علل درد مزمن لگن

0

درد لگن زنان نوعی درد است که در ناحیۀ پایینِ ناف شکم بروز می‌کند. اگر این درد ۶ ماه یا بیشتر به طول بی‌انجامد، به آن درد مزمن لگن می‌گویند. شدت درد در زنان مختلف متفاوت است، برخی درد خفیفی دارند که بعد از مدتی رفع می‌شود، اما برخی درد شدید و مداومی را تجربه می‌کنند که کار کردن، خوابیدن و لذت بردن از زندگی را با مشکل مواجه می‌کند.

برای درمان درد مزمن لگن باید ابتدا علت آن مشخص گردد. در ادامه به بررسی شایع‌ترین دلایل این درد می‌پردازیم.

آندومتریوز

آندومتریوز زمانی اتفاق می‌افتد که بافت موجود در دیوارۀ رحم رشد کرده و از ناحیۀ رحم خارج می‌گردد. این حجم از بافت ضخیم شده، تجزیه شده و هر ماه در اثر افزایش و افت هورمون‌ها، با خونریزی همراه می‌شود. به همین دلیل، بافت‌ها و خون در شکم باقی می‌مانند که می‌توانند به بروز زخم بافتی یا کیست‌های دردناک منجر شوند.

مشکلات اسکلتی – عضلانی

این مشکلات عبارتند از صدمات یا درد در سیستم اسکلتی – عضلانی انسان که شامل رباط‌ها، مفاصل، اعصاب، عضلات، تاندون‌ها و ساختارهایی هستند که گردن، دنده‌ها و کمر را حمایت می‌کنند. مشکلات اسکلتی – عضلانی از جمله تنش عضلۀ کفِ لگن، فیبرومیالژیا و فتق می‌توانند به درد مزمن لگن ختم شوند.

آدنومیوزیس

بیشتر بخوانید:

این عارضه شبیه به آندومتریوز است که باعث می‌شود سلول‌ها به بافت عضلانیِ دیوارۀ رحم حمله کنند. اگرچه بسیاری از زنانی که به این عارضه دچار هستند هیچگونه علائمی را تجربه نمی‌کنند، اما سایر زنان با علائمی نظیر قاعدگی‌های سنگین، درد قاعدگی، احساس فشار بر روی مقعد یا مثانه و قاعدگی‌هایی که بیش از حد معمول طول می‌کشند را تجربه می‌کنند.

سندرم درد مثانه

این عارضه یک درد مزمن است که با درد یا فشار مثانه، درد لگن و نیاز به دفع ادرار یا تکرر ادرار همراه است. زنان ۳۰ تا ۴۰ ساله بیشتر در خطر ابتلا به این سندرم هستند. سایر علائم این مشکل عبارتند از درد و ناراحتی هنگام ادرار کردن و برقراری رابطۀ جنسی.

عفونت مجاری ادراری

این نوع عفونت معمولا ناشی از باکتری‌هایی است که در قسمت‌های مختلف مجاری ادراری نظیر مثانه، کلیه و رحم وجود دارند. زنان نسبت به مردان بیشتر مستعد این عفونت می‌باشند.

سایر دلایل درد مزمن لگن

  • بیماری التهاب لگن
  • سندرم احتقان لگن
  • سندرم روده تحریک‌پذیر
  • مشکلات حمایت از لگن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.