حساسیت به گربه – علل و علائم

0

نزدیک به یک‌سوم از کسانی که در ایالات‌متحده به نوعی آلرژی دچار هستند، به گربه‌ها و سگ‌ها حساسیت دارند. در میان این افراد، تعداد کسانی که به گربه حساسیت دارند دو برابرِ کسانی است که به سگ حساسیت دارند. برای تایید حساسیت به گربه یا یک حیوان خانگی، حتما باید به یک متخصص مراجعه کنید.

اگر در خانه‌تان حیوانی نگهداری می‌کنید، تشخیص علت دقیق حساسیت می‌تواند دشوار باشد. به این دلیل که در فضای خانه، آلرژن‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانند باعث بروز علائم آلرژی شوند. همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، مراجعه به متخصص آلرژی در چنین مواردی بهترین کار است.

بسیاری از افرادی که به گربه حساسیت دارند، بعلت علاقه‌شان به این حیوان، سعی می‌کنند علائم حساسیت را تحمل کنند و از گربۀ عزیزشان دل نکنند. اگر شما هم از این دسته افراد هستید، می‌توانید از روش‌های مختلف برای به حداقل رساندن علائم آلرژی استفاده کنید.

در ادامه به بررسی علل و علائم حساسیت به گربه می‌پردازیم.

علل

ژنتیک در بروز حساسیت‌ها نقش دارد؛ یعنی اگر یکی از اعضای خانوادۀ شما به گربه حساسیت داشته باشد، احتمال اینکه شما هم این حساسیت یا آلرژی را داشته باشید زیاد است.

سیستم ایمنی بدن پادتن‌هایی را برای مبارزه با موادی که ممکن است برای بدن مضر باشند – مانند باکتری‌ها و ویروس‌ها – را تولید می‌کند. در بدن فردی که آلرژی دارد، سیستم ایمنی به اشتباه آلرژن را به‌عنوان یک مادۀ مضر و خطرناک تشخیص می‌دهد و برای مبارزه با آن شروع به تولید پادتن‌ها می‌کند. این باعث می‌شود تا علائم حساسیت نظیر خارش، آبریزش بینی، راش‌های پوستی و آسم پدیدار شوند.

در مورد حساسیت به گربه، منشاء آلرژن‌ها ممکن است از شورۀ گربه (پوست مُرده)، مو، بزاق و حتی ادرار این حیوان باشد.  تنفس در محیطی که شورۀ حیوان خانگی وجود دارد، یا تماس پیدا کردن با آلرژن‌ها می‌تواند باعث بروز واکنش آلرژیک شود. ذرات آلرژن حیوان خانگی می‌توانند از طریق لباس، گردش در هوا، نشستن بر روی لوازم و تخت‌خواب منتقل شوند.

علائم

برای اینکه در معرض آلرژن قرار بگیرید، حتما نباید صاحب یک گربه باشید. همانطور که اشاره کردیم این آلرژن‌ها می‌توانند از طریق لباس به محیط‌های دیگر منتقل شوند. اگر سطح حساسیت‌تان کم باشد، حساسیت به گربه ممکن است در چندین روز اول خود را نشان ندهد.

شایع‌ترین علائم حساسیت به گربه معمولا بعد از تماس با شوره، بزاق یا ادرار گربه، سریعا خود را نشان می‌دهند. بزاق و پوست گربه آلرژن‌هایی هستند که بیش از ۹۰ درصد افرادی که به این حیوان حساسیت دارند، به آنها واکنش نشان می‌دهند. سطوح این آلرژن‌ها در گربه‌های نَر بیشتر بوده و هنگام آراستن گربه، به موی حیوان منتقل می‌شوند. آلرژن می‌تواند باعث ورم کردن و خارش پوست اطراف چشم‌ها و بینی گردد، که معمولا به التهاب چشم و گرفتگی بینی منجر می‌شود. برخی از مردم ممکن است بروز راش بر روی صورت، گردن یا قسمت بالایی سینه را تجربه کنند.

خستگی و سرفۀ ناشی از آبریزش از عقب بینی، از علائم شایع در آلرژی‌های درمان‌نشده هستند. اما علائمی نظیر تب، لرز، حالت تهوع یا استفراغ باید به‌عنوان نشانه‌های یک بیماری در نظر گرفته شده و نباید به آلرژی ربط داده شوند.

اگر به گربه حساسیت دارید و آلرژن‌های گربه وارد ریه‌هایتان می‌شوند، این آلرژن‌ها می‌توانند در بدن با پادتن‌ها ترکیب شده و علائمی را همراه داشته باشند. این علائم ممکن است شامل دشواری در تنفس، سرفه و خس‌خس کردن باشند. حساسیت به گربه می‌تواند باعث بروز حملۀ شدید آسمی شده و یا بیماری آسم مزمن را برانگیزد.

تا ۳۰ درصد از کسانی که به آسم مبتلا هستند، ممکن است هنگام تماس با یک گربه، یک حملۀ شدید آسمی را تجربه کنند. برای داشتن یک برنامۀ درمانی مناسب و موثر، حتما با پزشک‌تان در این مورد مشورت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.