فواید مس برای بدن

0

یکی از فواید مس برای بدن، خواص ضد التهابی آن است که به جلوگیری از ورم مفاصل کمک میکند. دستبندهای مسی نیز به علت این خاصیت به وفور در بازار یافت میشوند. راه دیگر درمان این عارضه، نگهداری آب در ظروف مسی است تا آب، ذرات مس را در خود حل کند. سپس میتوان آب را در طول روز مصرف کرد و از خاصیت تقویت مفاصل آن بهره مند شد. در ادامه به بررسی سایر فواید مس میپردازیم.

تنظیم رشد بدن

وجود مس برای رشد طبیعی بدن بسیار ضروری است و باید مقدار مناسبی از آن  را در رژیم غذایی خود جای داد. همچنین مس برای اسکلت بندی بدن، سیستم اعصاب و گردش خود بسیار مفید است و کمبود آن رشد غیرطبیعی بدن و مشکلات کمبود اکسیژن خون را به همراه خواهد داشت. متاسفانه مشکل کمبود مس در بسیاری از مردم کشورهای جهان سوم وجود دارد و نمود آن را میتوان در مشکلات تولد و رشد نوزادان مشاهده کرد.

تنظیم تولید ملانین

مس یکی از مواد اصلی سازنده ماده سیاه رنگی به نام ملانین است. رنگ پوست، مو و چشم ها بعلت وجود این ماده هستند. این ماده توسط سلول های سیاه یاخته تولید میشود و برای تولید ملانین، وجود تیروسیناز (آنزیمی حاوی مس) بسیار ضروری است. به همین علت، مصرف مواد حاوی مس از سفیدی مو جلوگیری میکند و به دلیل آنتی اکسیدان بودن این ماده، به داشتن ظاهری جوان نیز کمک میکند. علاوه بر این، مس نیز در حفظ رنگ چشم تاثیر بسیاری زیادی دارد.

فواید مس برای پوست

مس ماده ای بسیار حیاتی است که نقشی مهم در ساخت هموگولوبین، میلین، ملانین و کلاژن دارد. مس در ساخت الاستین نیز نقش دارد. الاستین در واقع بافتی است که پوست را نرم نگه میدارد. این ماده باعث جوانتر شدن پوست میگردد و از آن در مقابل چین و چروک محافظت میکند.

بیشتر بخوانید:

تحریک سلول‌های مغز

مس به بودن ماده ای محرک برای مغز معروف است و به همین دلیل غذاهای حاوی این ماده، به عنوان “غذای مغز” شناخته میشوند. البته مقدار این ماده در رژیم غذایی باید به اندازه باشد زیرا مقدار زیاد مس، برای مغز بسیار مضر است. این ماده نقش کنترل مغز را به عهده دارد و به همین دلیل مقدار این ماده باید به اندازه در بدن موجود باشد. مس تاثیر بسیاری بر عملکرد مغز و پروتئین ATP7A دارد. این پروتئین وظیفه انتقال اطلاعات در مغز را به عهده دارد و طبق مطالعات انجام شده، مقدار این پروتئین تاثیری مستقیم در خلاقیت فرد خواهد داشت.

تاثیر در واکنش‌های آنزیمی

مس، در واکنش های بیش از ۵۰ آنزیم در بدن، چه بصورت یک عامل و چه بصورت واکنش دهنده، نقش دارد. این آنزیم ها تنها می توانند با حضور مس در واکنش های بدن شرکت کنند و بدون این واکنش ها، متابولیسم بدن به شدت پایین آمده و  زنجیره واکنش های متابولیک بدن نیز بهم خواهد خورد. اهمیت این ماده در مسیر های انتقال اطلاعات بین نورون ها، مخصوصا مسیر هایی که شامل دوپامین و گالاکتوز اند، بسیار زیاد است.

جذب آهن و قند

مس به جذب آهن در طول روده و یا آزاد سازی آن از قسمت های ذخیره آهن همانند جگر کمک می کند. این ماده در جذب قند و سوزاندن آن در سلول ها نیز تاثیر زیادی دارد. مس با کمک به جذب آهن، باعث تولید گلبول های خون شده و اکسیژن رسانی به قسمت های مختلف بدن را بهبود میبخشد. در صورت کمبود آهن بدن، فرد به کم خونی دچار خواهد شد و این عارضه میتواند به خستگی دائمی، درد ماهیچه ها، مشکلات گوارشی و ضعف بدن منجر شود.

سایر فواید مس

  • جلوگیری از پیری زودرس
  • افزایش انرژی بدن
  • جلوگیری از رشد باکتری E. Coli
  • بهبود سلامت غده تیروئید
  • کمک به ساخت گلبول های قرمز
  • حفاظت بدن در مقابل بیماری
  • کاهش میزان کلسترول

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.