اثر قهوه بر فشار خون

0

موارد زیادی وجود دارند که باعث می‌شوند تا قهوه و فشار خون با یکدگیر پیوند داشته باشند. گفته می‌شود که کافئین باعث تکانِ ناگهانی در حرکتِ مطلوبِ خون در شریان‌ها و عروق می‌شود. در نتیجۀ این تغییر ناگهانی، بسیاری از افراد مجبور شده‌اند تا برای نجاتِ قلب‌شان، از مصرف قهوه دست بکشند. آیا واقعا اثر قهوه بر فشار خون قابل توجه است؟ در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

اثر قهوه بر فشار خون

برای اینکه درک مناسبی از اثر قهوه بر فشار خون داشته باشید، باید به بررسی اثرات کافئین بر فشار خون بپردازیم. کافئین یک ترکیب قلیایی است که به طور کلی در طیف گسترده‌ای از نوشیدنی‌ها از جمله چای و قهوه یافت می‌شود و مصرف آن کمک می‌کند تا سیستم عصبی مرکزی «بیدار» شود.

کافئین باعث می‌شود تا برای مدتی طولانی هوشیار و متمرکز باشیم، اما مصرف زیاد هر چیزی مشکلساز است و کافئین نیز از این قاعده مستثنی نیست. مصرف زیاد کافئین مسیر را برای انقباضات رگ‌های خونی هموار می‌کند، که ممکن است به افزایش فشارخون منجر شود. عبارت «ممکن است» در این گزاره کلیدی می‌باشد، زیرا محققین هنوز دربارۀ رابطۀ میان قهوه و فشار خون به اجماع نظر نرسیده‌اند و بحث‌ها در این مورد ادامه دارد.

برای افراد عادی

بیشتر بخوانید:

برای افرادی که فشارخون عادی دارند، اثر قهوه بر فشار خون قابل بحث است. برخی محققین می‌گویند که کافئین باعث افزایش فشارخون می‌شود، اما مکانیسم این رویداد هنوز مشخص نیست. فرضیه این است که کافئین مسئولِ مسدود شدن یک هورمون خاصی است که به تحریک شدن عرض شریان‌ها کمک می‌کند، یا اینکه کافئین بر روی ترشح آدرنالین اثر می‌گذارد و در نتیجه باعث افزایش فشارخون می‌شود. البته مطالعاتی که بر روی تعداد زیادی از مردم انجام شده، نشان می‌دهند که این اثرات کوتاه‌مدت هستند و تغییرات درازمدتِ مرتبط با فشارخون ندارند.

گزارشات آماریِ یک تجزیه و تحلیل گذشته‌نگر توسط محققین فرانسوی نشان می‌دهد که کافئین، تقلیل کوچک اما قابل توجهی را در فشار خون دیاستولیک و سیستولیک و همچنین فشار نبض و ضربان قلب فراهم می‌کند. این مطالعه در یک دورۀ ۱۰ ساله و بر روی ۸۵۰۰ زن انجام شده است و نشان می‌دهد که حتی نوشیدن ۶ فنجان قهوه به صورت روزانه، هیچ خطر افزایش فشار خون یا بیماری‌های قلبی را در این زنان به وجود نیاورده است. این نتایج توسط کمیته ملی مشترک فشارخون بالا (Joint National Committee on Hypertension) نیز تایید شده‌اند. هیچ شواهدی وجود ندارد که به ارتباطی میانِ مصرف قهوه و فشارخون بالا اشاره داشته باشد.

برای افرادی که فشارخون بالا دارند

متاسفانه این افراد نمی‌توانند با خیال راحت هر مقدار قهوه که دوست دارند میل کنند. یافته‌ها نشان می‌دهند که اثر کافئین بر روی افزایش فشارخون در کسانی که فشار خون بالا دارند و همچنین کسانی که اضافه وزن داشته یا مردان سالمند هستند (۷۰ سال به بالا)، بیشتر می‌باشد. به این افراد توصیه می‌شود که مراقب مصرف کافئین خود باشند.

تجربۀ شما از اثر قهوه بر فشار خون چیست؟ آن را در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.