آب گازدار (کربناته) ، مفید یا مضر؟

0

آب گازدار یا کربناته یک نوشیدنی باطراوت است و جایگزینی خوب برای نوشابه‌های سرشار از شکر می‌باشد. با این حال، نگرانی‌هایی دربارۀ مصرف این نوشیدنی وجود دارد و برخی می‌گویند که می‌تواند برای سلامتی مضر باشد. در این مقاله به بررسی فواید و مضرات احتمالی آب گازدار می‌پردازیم.

آب گازدار چیست؟

آب گازدار یا کربناته، آبی است که گاز کربن دی‌اکسید به آن اضافه شده باشد. این باعث می‌شود تا یک نوشیدنی حباب‌دار بدست آید که به آن آب گـازدار یا آب سودا می‌گویند.

آب‌های گازدار معمولا حاوی نمک اضافه شده هستند تا طعم بهتری داشته باشند. گاهی اوقات مقادیر کمی از سایر مواد معدنی نیز در این محصولات یافت می‌شود.

محصولاتی که از آب گـازدار معدنی و طبیعی گرفته می‌شوند متفاوت هستند. این آب‌ها از یک چشمه گرفته می‌شوند و معمولا حاوی مواد معدنی و ترکیبات سولفوری می‌باشند. این آب‌ها نیز معمولا کربناته هستند.

آب تونیک نیز نوعی از آب گازدار است که حاوی ترکیبِ تلخی به نام کینین است و همچنین دارای شکر یا شیره ذرت سرشار از فروکتوز می‌باشد.

آب گازدار اسیدی است

کربن دی‌اکسید و آب واکنش شیمیایی دارند و اسید کربونیک را تولید می‌کنند. نشان داده شده که این اسیدِ ضعیف، همانند خردل، گیرنده‌های عصبیِ یکسانی را در دهان تحریک می‌کند.

این باعث برانگیختگی احساس سوختن یا خراشیدن می‌شود که هم می‌تواند آزاردهنده باشد، هم لذتبخش.

pH آب گازدار بین ۳ تا ۴ است؛ یعنی این نوشیدنی نسبتا اسیدی می‌باشد. البته نوشیدن یک نوشیدنی اسیدی نظیر آب گـازدار باعث نمی‌شود تا بدن‌تان بیشتر اسیدی شود.

کلیه‌ها و ریه‌های شما کربن دی‌اکسید اضافه را از بدن خارج می‌کنند. این باعث می‌شود تا خون pH نسبتا قلیایی داشته باشد و فارغ از اینکه چه چیزی می‌خورید یا می‌نوشید، pH خون بین ۷٫۳۵ تا ۷٫۴۵ باقی می‌ماند.

آیا بر روی سلامت دندان اثر می‌گذارد؟

یکی از بزرگترین نگرانی‌ها دربارۀ آب گازدار، مربوط به اثر آن بر دندان‌ها است؛ زیرا مینای دندان به طور مستقیم در معرض اسید قرار می‌گیرد.

تحقیق بسیاری کمی در این زمینه انجام شده است، اما یکی از مطالعات نشان می‌دهد که آب معدنی گازدار، تنها کمی بیشتر از آب راکد به مینای دندان آسیب می‌رساند. بعلاوه، آسیبِ ناشی از مصرف آب معدنی، ۱۰۰ برابر کمتر از یک نوشابۀ حاوی شکر است.

بر اساس نتایج یک مطالعه، مشخص گردید که نوشیدنی‌های گازدار از عوامل قدرتمند در تخریب مینای دندان هستند؛ اما فقط در صورتی که حاوی شکر باشند.

در واقع یک نوشیدنی شیرین بدون گاز مضرتر از یک نوشیدنی گازدار بدون شکر (کوکا کولای رژیمی) است.

بررسی چندین مطالعه نشان می‌دهند که ترکیب شکر و کربناته می‌تواند باعث بروز پوسیدگی‌های شدید دندان شود.

این طور به نظر می‌رسد که آب گازدار خطر بسیار کمی برای سلامت دندان دارد. تنها نوشیدنی‌هایی که حاوی شکر هستند برای دندان مضر می‌باشند.

آیا بر روی هضم اثر می‌گذارد؟

مصرف آب گازدار ممکن است به طرق مختلفی به بهبود سلامت گوارشی کمک کند.

می‌تواند توانایی بلعیدن را بهبود دهد

مطالعات نشان می‌دهند که آب گـازدار ممکن است به بهبود توانایی بلعیدن در جوانان و میانسالان کمک کند.

در یک مطالعه، از ۱۶ فردِ سالم خواسته شد تا به طور مکرر چندین مایع مختلف را قورت دهند. مشخص گردید که آب گازدار قوی‌ترین توانایی را برای تحریک کردن عصب‌هایی دارد که مسئولیت بلعیدن را برعهده دارند.

