کلن بوترول چیست و چه عوارضی دارد؟

0

کلن بوترول ترکیبی است که به طبقه‌بندی داروهایی با نام بتا۲-اگونیست تعلق دارد. داروهای این طبقه‌بندی می‌توانند باعث اتساع (گشادگی) ماهیچه‌های نایژه شوند. بتا۲-اگونیست‌ها معمولا برای درمان آسم استفاده می‌شوند.

علاوه بر درمان آسم، کلن بوترول به‌عنوان یک مکمل لاغری و کاهش وزن نیز محبوب شده است. این محبوبیت بدلیل اثر این دارو بر رشد عضلانی و کاهش چربی می‌باشد.

در ادامه به بررسی کامل کلن بوترول خواهیم پرداخت.

کاربرد کلن بوترول

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) استفاده از کلـن بوترول را برای انسان‌ها تایید نکرده است. شکلی مایع از این دارو وجود دارد که توسط FDA برای درمان انسدادهای مجاری هوا در اسب‌ها تاییده شده است.

خارج از آمریکا، کلن بوتـرول از طریق نسخه پزشک و تنها برای درمان آسم در دسترس می‌باشد. این دارو همچنین گاهی اوقات برای درمان بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) تجویز می‌گردد.

کلن بوتـرول استروئید نیست، اما خواصی دارد که شبیه به خواص استروئیدهای آنابولیک هستند، مانند تشویق افزایش توده عضلانی. بدلیل وجود این خواص، از کلن بوترول در پرورش دام‌ها و افزایش میزان توده عضلانی آنها استفاده می‌شود.

این دارو ممکن است حتی بعد از قصابی کردن گوشت دام، در آن باقی بماند و این موضوع باعث بروز بیماری در اروپا و آسیا شده است. به همین دلیل، ایالات‌متحده و اروپا بر روی نمونه‌های بافت دام‌ها نظارت دارند تا بتوانند وجود کلن بوترول در آنها را تشخیص دهند.

کلن بوتـرول همچنین اخیرا به‌عنوان یک افزودنی در مواد خیابانی مانند هروئین مورد استفاده قرار گرفته است.

کاهش وزن و افزایش عملکرد ورزشی

مشاهده شده است که کلن بوترول هم توده عضلانی را افزایش داده و هم چربی بدن را کاهش می‌دهد. بعلاوه، این دارو تا شش روز بعد از مصرف در بدن با اثری فعال باقی می‌ماند (ذرات قابل تشخیص می‌توانند مدت زمان بیشتری باقی بمانند). بدلیل وجود این خواص، این دارو معمولا به‌عنوان یک مکمل کاهش وزن یا یک مادۀ افزایش دهنده عملکرد ورزشی استفاده می‌شود.

افرادی که از کلـن بوترول برای کاهش وزن یا بهبود عملکرد ورزشی استفاده می‌کنند، معمولا مصرف‌کنندۀ استروئید آنابولیک یا هورمون‌های رشد نیز هستند.

مطالعات انجام شده بر روی اثرات کلن بوترول به‌عنوان یک داروی کاهش وزن یا افزایندۀ عملکرد ورزشی در انسان‌ها بسیار محدود هستند. البته مطالعات زیادی در این زمینه بر روی حیوانات و دام‌ها انجام شده‌اند:

  • محققین مشاهده کرده‌اند که کلن بوترول رشد و ترمیم عضلانی را تحریک کرده و در عین حال از ضعف بنیه در موش‌ها جلوگیری کرده است.
  • مطالعات انجام شده بر دام‌ها نشان می‌دهند که رشد عضلانی افزایش می‌یابد.
  • مطالعه‌ای در اسب‌ها نشان داده است که دریافت دوزهای بالای کلن بوترول در درازمدت باعث افزایش بیان ژن‌های مرتبط با ترکیبات عضلانی مختلف و سوخت‌وساز چربی می‌شود.

علیرغم اینکه شواهد موجود دربارۀ اثرات کلـن بوترول برای بهبود عملکرد ورزشی بسیار محدود هستند، اما این دارو در فهرست داروهای ممنوعۀ سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ قرار گرفته است.

عوارض جانبی کلن بوترول

مصرف بیش از حد یا سوءمصرف کلـن بوترول می‌تواند اثرات جانبی منفی داشته باشد. این عوارض عبارتند از:

  • افزایش ضربان قلب
  • تنفس سریع
  • تپش قلب
  • درد قفسه سینه
  • لرزش
  • اضطراب
  • عدم‌تعادل الکترولیت‌ها

یک بررسی انجام شده بر روی واکنش‌های منفی ناشی از کلن بوترول به دو مرکز کنترل سموم گزارش داده است که ۱۱ مورد از ۱۳ مورد بررسی شده ناشی از مصرف کلن بوترول برای کاهش وزن یا بدنسازی بوده‌اند.

مقدار مصرف و روش دریافت

وقتی کلـن بوترول برای کنترل علائم آسم مصرف می‌شود، دوز توصیه شده بین ۰٫۰۲ و ۰٫۰۳ میلی‌گرم در روز می‌باشد. این دارو به شکل قرص یا افشانه برای درمان آسم در دسترس می‌باشد. همانند بسیاری از داروهای بازکننده‌ برونش (برونکودیلاتورها) که برای درمان آسم استفاده می‌شوند، باید کلن بوترول را در صورت نیاز و با دوز توصیه شده مصرف کنید و نه به صورت مصرف منظم و روزانه.

کلـن بوترول برای کاهش وزن یا افزایش عملکرد ورزشی می‌تواند به صورت قرص، مایع یا تزریق استفاده شود. افرادی که از کلن بوترول برای این مقاصد استفاده می‌کنند، معمولا بین ۰٫۰۶ و ۰٫۱۲ میلی‌گرم کلـن بوترول در روز دریافت می‌کنند که بیشتر از دوز توصیه شده برای درمان آسم است.

کلام آخر

FDA مصرف کلن بوترول را برای انسان‌ها تایید نکرده است. خارج از آمریکا، این دارو را می‌توان برای درمان آسم یا بیماری مزمن انسدادی ریه مصرف کرد. کلن بوترول معمولا به صورت آف-لیبل برای کاهش وزن یا افزایش عملکرد ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کلن بوتـرول در فهرست داروهای ممنوعۀ سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ (WADA) قرار دارد. ورزشکاران حرفه ای که تست این دارو در آنها مثب باشد ممکن است از شرکت در مسابقات ورزشی محروم شوند.

مصرف زیاد یا سوءمصرف کلن بوتـرول می‌تواند اثرات جانبی منفی داشته باشد.

بسیار مهم است که برای استفاده از این دارو، به راهنمایی‌های مربوط به دوز مصرفی آن توجه داشته باشید.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.