روغن ذرت – فواید و عوارض جانبی

0

روغن ذرت از ریشۀ گیاه ذرت به دست می‌آید و بدلیل در دسترس بودن، یکی از ارزان‌قیمت‌ترین و محبوب‌ترین روغن‌ها در سراسر جهان است. رایج‌ترین کاربرد روغن ذرت مربوط به آشپزی است، این روغن طعمی نیمه‌خنثی داشته و نسبت به سایر روغن‌ها قیمت مناسبی دارد. برخی از مردم از روغن ذرت ارگانیک به صورت موضعی، در نسخه‌های دارویی و حتی به عنوان روغن ماساژ استفاده می‌کنند. اثرات این روغن بر روی سلامتی وابسته به منبع و روش فرآوری آن هستند.

متعادل کردن کلسترول

چربی‌های غیراشباع مورد نیاز بدن هستند، زیرا می‌توانند التهاب و کلسترول اضافه را کنترل کنند. این چربی‌ها در اغلب روغن‌های ذرت – به ویژه در انواع تصفیه شده – به صورت متعادل نیستند. مصرف روغن ذرت به صورت محدود و کم می‌تواند فشار خون را کاهش داده و تعادل کلسترول را برقرار کند.

کاهش التهاب

مصرف متعادل امگا ۳ و امگا ۶ برای مبارزه با التهاب مفید است. این اسیدهای چرب می‌توانند به تسکین علائم آرتریت مانند سردرد، مشکلات گوارشی و حتی شرایط التهابی پوست کمک کنند.

بهبود سلامت بینایی

علاوه بر چربی‌ها، ترکیبات دیگری نظیر فلاونوئیدها و آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند لوتئین در روغن ذرت وجود دارند که برای مبارزه با رادیکال‌های آزاد مفیدند. به ویژه لوتئین برای حفظ سلامت بینایی و پیشگیری از آب مروارید موثر است.

پیشگیری از بیماری‌های مزمن

چربی‌های غیراشباع، فلاونوئیدها و ویتامین E همگی خواص آنتی‌اکسیدانی دارند که به کاهش استرس اکسیداتیو در سراسر بدن کمک می‌کنند. مصرف متعادل روغن ذرت می‌تواند به پیشگیری از بیماری مزمن کمک کرده و حتی احتمال ابتلا به برخی از سرطان‌ها را کاهش دهد. این روغن در عین حال به جوانسازی پوست نیز کمک می‌کند.

کاهش حساسیت‌ها

برخی از ترکیبات موجود در روغن ذرت فعالیت آلرژیک را در بدن کاهش داده و به بهبود علائم آسم و رینیت کمک می‌کنند. اگرچه استفادۀ موضعی از این روغن رایج نیست، اما مالیدن آن به طور مستقیم بر روی پوست می‌تواند واکنش آلرژیک را تسکین دهد.

عوارض جانبی

عوارض جانبی مختلفی با این روغن پیوند خورده‌اند.

  • سلامت قلب – محتوای چربی این روغن بالا است. یک قاشق غذاخوری روغن ذرت حاوی بیش از ۲۰ درصد از نیاز روزانه بدن به چربی است. این باعث می‌شود تا مصرف زیاد این روغن برای کلسترول، به ویژه در کسانی که با مشکلات قلبی و عروقی مواجه هستند مشکل ایجاد کند.
  • سرطان – برخی از مطالعات ارتباطی را میان سطوح زیاد اسید چرب امگا ۶ و افزایش سطوح سرطان پروستات را کشف کرده‌اند. اگرچه برخی از عناصر روغن ذرت به پیشگیری از سرطان کمک می‌کنند، اما عناصر دیگر آن ممکن است خطر سرطان را افزایش دهند.
  • مسمومیت – از آنجایی که در بسیاری از روش‌های کشاورزی از علف‌کش و آفت‌کش‌های مختلف استفاده می‌شود، احتمال بروز مسمومیت با مصرف روغن ذرت وجود دارد. این مسمومیت می‌تواند مشکلاتی را برای کبد و کلیه‌ها ایجاد کند. بسیار مهم است که بدانید روغن ذرت از کجا و با چه روشی تهیه شده است.
  • چاقی – روغن ذرت خواصی دارد، اما کالری آن بسیار بالا است (هر قاشق غذاخوری بیش از ۱۲۰ کالری دارد، این میزان برای روغن زیتون ۴۰ کالری است). در نتیجه، مصرف زیاد این روغن می‌تواند کالری دریافتی شما در طول روز را افزایش داده و بدون اینکه متوجه شوید، تلاش‌هایتان برای کاهش وزن را تخریب کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.