در مطالعه‌ای دیگر نشان داده شد که ترکیبی از دمای سرد و کربناته، این اثرات مفید را تقویت می‌کند.

در مطالعۀ انجام شده بر روی ۷۲ نفر که همواره نیاز به صاف کردن گلوی‌شان داشتند، ۶۳ درصد از شرکت‌کنندگان با نوشیدن آب گازدار یخ، بهبودی را تجربه کردند. افرادی که مکررترین و شدیدترین علائم را داشتند، بیشترین تسکین را تجربه کردند.

آب گازدار

بیشتر بخوانید:

افزایش احساس سیری

آب گازدار ممکن است بیشتر از آب معمولی به افزایش احساس سیری بعد از خوردن وعده‌های غذایی کمک کند.

آب گـازدار ممکن است باعث شود تا غذا برای مدت زمان بیشتری در معده باقی بماند که این می‌تواند احساس سیری را افزایش دهد.

در مطالعه‌ای کنترل شده که بر روی ۱۹ زن جوان و سالم انجام شد، امتیازات سیریِ کسانی که ۲۵۰ میلی‌لیتر آب گازدار میل کرده بودند، از کسانی که آب معمولی نوشیده بودند بیشتر بود.

با این حال برای تایید این نتایج، به مطالعات بزرگتری نیاز است.

تسکین یبوست

افرادی که یبوست را تجربه می‌کنند، ممکن است علائم‌شان با نوشیدن آب گازدار بهبود یابند.

در یک مطالعۀ دو هفته‌ای، محققین به بررسی ۴۰ سالمند که سکته مغزی را تجربه کرده بودند پرداختند. میانگینِ دفعات اجابت مزاج در گروهی از سالمندان که آب گازدار مصرف می‌کردند، تقریبا دو برابر گروهی که آب معمولی مصرف داشتند بود.

بعلاوه، علائم یبوست در این شرکت‌کنندگان ۵۸ درصد کاهش یافته بود.

همچنین شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند آب گازدار می‌تواند به بهبودیِ سایر علائم سوءهاضمه نظیر معده درد کمک کند.

آب گازدار و سلامت استخوان

بسیاری از مردم باور دارند که نوشیدنی‌های گازدار برای استخوان‌ها مضر هستند؛ زیرا محتوای اسیدی آنها بالا است. با این حال، پژوهش‌ها نشان می‌دهند که مقصر، گاز یا کربناتۀ این نوشیدنی‌ها نیست.

مطالعات حیوانی نشان می‌دهند که حتی ممکن است آب گـازدار برای بهبود سلامت استخوان مفید باشد.

محققین می‌گویند که نوشابه‌های معمولی (مانند کوکا کولا) حاوی فسفر زیادی هستند و مصرف زیاد فسفر و کمبود کلسیم می‌تواند یکی از عوامل خطر احتمالی برای از دست رفتن استخوان باشد.

برخلاف نوشابه‌ها، آب گازدار حاوی مقادیر زیادی از فسفر نیست.

اثر آب گازدار بر سلامت قلب

تحقیقات نشان می‌دهند که آب گـازدار ممکن است برای بهبود سلامت قلب مفید باشد. البته شواهد موجود برای این موضوع بسیار محدود هستند.

در مطالعۀ انجام شده بر روی ۱۸ زن که در دورۀ بعد از یائسگی قرار داشتند، نوشیدن آب گازدار سرشار از سدیم باعث کاهش کلسترول بد (LDL)، عوامل التهابی و قند خون آنها شد.

بعلاوه، افزایش کلسترول خوب (HDL) نیز در این افراد مشاهده گردید.

همچنین خطر تخمینی برای ابتلا به بیماری قلبی در طول ۱۰ سال، در کسانی که آب گازدار مصرف می‌کردند ۳۵ درصد کاهش داشت.

با این حال، این تنها یک مطالعۀ کوچک بود و مطمئنا برای تایید این فواید به تحقیقات بیشتری نیاز است.

آیا آب گازدار مضر است؟

در حال حاضر هیچی شواهدی وجود ندارند که نشانگرِ مضر بودن آب گازدار باشند.

این نوشیدنی چندان برای سلامت دندان مضر نیست و به نظر می‌رسد که هیچ اثری بر روی سلامت استخوان ندارد.

جالبتر اینکه نوشیدنی گازدار حتی ممکن است از طریق بهبود توانایی بلعیدن و کاهش یبوست، به بهبود وضعیت گوارش کمک کند.

همچنین آب گـازدار یک نوشیدنی بدونِ کالری است و نوشیدن آن برای بسیاری از افراد لذتبخش بوده و آن را به آب معمولی ترجیح می‌دهند.

هیچ دلیلی وجود ندارد که از مصرف این نوشیدنی دست بکشید. در حقیقت مصرف آن حتی می‌تواند باعث بهبود کلی سلامتی‌تان شود.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.