تفسیر آزمایش کلسترول

0

اقدامات فراوانی وجود دارد که می‌توانید برای سالم نگه داشتن قلب آنها را انجام دهید. یکی از این اقدامات نظارت داشتن بر سطح کلسترول است. اگر سن‌تان ۲۰ سال یا بالاتر است، انجمن قلب آمریکا توصیه می‌کند که هر ۴ تا ۶ سال یکبار آزمایش کلسترول و سایر عواملی که خطر حمله قلبی را افزایش می‌دهند را انجام دهید. آزمایش کلسترول، سطوح کلسترول را بر حسب میلی‌گرم در دسی‌لیتر خون نشان می‌دهد. نتایج این آزمایش به پزشک کمک می‌کند تا احتمال بروز سکته مغزی یا حمله قلبی را برای ۱۰ سال آینده در فرد مشخص کند. در ادامه به چگونگی تفسیر آزمایش کلسترول می‌پردازیم.

کلسترول چیست؟

کلسترول ماده‌ای مومی و شبیه به چربی است که توسط کبد تولید شده و همچنین از طریق مصرف برخی از مواد غذایی وارد بدن می‌شود. اگر سطوح کلسترول بیش از حد بالا باشد، می‌تواند همانند پلاک در شریان‌ها سفت شود. تنگ شدن شریان‌ها مشکلی است که به آن تصلب شرایین می‌گویند و باعث می‌شود تا جریان خون و رسیدن آن به قلب مشکل شود. بنابراین بسیار مهم است که با تفسیر آزمایش کلسترول آشنا باشید و بدانید اعداد این آزمایش به چه معنایی هستند.

بیشتر بخوانید:

تفسیر آزمایش کلسترول

کلسترول کلی مساوی است با تمام کلسترولی که در خون شما وجود دارد. سطح بالای کلسترول کلی خطر بروز سکته مغزی یا حمله قلبی را افزایش می‌دهد.

کلسترول کلیعدد
عدد مطلوبکمتر از ۲۰۰ mg/dl
مرزبین ۲۰۰-۲۳۹ mg/d
خطر بالا۲۴۰ و بالاتر

کلسترول HDL که به آن کلسترول خوب می‌گویند، به کاهش ساخت کلسترول در شریان‌ها کمک کرده و باعث باز شدن شریان‌های تنگ شده می‌گردد.

HDLعدد
افزایش خطر مشکلات قلبیوقتی عدد کمتر از ۴۰ mg/dl در مردان و کمتر از ۵۰ mg/dl در زنان باشد.
تا حدودی محافظت در برابر مشکلات قلبیوقتی عدد بالاتر از ۶۰ mg/dl باشد.

بالا بودن عدد کلسترول LDL یا بد می‌تواند احتمال تنگ شدن رگ‌های خونی را افزایش داده و فرد را مستعد بیماری‌های قلبی کند.

LDLعدد
بسیار خوبکمتر از ۱۰۰ mg/dl
خوببین ۱۰۰ – ۱۲۹ mg/dl
مرزبین ۱۳۰ – ۱۵۹ mg/dl
بالابین ۱۶۰ – ۱۸۹ mg/dl
بسیار بالا۱۹۰ mg/dl و بالاتر

نوع دیگری از چربی که در جریان خون یافت می‌شود تری‌گلیسیرید نام دارد. اگر عدد تری‌گلیسیرید بیش از حد بالا باشد، می‌تواند احتمال تنگ شدن شریان‌ها را افزایش دهد.

تری‌گلیسیریدعدد
عادیکمتر از ۱۵۰ mg/d
مرزبین ۱۵۰ – ۱۹۹ mg/dl
بالابین ۲۰۰ – ۴۹۹ mg/dl
بسیار بالابالاتر از ۵۰۰ mg/dl

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.