مصرف کربوهیدرات برای افراد دیابتی

0

بسیار مهم است که بدانید مواد مغذی مصرفی‌تان از چه مواد غذایی‌ای تامین می‌شوند. هر غذایی حاوی کالری بوده و مقادیر مختلفی کربوهیدرات، پروتئین و چربی دارد. نحوۀ آماده کردن غذا مشخص می‌کند که چقدر کالری از چربی آن دریافت می‌کنید. به طور مثال، سیب‌زمینی سرخ شده چربی بیشتری دارد، همچنین سیب‌زمینی‌ای که حاوی سس و چاشنی‌های ناسالم است. در این حال، مرغی که بدون پوست بوده و پخته شده، گزینه‌ای سالم است، اما مرغی که درون روغن زیاد سرخ شده چربی زیادی دارد. در این مطلب به توصیه‌های غذایی، به ویژه مصرف کربوهیدرات برای افراد دیابتی می‌پردازیم.

مصرف کربوهیدرات برای افراد دیابتی

برای دیابت نوع ۲

توصیه‌های مصرف کربوهیدرات برای افراد دیابتی وابسته به میزان مدیریت این بیماری در فرد است. به طور معمول می‌توان گفت که یک رژیم غذایی حاوی ۲۰۰۰ کالری، معمولا حدود ۴۵ تا ۶۰ درصد از کربوهیدرات تشکیل شده است. یک گرم کربوهیدرات حدود ۴ کالری دارد. برای بدست آوردن عدد گرمی کربوهیدرات، باید عدد کالری مصرفی‌تان در روز را به ۴ تقسیم کنید. این عدد چیزی بین ۲۲۵ تا ۳۰۰ گرم کربوهیدرات در روز می‌شود. این میزان بر اساس توصیۀ انجمن دیابت آمریکا است. می‌توان این مقدار را با توجه به میزان ایده‌آل مصرف کربوهیدرات در افراد مختلف تغییر داد.

برای دیابت نوع ۱

بیشتر بخوانید:

کسی که به دیابت نوع ۱ مبتلا است و وزن مناسبی دارد، نیاز ندارد که نگران مصرف کربوهیدرات باشد. در مطالعات علمی فراوان، ارتباطی میان مصرف کربوهیدرات و اثر آن بر کنترل گلیسمی مشاهده نشده است. بنابراین، بهترین کار برای افراد دیابتی این است که مصرف انسولین خود را با مقدار مصرف کربوهیدرات در هر وعدۀ غذایی هماهنگ کنند. برخی از آزمایشات کنترل شده نشان می‌دهند که شمارش کربوهیدرات مصرفی می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی و سلامتی کلی افراد کمک کند.

برنامه غذایی برای رژیم‌های کم‌کربوهیدرات

اگرچه مقدار کربوهیدرات در رژیم‌های کم‌کربوهیدرات توسط محققین از قبل مشخص نشده است، اما برخی تعریف‌ها را می‌توان برای درک این رژیم‌ها استفاده کرد:

  • متعادل به این معناست که روزانه ۱۳۰ تا ۲۲۵ گرم کربوهیدرات مصرف کنید.
  • کم به این معناست که روزانه کمتر از ۱۳۰ گرم کربوهیدرات مصرف کنید.
  • بسیار کم به این معناست که روزانه کمتر از ۳۰ گرم کربوهیدرات مصرف کنید که به آن رژیم غذایی کتوژنیک می‌گویند.

این تعاریف به شما کمک می‌کنند تا بتوانید میزان کربوهیدرات مصرفی خود را کنترل کنید، اما اگر به دنبال مصرف ۱۲۰ گرم کربوهیدرات در روز می‌باشید، از این برنامه استفاده کنید:

  • ۳۰ گرم کربوهیدرات در صبحانه
  • ۳۰ گرم کربوهیدرات در ناهار
  • ۳۰ گرم کربوهیدرات در شام
  • دو بار میان‌وعده میل کنید که هر کدام ۱۵ گرم کربوهیدرات داشته باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.