دلایل تکرر ادرار چیست

0

اگر روزانه بیش از ۴ تا ۸ مرتبه دفع ادرار دارید، و باردار نیستید، می‌توان گفت که به تکرر ادرار دچارید. همچنین به دفع ادرار در هر یک تا دو ساعت یا بیش از یک مرتبه ادرار کردن در نیمه شب، تکرر ادرار گفته می‌شود. اما دلایل تکرر ادرار چیست؟

عوامل خطر و دلایل تکرر ادرار

در ادامه به بررسی شایع‌ترین عوامل خطر و دلایل تکرر ادرار می‌پردازیم:

مشکلات مثانه

یکی از اصلی‌ترین دلایل تکرر ادرار است. این مشکلات می‌توانند ناشی از یک عفونت یا صدمه مثانه بوده و یا در اثر تغییرات ماهیچه‌ای، عصبی یا بافتی باشند که عملکرد مثانه را تحت تاثیر قرار داده‌اند. برخی از عارضه‌ها که به طور خاص مثانه را تحت تاثیر قرار داده و به تکرر ادرار منجر می‌شوند، عبارتند از:

 • سنگ مثانه – جمع شدن مواد معدنی‌ای که در مثانه تشکیل می‌شوند. این مشکل بیشتر در مردان مشاهده می‌شود.
 • پرکاری مثانه – در این وضعیت مثانه نمی‌تواند ادرار را به طور مناسبی نگهداری کند. این باعث بروز بی‌اختیاری ادرار و چکیدن ادرار می‌شود.
 • سیستیت بینابینی (سندرم دردناک مثانه) Interstitial cystitis – یک بیماری مزمن که با درد و فشار مثانه همراه بوده و از دلایل تکرر ادرار است.

مشکلات پروستات

پروستات یک غده است که در سیستم تولید مثل آقایان، و دقیقا زیرِ مثانه قرار گرفته است. تکرر ادرار می‌تواند یکی از علائم هشدار وجود مشکل در عملکرد پروستات باشد که این موارد را شامل می‌شود:

 • بزرگ شدن پروستات – پروستات بزرگ شده و به مثانه و مجاری ادراری فشار وارد می‌کند.
 • پروستاتیت – یک بیماری عفونی که غده پروستات را تحت تاثیر قرار داده و می‌تواند باعث بروز علائمی نظیر تکرر ادرار، تب، حالت تهوع، استفراغ، درد هنگام دفع ادرار و نیازی فوری به ادرار کردن شود.

مشکلات کلیوی

بیشتر بخوانید:

تغییرات در عملکرد کلیه یا بیماری کلیه می‌توانند از دلایل تکرر ادرار باشند و باعث بروز علائمی دیگری از جمله درد کلیه، احتباس مایع و ورم، سوءهاضمه و افزایش فشار خون شوند.

 • سنگ کلیه – شایع‌ترین اختلال مجاری ادراری است. سنگ کلیه می‌تواند باعث تکرر ادرار، درد کلیه‌ها، درد قسمت پایینی کمر و تغییر رنگ ادرار شود.

دیابت نوع ۱ و ۲

هم در دیابت نوع ۱ و هم در نوع ۲، بدن سعی می‌کند تا از طریق ادرار، گلوکز اضافه و استفاده نشده را دفع کند. این باعث تکرر ادرار و افزایش حجم ادرار می‌شود. علاوه بر تکرر ادرار، سایر علائم شایع دیابت از این قرارند: تغییرات وزن، بی‌حسی یا مورمور شدن دستان و پاها، عفونت‌های مکرر و خشکی پوست.

عفونت‌های مجاری ادراری

عفونت مجاری ادراری ناشی از باکتری‌ای است که وارد مجاری ادرار شده و باعث بروز علائمی نظیر تکرر ادرار، درد هنگام دفع ادرار و احساس سوزش در مثانه می‌شود. اگرچه ممکن است احساسِ نیاز به دفع ادرار بالا باشد، اما در هر مرتبه میزان ادرار دفع شده کم می‌باشد. همچنین ممکن است ادرارتان تیره بوده یا بسیار بوی قوی‌ و تندی داشته باشد.

بیماری‌های مقاربتی

این بیمار‌ی‌ها در حال شیوع هستند و بسیاری از آنها مجاری ادراری را تحت تاثیر قرار داده و به تکرر ادرار منجر می‌شوند. بیماری کلامیدیا و سوزاک به ویژه می‌توانند با علائم ادراری از جمله تکرر ادرار، ادرار دردناک، ترشحات و ورم دهانه مجرای ادرار همراه باشند.

سایر دلایل تکرر ادرار

 • بارداری
 • سکته مغزی
 • مصرف برخی داروها – داروهای ادرارآور، آرامبخش‌های عضلانی و پرتودرمانی
 • مصرف زیاد مایعات
 • تنش عصبی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.