دوش آب سرد چه فوایدی برای سلامتی دارد

0

دوش آب سرد همان‌طور که از نامش مشخص است، جریان آبی است که دمای پایینی داشته و درواقع شما هنگام دوش گرفتن از آب پرحرارت و بخار دوری می‌کنید. برخی افراد از ابتدا تا انتهای زمان حمامشان، از آب سرد استفاده می‌کنند. برخی افراد نیز از آب گرم استفاده می‌کنند و در مرحلۀ آخر حمام، چندثانیه‌ای را به استفاده از آب سرد اختصاص می‌دهند تا با نشاط و نیروی بیشتری حمام را ترک کنند. البته این کار در همۀ موارد نیز قابل‌قبول نمی‌باشد؛ حتی ایده و فکر کردن به دوش آب سرد نیز لرزه به اندام برخی می‌اندازد؛ بااین‌حال افراد بسیار زیادی هم وجود دارند که معتقدند با این نوع سبک دوش گرفتن غیرعادی، بسیار شاد و پرانرژی می‌شوند و حتی از فواید آن برای سلامتی نیز بهره می‌برند.

برخی افراد نگران این مسئله هستند که با استفاده از دوش آب سرد دچار سرماخوردگی شوند، اما باید بدانید که قرار گرفتن در معرض سرما – آن‌هم به‌طور کنترل‌شده – شانس ابتلای شما به سرماخوردگی را افزایش نمی‌دهد.

به‌عبارت‌دیگر، تا زمانی که شرایط دوش گرفتن – شامل دما و مدت زمان دوش – کاملاً تحت کنترلتان باشد، دوش آب سرد نمی‌تواند شانس شما را برای بیمار شدن بیشتر کند. اکثر افرادی که دوش آب سرد می‌گیرند فکر می‌کنند که باید از آب بسیار سردی که آزاردهنده و غیرقابل‌تحمل است استفاده کنند، درصورتی‌که حتی آبی با دمای ملایم نیز برای افزایش انرژی شما کافی است.

فواید دوش آب سرد

بهترین فواید و مزایای دوش آب سرد به شرح زیر است:

  • تقویت سیستم ایمنی بدن
  • افزایش جریان خون
  • سرعت بخشیدن به بهبود بدن پس از ورزش کردن
  • افزایش سوخت‌وساز
  • تحریک و تولید هورمون تستوسترون
  • بهبود خواب
  • بهبود خلق‌و‌خو و تغییر روحیه

اجازه دهید این فواید را با جزئیات بیشتری توضیح دهیم:

سیستم ایمنی و جریان خون

جریان خون ضعیف بدن بدین معناست که سموم بدن آهسته‌تر دفع می‌شوند و اندام‌های بدن منابعی که نیاز دارند را نمی‌توانند به دست بیاورند. دوش آب سرد نه‌تنها می‌تواند باعث افزایش جریان خون بدن شما شود، بلکه بیماری‌ها را نیز با سرعت بیشتری از بدن شما دفع کرده و سلول‌های سیستم ایمنی را به نقاط مورد نیاز ارسال می‌کند.

کاهش وزن

بدن انسان شامل دو نوع چربی است، چربی سفید و چربی قهوه‌ای. افزایش چربی‌های سفید نشانه‌ی چاقی مفرط، دیابت نوع ۲ و دیگر بیماری‌ها می‌باشد. درحالی‌که چربی قهوه‌ای بدن که نوع خوب و مفید چربی است، باعث کمک به چربی سوزی و متابولیسم و همچنین بهبود دمای بدن می‌شود. تحقیقات نشان داده‌اند هنگامی‌که از دوش آب سرد استفاده می‌کنید، چربی‌های سفید خصوصیات چربی‌های قهوه‌ای را پیدا می‌کنند و بدین ترتیب فعال شده و باعث چربی سوزی و درنتیجه کاهش وزن می‌شوند.

