دلایل اسهال صبحگاهی

0

اسهال صبحگاهی وضعیتی است که هر روز صبح بعد از بیدار شدن، در اثر حرکتی ضروری برای گردش روده ایجاد می شود. در این وضعیت بیمار معمولا مدفوع سست و آبدار را دفع می کند. این فشار ممکن است در ساعات صبح باعث اختلال خواب شود. اغلب این نوع اسهال ها با یک بیماری خاص همراه نیست، اما وضعیت دستگاه گوارش نشانه هایی مانند بیماری التهاب روده (IBD) و سندرم روده تحریک پذیر (IBS) را دارد.

دلایل اسهال صبحگاهی

اسهال صبحگاهی می تواند با شرایط مختلفی همراه باشد; گاهی اوقات اسهال مسئله ی نگران کننده ای نیست، در حالی که بعضی وقت ها هم می تواند خطر جدی را نشان دهد که نیاز به درمان فوری پزشکی دارد. در زیر برخی از دلایل آن را برای شما بیان می کنیم:

سندرم روده تحریک پذیر

سندرم روده تحریک پذیر (IBS) بیشترین درصد اسهال را ایجاد می کند. پزشکان بیمار را برای این بیماری هر بار که علائم اسهال را گزارش می دهند، بررسی می کنند. IBS زمانی اتفاق می افتد که روده بزرگ به طور غیر طبیعی منقبض می شود. این انقباضات ناشی از برخی عادت های غذایی ناسالم و واکنش های آلرژیک به غذاها می باشند. این بیماری اغلب با تغییر عادت های غذایی مانند خوردن غذا در اوایل شب، از جمله غذاهای طبیعی و کاهش نمک، درمان می شود. علاوه بر این، موز و ماست با کشت میکروب زنده و فعال، ثبات مدفوع را بهبود می بخشد، در نتیجه به درمان IBS نیز کمک می کند.

باکتری ها و ویروس ها

عفونت های ویروسی و باکتریایی هر روز صبح می توانند اسهال را ایجاد کنند. این عفونت ها ممکن است از مواد غذایی آلوده حاصل شوند. شایع ترین آن ها E.coli و مسمومیت غذایی است. استفراغ و اسهال ناشی از عفونت های باکتریایی و ویروسی ممکن است در هر زمانی از روز رخ دهد. با این حال، مواردی وجود دارند که علائم آن ها فقط در صبح ظاهر می شوند. به ویژه هنگامی که بدن به مواد غذایی مصرف شده در شب گذشته واکنش نشان می دهد و یا اگر عفونت ملایمی در بدن وجود داشته باشد.

بیماری های التهاب روده

بیشتر بخوانید:

بیماری التهاب روده (IBD) یک بیماری مزمن است که موجب التهاب روی دیواره روده می شود. انواع اصلی IBD عبارتند از زخم دیواره روده و بیماری کرون (Crohn). هر دو نوع IBD باعث اسهال خونی، آبکی و یا وجود مخاط در آن می شوند. اسهال در حملات حاد یا حادثه هایی رخ می دهد که در زمان های خاص بدتر می شود. اسهال ممکن است در صبح شدید نباشد، اما هنگامی که بیمار از خواب بیدار شود، شروع خواهد شد. موارد شدید اسهال موجب می شود تا بیمار چندین بار در شب بیدار شده و مدفوع را دفع کند.

استفاده از مواد مخدر

مصرف الکل و نیکوتین باعث تحریک روده می شود. برخی از متاسفانه مردم در شب و در طول مهمانی های دسته جمعی از این مواد خطرناک استفاده می کنند. در چنین شرایطی آن ها ممکن است اسهال را در صبح روز بعد تجربه کنند. اسهال ناشی از مصرف نابجای مواد مخدر اتفاق می افتد مگر این که این استفاده ها به کررات انجام شود. استفاده نادرست از دیگر موارد نیز باعث بروز مشکل  مشابه می شود.

واکنش به دارو

داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها باعث ایجاد اسهال در صبح می شوند. اسهال وابسته با آنتی بیوتیک ها می تواند در هر زمان رخ دهد. با این حال، معمولا اوایل صبح اسهال اتفاق می افتد، زیرا اندام های داخلی شروع به فعالیت می کنند و فرد بیمار از خواب بیدار می شود. این اندام ها معمولا بعد از یک دوره از خواب شبانه فعال می شوند. داروهایی که در جریان خون در طول شب باقی مانده اند، باعث اسهال شدید در صبح می شوند.

بارداری

بارداری باعث افزایش سطح هورمون هایی مانند گنادوتروپین کوریونیک (هورمون تولید شده در جفت انسانی است) HCG، و هورمون های استروژن می شود. این افزایش هورمون ها نیز باعث ایجاد اسهال صبحگاهی می شود. سه ماهه اول با تهوع و استفراغ مشخص می گردد که می تواند در هر زمان رخ دهد اما در صبح برای بسیاری از زنان شدید است. همچنین برای برخی از داروهای ضد بارداری خوراکی، نیز این قضیه صدق می کند.

استرس روانی اجتماعی

هنگامی که یک فرد آرام یا خواب است، حرکات روده کاهش می یابد. این حرکات زمانی که فرد از احساسات شدید بیدار می شود، بدتر می شوند،که می تواند منجر به اسهال صبحگاهی شود. با این حال، هنگامی که وضعیت استرس زا بر طرف می شود، معمولا این شرایط نیزکاهش می یابند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.