود می‌آورد، اما زندگی بدون کیسه صفرا ممکن است.

تغییرات در دستگاه گوارش

پزشک‌تان بعد از جراحی یک رژیم غذایی کم‌چرب را توصیه خواهد کرد. باید برای چند هفته این رژیم را دنبال کرده و به طور تدریجی غذاهای مختلف را به رژیم‌تان اضافه کنید. بعد از گذراندن این دوره، می‌توانید به عادت‌های غذایی عادی‌تان بازگردید. آمار نشان می‌دهد که ۹۰ درصد افراد می‌توانند بعد از عمل کیسه صفرا به رژیم غذایی عادی خود برگردند. این آمار بدین معناست که برخی از مردم ممکن است بعد از خارج شدن کیسه صفرا از بدن‌شان، تغییری را در روند هضم احساس کنند. این افراد ممکن است بعد از خوردن غذاهای چرب، سوءهاضمه یا درد معده را تجربه کنند. مقابله کردن با این مشکلات از طریق اعمال تغییراتی در رژیم غذایی ممکن است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.