خطرات چربی های شکم برای سلامتی

0

چربی های شکم نوعی از چربی هستند که درون حفره ی شکم تشکیل می شوند و به دلیل نزدیکی به دستگاه های زیستی مهم بدن از جمله خطرناک ترین چربی ها به شمار می آیند. انواع مختلفی از چربی در بدن وجود دارند که از جمله ی آن ها می توان به چربی های زیرپوستی که به چربی های موجود در زیر پوست اشاره می شود و معمولا هم قابل مشاهده است اشاره کرد.

چربی شکم می تواند باعث بروز اختلال در عملکرد اندام ها و التهاب زیاد بدن شود. چربی های شکم با خوردن برخی مواد غذایی، بخصوص مواد غذایی که سرشار از کربوهیدرات های ساده و قند هستند افزایش می یابد و همین امر موجب افزایش ناگهانی میزان انسولین می شود. زمانی که میزان قند خون از کنترل خارج می شود، بدن مقداری چربی ذخیره می کند و در نتیجه ی آن فرد اضافه وزن پیدا می کند. اگر احساس می کنید شکمتان برآمده شده است یا دچار اضافه وزن شده اید، احتمالا میزان زیادی از چربی شکم در شما وجود دارد.

بیشتر متخصصان بر این باورند که چربی های شکم حدود ۱۰% از تمامی چربی های بدن را تشکیل می دهند، اما خطر چربی شکم به دلیل نزدیکی آن به اعضای بدن است. از آن جایی که بافت چربی می تواند ترکیبات التهاب زا و برخی هورمون ها را ترشح کند، می تواند باعث وارد شدن فشار زیاد به سیستم ایمنی بدن و عدم تعادل هورمون ها و سایر مشکلات بدن نیز شود.

خطرات ناشی از چربی های شکم برای سلامتی

التهاب

یکی از مشکلات عمده ی چربی شکم این است که این نوع چربی سیتوکین ها را که مولکول هایی پیش التهابی هستند و منجر به افزایش فشار وارده به سیستم ایمنی بدن و سایر علائم سندروم متابولیک می شوند، ترشح می کنند.

دیابت

میزان بالای چربی شکم تاثیر مستقیمی بر ابتلا به دیابت نوع دو دارد. خوردن بیش از اندازه ی کربوهیدرات های ساده موجب افزایش ناگهانی قند خون و ذخیره ی بیشتر چربی در بدن می شود.

افزایش وزن

زمانی که بدن شروع به ذخیره ی چربی شکم می کند به طور اجتناب ناپذیری، فرد دچار اضافه وزن و مرض چاقی می شود. به دلیل تغییرات ایجاد شده در میزان هورمون ها این نوع از چربی ها می توانند باعث افزایش احساس گرسنگی و در نتیجه پرخوری شوند.

بیماری قلبی

میزان زیاد چربی شکم می تواند منجر به افزایش سموم کبد و سایر مواد زائد شود. سموم و مواد زائد به تدریج در رگ ها به عنوان پلاک ته نشین می شوند که این امر یکی از عوامل اصلی بروز بیماری های قلبی است.

آرتروز

التهاب مزمن که می تواند ناشی از افزایش میزان چربی بدن باشد موجب افزایش خطر ابتلا به بیماری های انحطاط عصبی و بیماری های مزمنی مانند سرطان و رماتیسم مفاصل می شود.

چگونه از چربی های شکم رهایی یابیم؟

از معدود روش های موثر موجود برای رهایی از این نوع چربی خطرناک می توان به مرتب ورزش کردن، استفاده از الگوهای مناسب خواب، خوردن غذاهای سالم و… اشاره داشت.

ورزش

مرتب ورزش کردن باعث افزایش سرعت سوخت و ساز بدن می شود. یعنی بدن به واسطه ی ورزش کردن در عوض ذخیره ی چربی به عنوان چربی شکم،چربی و کربوهیدرات بیشتری را مصرف می کند و می سوزاند.

استرس

داشتن استرس و اضطراب بیش از حد در زندگی موجب افزایش التهاب بدن می شود.افزایش التهاب باعث می شود که بدن بیشتر مواد غذی مصرفی خود را در قالب چربی شکم ذخیره کند.

الگوهای خواب

عادات مناسب خواب برای حفظ سلامت عمومی بدن و تنظیم هورمون ها که می توانند از ته نشینی این نوع چربی جلوگیری کنند بسیار ضروری هستند.

میزان قند مصرفی

مصرف قند و کربوهیدرات های ساده را کاهش دهید زیرا غذاهای سرشار از قند و کربوهیدرات های ساده بیشتر مستعد ذخیره شدن در قالب چربی شکم هستند.

تغییرات رژیم غذایی

از جمله بهترین مواد غذایی که می توانند به پیشگیری و زدودن چربی های شکم کمک کنند می توان به غلات،پروتئین کم چرب،میوه های تازه و سبزیجات اشاره داشت. می توانید برای افزایش چربی سوزی کالری کمتری مصرف کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.