جلوگیری از پوسیدگی دندان با توصیه‌های دندانپزشکان

0

پوسیدگی دندان می‌تواند باعث شود تا ویزیت‌های پیچیده، گران‌قیمت و دردناکی با دندانپزشک‌تان داشته باشید. در این مطلب چند مورد از رایج‌ترین توصیه‌های دندانپزشکان برای جلوگیری از پوسیدگی دندان را معرفی می‌کنیم.

خمیردندان فلوراید

مطمئن شوید که خمیردندان‌تان حاوی فلوراید است؛ فلوراید از دندان‌ها در مقابل از بین رفتن مواد معدنی آنها محافظت می‌کند. این فرآیند زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری‌های موجود در دهان با شکر و قند ترکیب شده و تولید اسید می‌کنند. این اسید می‌تواند مینای دندان را تخریب کرده و به دندان‌ها آسیب وارد کند.

روزی ۲ مرتبه از مسواک برقی استفاده کنید

مطالعات نشان می‌دهند که مسواک‌های برقی بسیار بهتر از مسواک‌های معمولی برای تمیز کردن دندان‌ها عمل می‌کنند. اغلب مسواک‌های برقی گزینه‌ای دارند که از وارد شدن فشار زیاد به دندان‌ها جلوگیری کرده و در نتیجه از آسیب‌های ناخواسته به دندان و لثه‌ها و پس‌رفت لثه پیشگیری می‌شود. پس‌رفت لثه منجر به آشکار شدن ریشۀ دندان‌ها شده و حساسیت به سرما و گرما، از دست رفتن استخوان دندان و افزایش خطر پوسیدگی دندان را در پی دارد.

حداقل سالی یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید

آیا از دندانپزشک می‌ترسید؟ شما تنها نیستید! مطالعه‌ای نشان داده است که تا ۱۵ درصد از مردم آمریکا بعلت هراس از دندانپزشک، برای بررسی دندان‌های خود به مطب آنها مراجعه نمی‌کنند. حتما در این مورد با دندانپزشک خود مشورت کنید. متخصصین می‌گویند که مراجعۀ مرتب و منظم به دندانپزشک باعث می‌شود تا پزشک بتواند پوسیدگی‌های کوچک یا جدید را شناسایی کرده و درمان‌های مناسب برای پیشگیری از بزرگتر شدن حفره‌ها را پیشنهاد کند.

استفاده از سیلانت (درزگیر)

بیشتر بخوانید:

اگر به دفعات زیادی دندان‌هایتان را پر کرده‌اید و یا ریشۀ آنها را درمان کرده‌اید، ممکن است سیلانت گزینه‌ای مناسب برای محافظت از دندان‌هایتان در برابر باکتری‌ها باشد. با دندانپزشک خود در این‌باره مشورت کنید. سیلانت همانند درزگیر برای دندان‌ها عمل کرده و کار را برای باقی ماندن باکتری‌ها در میان دندان‌ها دشوار می‌کند.

پوسیدگی دندانحواستان به داروها باشد

نسخه‌های شما می‌توانند عوارض جانبی غیرمنتظره‌ای به دنبال داشته باشند که یکی از آنها آسیب رساندن به دندان‌هاست. اغلب داروها باعث خشکی دهان می‌شوند و این سبب می‌گردد تا فرد مستعد پوسیدگی دندان شود. اگر شما از این نوع داروها مصرف می‌کنید، حتما روزی چند مرتبه – به خصوص بعد از خوردن غذا – به بهداشت دهان و دندان خود بپردازید. آب زیادی بنوشید و با پزشک خود دربارۀ این داروها مشورت کنید.

 

غذاهای سالم و کم‌شکر مصرف کنید

یک لطف بزرگی به شکم و دهان‌تان کنید و از مصرف خوراکی‌های شیرین و سرشار از شکر خودداری کنید. دندانپزشکان می‌گویند که غذاهای سالم و کم‌شکر به از بین بردن پلاک – که باعث تخریب مینای دندان می‌شود – کمک می‌کنند. هر دفعه که یک خوراکی ناسالم و سرشار از شکر مصرف می‌کنید، در واقع دندان‌های شما به مدت ۲۰ دقیقه زیر حملات مواد مضر هستند.

روزی یکبار از نخ دندان استفاده کنید

کشیدن نخ دندان از پوسیدگی دندان و از دست رفتن استخوان دندان جلوگیری می‌کند. در واقع نخ دندان می‌تواند به نقاطی از دندان‌ها دسترسی پیدا کند که مسواک به آنها دسترسی ندارد. اگر نمی‌دانید چگونه از نخ دندان به درستی استفاده کنید، کافیست عبارت «نحوه استفاده از نخ دندان» را در آپارات یا یوتیوب جستجو کنید.

کلسیم بیشتری مصرف کنید

مطمئنا می‌دانید که کلسیم برای تقویت استخوان‌ها مفید است، اما آیا می‌دانستید که این ماده می‌تواند از پوسیدگی دندان نیز جلوگیری کند؟ متخصصین دندانپزشکی تاکید می‌کنند که حتما رژیم‌تان باید حاوی مقادیر خوبی از شیر و ماست، سبزیجات برگدار مانند بروکلی، کنسرو ماهی به همراه استخوان‌، بادام و آجیل برزیلی باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.