بهبودی سریع‌تر

ورزشکاران پس از ورزش و تمرینات بسیار سخت معمولاً از دوش آب سرد استفاده می‌کنند، زیرا دوش آب سرد باعث تسکین درد ماهیچه‌ها و عضلات بدن می‌شود. بررسی‌ها نشان داده‌اند که هنگامی‌که بدن و عضلاتتان را در معرض آب سرد قرار می‌دهید، سرعت بهبودی درد تا دو برابر افزایش می‌یابد.

دوش آب سرد

خلق‌و‌خو و تغییر روحیه

بیشتر بخوانید:

شوکی که آب سرد به انسان در اول صبح وارد می‌کند، می‌تواند بهترین راه برای بهبود جریان خون باشد که باعث می‌شود خون را به‌سرعت به تمام بدن شما انتقال دهد. این شرایط مانند هنگامی است که شما چندین فنجان قهوه و کافئین را وارد بدنتان کرده‌اید و در اول صبح انرژی‌تان به‌سرعت افزایش پیدا می‌کند.

مراقبت از پوست و مو

آب گرم باعث خشک شدن پوست شما می‌شود و این در حالی است که استفاده از آب سرد باعث تمیز شدن و بسته شدن منافذ پوست شما شده و رطوبت پوست را نیز حفظ می‌کند. اگر شما ذاتاً پوست خشکی دارید، در انتهای حمامتان ۱۰ الی ۱۵ دقیقه را به شست‌وشو با آب سرد اختصاص دهید و منتظر دیدن نتایج فوق‌العاده‌ی آن باشید. این کار همچنین به حفظ رطوبت مو و درنتیجه بهبود سلامت آن نیز کمک می‌کند.

گردش خون بهتر

بهبود گردش خون به معنای افزایش سلامت کلی قلب و عروق است. تقویت گردش خون یکی از فواید دوش آب سرد محسوب می‌شود. آب سرد اجازه می‌دهد تا خون با سرعت بیشتری به اندام‌های بدن برسد و آن‌ها را گرم نگه دارد.

کاهش خطر افسردگی

مطالعات نشان می‌دهند که دوش آب سرد می‌تواند از طریق تحریک کردن «نقطۀ آبیِ» مغز که نورآدرنالين ترشح می‌کند، به تسکین علائم افسردگی کمک کند. نورآدرنالین نوعی مادۀ شیمیایی است که در تسکین افسردگی نقش دارد.

سیستم لنفاوی

سیستم لنفاوی بدن مسئول از بین بردن سموم بدن شما می‌باشد. در دوش آب سرد، رگ‌ها و مجراهای لنفاوی مستقیماً در معرض آب سرد قرار می‌گیرند و سرما باعث انقباض و بهبود عصب‌های آن‌ها می‌شود؛ بدین ترتیب مواد اضافی از بدن شما دفع شده و سلامت عمومی و کلی بدن شما افزایش می‌یابد.

تستوسترون

هنگامی‌که بدن در برابر یک شرایط استرس‌زا مانند تغییر ناگهانی و بسیار شدید دما قرار می‌گیرد، تحرک و برانگیختن هورمون‌های کلیدی بدن، همچون هورمون تستوسترون اتفاق می‌افتد. بدین ترتیب سوخت‌وساز بدن در حالت تعادل قرار می‌گیرد.

خواب

گرفتن یک دوش آب سرد به این دلیل که بدن را به‌راحتی در حالت آرامش و خواب‌آلودگی قرار می‌دهد، بسیار برای رفع بی‌خوابی مؤثر است.

مقایسۀ دوش آب سرد با دوش آب گرم

همان‌طور که می‌توانید تصور کنید، نخستین تفاوت بین دوش آب سرد و دوش آب گرم، دمای آب می‌باشد؛ اما از نظر تأثیری که بر روی بدن شما می‌گذارند، این دو تفاوت بسیار زیادی با هم دارند.

دوش آب گرم بیشتر باعث آرامش و راحتی بدن شما می‌شود و همچنین می‌تواند استرس بدن، درد مفاصل و درد ماهیچه‌ها را کاهش دهد؛ درحالی‌که دوش آب سرد بیشتر دارای تأثیر انرژی‌بخش و نشاط‌آوری می‌باشد، باعث تحرک هورمون‌های بدن شده و جریان خون را در بدن شما افزایش می‌دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.