سردی پاها : علائم، دلایل و درمان

0

بسیاری از مردم سردی پاها را در مرحله‌ای از زندگی خود تجربه می‌کنند. برخی از دلایل سردی پا موقتی و بی‌خطر بوده، اما برخی می‌توانند نشانه‌ای از وجود یک بیماری جدی باشند.

علت سردی پاها چیست؟

سردی پا دلایل مختلفی دارد. گاهی اوقات، ساده‌ترین علت کمبود گرما است.  اگر شلوار جین و یک تیشرت پوشیده‌اید و پاهایتان لخت هستند، منطقی به نظر می‌رسد که ابتدا سرما را در پاهایتان تجربه کنید. دلایل دیگری نیز برای سردی پا وجود دارد.

گردش خون ضعیف

این مورد یکی از رایج‌ترین دلایل سردی پاهاست. گردش خون ضعیف می‌تواند کار را برای رسیدن خونِ گرم به پاها مشکل کند. این باعث می‌شود تا پاها نسبت به سایر قسمت‌های بدن خنک‌تر باشند.

مشکلات گردش خون می‌توانند نتیجۀ یک بیماری قلبی باشند که در آن قلب برای پمپاژ سریع خون به سراسر بدن با دشواری مواجه می‌شود. گردش خون ضعیف همچنین می‌تواند نتیجۀ بیش از حد نشستن و زندگی بی‌تحرک باشد. اگر تمام روز را پشت یک میز می‌نشینید، ممکن است سردی پاها را تجربه کنید. سیگار کشیدن نیز می‌تواند علت گردش خون ضعیف باشد.

کم‌خونی

کم‌خونی زمانی رخ می‌دهد که با کمبود گلبول‌های قرمز خون مواجه باشید. کم‌خونی – به‌ویژه کم‌خونی شدید – از دلایل شایع سردی پاهاست. بروز کم‌خونی ناشی از کمبود آهن حتی در افراد بسیار سالم ممکن است. می‌توان این مشکل را با تغییرات در رژیم غذایی و مصرف مکمل‌ها برطرف کرد.

دیابت نوع ۱ و ۲

دیابت نه تنها باعث می‌شود که با لمس پاها احساس سرما کنید، بلکه همچنین می‌تواند در اثر آسیب عصبی باعث سردی پاها شود. سایر علائم عبارتند از بی‌حسی یا مور مور شدن پاها. اگر علائم آسیب عصبی در پاها را تجربه می‌کنید، به پزشک مراجعه کنید.

کم‌کاری تیروئید

این بیماری زمانی رخ می‌دهد که تیروئید کم‌فعال بوده و به اندازۀ کافی هورمون تیروئید تولید نمی‌کند. این مشکل می‌تواند در سوخت و ساز بدن اختلال ایجاد کند. از آنجایی که کنترل ضربان قلب و دمای بدن هر دو به عهدۀ سوخت و ساز است، تیروئید کم‌کار می‌تواند در کاهش گردش خون و سردی پاها نقش داشته باشد.

سایر دلایل سردی پاها که چندان شایع نیستند:

  • بیماری سرخرگ محیطی یا باریک شدن شریان‌ها در اثر پلاک‌ها
  • سندرم رینود که باعث اسپاسم رگ‌های خونی می‌شود
  • تصلب شرایین
  • آسیب عصبی به دلایل دیگر
بیشتر بخوانید:

زمان مراجعه به پزشک

اگر متوجه سردی پاهایتان شده‌اید، می‌توانید در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.

اگر سرد پاها را به همراه موارد زیر تجربه می‌کنید، سریعا یک قرار ملاقات را با پزشک‌تان تنظیم کنید:

  • بروز زخم‌ها بر روی انگشتان پا و انگشتان دست که دیر خوب می‌شوند
  • خستگی
  • تغییرات وزنی
  • تب
  • درد مفصل
  • هر نوع تغییری در پوست، نظیر راش یا ضخیم شدن پوست

همچنین اگر حس می‌کنید که پاهایتان سرد هستند، اما هنگام لمس آنها سرما را حس نمی‌کنید، باید سریعا با پزشک تماس بگیرید. این مشکل می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری عصبی باشد.

تشخیص سردی پاها

پزشک یک بررسی جسمانی انجام می‌دهد و از طریق فشردن نواحی مختلف پا به دنبال نشانه‌های صدمه یا آسیب عصبی می‌گردد. پزشک احتمالا انجام آزمایش خون را تجویز خواهد کرد که وجود بیماری‌هایی نظیر کم‌خونی، دیابت یا کم‌کاری تیروئید را در بیمار مشخص می‌کند.

همچنین پزشک ممکن است از شما نوار قلب بگیرد. اگر پزشک به این مشکوک باشد که علت سردی پاها بیماری قلبی یا گردش خون ضعیف است، نوار قلب به او کمک خواهد کرد تا عملکرد قلب را ارزیابی کند. پزشک همچنین می‌تواند از شاخص فشار برونی (ABPI) استفاده کند؛ در این روش پزشک فشارخون در نواحی مختلف پاها و دست‌ها را اندازه‌گیری می‌کند تا متوجه شود که کدام قسمت‌ها تحت تاثیر قرار گرفته‌اند. اگر پزشک متوجه شود که علت سردی پاها بیماری سرخرگ محیطی است، انجام آزمایش فراصوت را تجویز خواهد کرد تا بتواند جریان خون در شریان‌ها را بررسی کند.

سردی پاها چگونه درمان می‌شود؟

بخش زیادی از درمان این مشکل به علت آن بستگی دارد. به طور کلی، پزشک شما احتمالا توصیه خواهد کرد که به طور منظم ورزش کنید تا گردش خون بهبود یابد. ورزش همچنین می‌تواند به درمان یا پیشگیری از سایر بیماری‌ها، از جمله بیماری‌های قلبی، کمک کند.

برخی از دلایل سردی پا مانند کم‌کاری تیروئید و کم‌خونی می‌توانند با مصرف دارو درمان شوند. ممکن است پزشک‌تان داروهای مسدودکننده کلسیم را برای بیماری‌هایی نظیر سندرم رینود یا برخی بیماری‌های قلبی تجویز کند که به باز کردن رگ‌های خونی کمک می‌کنند.

آیا بارداری باعث سردی پاها می‌شود؟

تجربۀ سردی پاها در دوران بارداری امری غیرمعمول نیست. چنین مشکلی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در دوران بارداری، تغییراتی در سطوح هورمون‌ها اتفاق می‌افتند که سیستم عصبی خودگردان را تحت تاثیر قرار می‌دهند. این می‌تواند بر روی جریان خون و اندام‌های پایین‌تنه اثر بگذارد. بعلاوه، در دوران بارداری، نرخ سوخت و ساز پایه بالاتر است. بدلیل افزایش دمای بدن، هوای اطراف بدن – به‌ویژه در اندام‌های پایین‌تنه – ممکن است خنک به نظر برسد.

کم‌خونی در دوران بارداری معمول نیست و باید توسط پزشک بررسی شود. حالت تهوع حاملگی و استفراغ کردن می‌توانند بدن را در وضعیت منفی تعادل نیتروژن قرار دهند و حس سرد بودن را به وجود آورند. تغییرات در سطوح هورمون در دوران بارداری، به‌ویژه هورمون‌های تیروئید، ممکن هستند و می‌توانند باعث کاهش فعالیت تیروئید شوند. این مشکل می‌تواند باعث سردی پاها شود.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.