اثرات تغییر اقلیم بر سلامتی انسان

0

وقتی به تغییر اقلیم فکر می‌کنید، احتمالا طوفان‌های شدید، خشکسالی و رویدادهای دراماتیک آب‌وهوایی را متصور می‌شوید. اینگونه بلایای طبیعی به شکل چشمگیری سلامتی عموم مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهند، اما تغییر اقلیم به این موارد خلاصه نمی‌شود و به طرق مختلف و حتی غیرقابل مشاهده‌ای بر روی سلامتی انسان اثر می‌گذارد. در ادامه برخی از این اثرات تغییر اقلیم بر روی سلامتی را بررسی خواهیم کرد.

سنگ کلیه

موارد ابتلا به سنگ کلیه در حال افزایش است و شاید علت این موضوع مرتبط با تغییر اقلیم باشد. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۴ توسط Environmental Health Perspectives منتشر شد، بیش از ۶۰ هزار نفر را در ۵ شهر بزرگ آتلانتا، شیکاگو، دالاس، لوس‌آنجلس و فیلادلفیا مورد بررسی قرار داد.

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که افزایش دما، خطر بروز سنگ‌های کلیه در افراد را افزایش می‌هد. نویسندگان این مطالعه می‌گویند: «با ادامه یافتن تهدید تغییر اقلیم، بسیار مهم است که پیرامونِ اثر دما بر سنگ کلیه، مقدارسنجی انجام شود.»

بیماری قلبی

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۵ در آلمان انجام شد، نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض هوای گرم برای بازه‌های طولانی‌مدت، اثرات منفی بر سیستم قلبی – عروقی دارد. اگر مشکل قلبی دارید، هوای گرم می‌تواند خطر مرگ‌تان را تا ۱۵ درصد افزایش دهد. این موضوع به ویژه زمانی خطرناک است که افزایش دما به طور روزانه صورت بگیرد.

آسم

حدود ۲۵ میلیون نفر در ایالات‌متحده از آسم رنج می‌برند. تشخیص این بیماری در افراد رو به افزایش است و ممکن است تغییر اقلیم یکی از علل این موضوع باشد.

بیشتر بخوانید:

گرده‌ها یکی از اصلی‌ترین عوامل برانگیختگی آسم در بیماران می‌باشد و تغییر اقلیم باعث افزایش گرده‌افشانی در بسیاری از گیاهان می‌شود. هوای گرم به این معناست که فصل آلرژی یا حساسیت بیشتر به طول می‌انجامد و همین باعث افزایش حملات آسم در افراد می‌شود.

تغذیه

تغییر اقلیم باعث می‌شود تا غذاها کمتر مغذی باشند. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۴ در این زمینه انجام شد، نشان داد که گیاهان قرار گرفته در معرض CO2، مواد مغذی کمتری نظیر روی، آهن و پروتئین را تولید کردند.

شیوع آنفلوآنزا

زمستان‌های گرمتر منجر می‌شوند که فصل آنفلوآنزا قوی‌تر و طولانی‌تر شود. در واقع فصل آنفلوآنزا –که در گذشته حدود ۷ ماه به طول می‌انجامید– در حال حاضر در برخی از نقاط جهان یکسال کامل طول می‌کشد و همواره خطر ابتلا به آنفلوآنزا در طول سال وجود دارد.

سلامت روان

تغییر اقلیم تنها سلامت جسمی را تهدید نمی‌کند، بلکه می‌تواند به طرق مختلفی بر روی سلامت روان نیز اثر بگذارد. بعد از وقوع یک بلای طبیعی مرتبط با تغییر اقلیم –مانند یک طوفان– شیوع افسردگی، اضطراب و اختلال استرسی پس از ضایعه روانی (PTSD) در میان مردم مناطق آسیب‌دیده شایع است. البته این اثرات تغییر اقلیم چندان آشکار و قابل‌لمس نیستند.

به طور مثال، موج گرما باعث افزایش استرس و اضطراب به طور مستقیم و غیرمستقیم می‌شود. هوای گرم نیز اضطراب را تشدید می‌کند. اثرات هوای گرم همچنین می‌تواند به سلامت روان –به خصوص در کشاورزان– که زندگی آنها به نوع آب‌وهوا بستگی دارد، آسیب وارد کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.