روش های درمان افسردگی

0

افسردگی به‌عنوان یک اختلال خلقی طبقه‌بندی می‌شود. این عارضه ممکن است با احساس غم، اندوه، فقدان و یا عصبانیت توصیف شود که این احساسات زندگی روزمره فرد را با مشکل مواجه می‌کنند. برآورد شده است که از هر ۲۰ آمریکایی، ۱ نفر به افسردگی دچار است. در این مطلب به بررسی علائم و روش‌های درمان افسردگی خواهیم پرداخت.

مردم افسردگی را به طرق مختلفی تجربه می‌کنند؛ این عارضه ممکن است در کارهای روزانۀ شما تداخل ایجاد کند و منجر به از دست رفتن زمان شده و همچنین بهره‌وری‌تان را کاهش دهد. افسردگی همچنین می‌تواند روابط انسانی و بیماری‌های مزمن را تحت تأثیر قرار دهد. بیماری‌هایی که شدت آن‌ها می‌تواند تحت تأثیر افسردگی باشد عبارت‌اند از:

 • آرتروز
 • آسم
 • بیماری‌های قلبی-عروقی
 • سرطان
 • دیابت
 • چاقی

دلایل افسردگی

چند دلیل بالقوه برای بیماری افسردگی وجود دارد؛ تجربۀ آسیب در دوران کودکی می‌تواند علت افسردگی باشد، زیرا برخی از رویدادها می‌توانند نحوۀ واکنش بدن به ترس و موقعیت‌های استرس‌زا را تحت تأثیر قرار دهند. افسردگی در برخی از افراد مرتبط با ژنتیک است. احتمال بروز این بیماری در اعضایِ خانواده‌‌ای که سابقۀ افسردگی یا اختلال خلقی دارد بیشتر است.

سایر دلایل شایع افسردگی

 • ساختار مغز: اگر لب قدامی مغز شما کمتر فعال باشد، خطر ابتلا به افسردگی در شما بیشتر خواهد بود.
 • مشکلات پزشکی مانند بیماری مزمن، بی‌خوابی، درد مزمن یا اختلال بیش‌فعالی ‌می‌توانند از علل افسردگی باشند.
 • سابقۀ مصرف مواد مخدر و الکل

تشخیص افسردگی

آزمایش مشخص و واحدی برای تشخیص افسردگی وجود ندارد، اما پزشک می‌تواند بر اساس علائم و معاینۀ روانیِ فرد، افسردگی را در او تشخیص دهد.

در اغلب موارد، پزشک سؤالاتی را دربارۀ خلق‌وخو، اشتها، الگوی خواب، سطح فعالیت و افکار بیمار می‌پرسد.

ازآنجایی‌که ممکن است افسردگی با سایر مشکلات و بیماری‌ها در ارتباط باشد، پزشک احتمالاً برای تشخیص دقیق از معاینۀ جسمانی و آزمایش خون استفاده خواهد کرد. گاهی اوقات مشکلات تیروئید یا کمبود ویتامین د می‌توانند باعث برانگیختگی علائم افسردگی شوند.

هرگز علائم افسردگی را نادیده نگیرید. اگر خلق‌وخویتان بهتر نشده یا بدتر شده است، سریعاً به پزشک مراجعه کنید. افسردگی یک بیماری روانیِ جدی است که می‌تواند با عوارض و خطراتی همراه باشد.

عدم درمان افسردگی می‌تواند مشکلات زیر را به وجود آورد:

بیشتر بخوانید:
 • افزایش یا کاهش وزن
 • درد جسمانی
 • مشکلات مصرف مواد
 • حملات پانیک
 • مشکلات در روابط انسانی
 • انزوای اجتماعی
 • افکار خودکشی
 • خودزنی

درمان افسردگی

زندگی کردن با افسردگی می‌تواند دشوار باشد، اما روش‌های درمانی به شما در این مسیر کمک خواهند کرد. برای انتخاب بهترین روش درمانی حتماً با پزشک مشورت کنید. شاید بتوانید تنها با یک روش درمانی تمام علائم افسردگی را مدیریت کنید. همچنین ممکن است به ترکیبی از روش‌های درمانی و تغییرات در سبک زندگی نیاز داشته باشید.

مصرف دارو: ممکن است پزشکتان داروهای ضدافسردگی، ضداضطراب و یا داروهای ضدروان‌پریشی تجویز کند.

درمان افسردگیروان‌درمانی: صحبت کردن با متخصص روان‌درمانی می‌تواند به شما کمک کند تا مهارت‌های مقابله با احساسات منفی را یاد بگیرید. جلسه‌های روان‌درمانی گروهی یا خانوادگی نیز می‌توانند مفید واقع شوند.

نوردرمانی: قرار گرفتن در معرض نور سفید می‌تواند به تنظیم خلق‌وخو و بهبود علائم افسردگی کمک کند. استفاده از این روش درمانی برای بهبود اختلال عاطفی فصلی رایج است.

روش‌های درمانی جایگزین یا مکمل: با پزشک خود دربارۀ انجام طب سوزنی یا مدیتیشن مشورت کنید. برخی از مکمل‌های گیاهی و طبیعی مانند گل راعی و روغن ماهی نیز می‌توانند برای درمان افسردگی مفید باشند.

قبل از مصرف هرگونه مکملی و یا ترکیب آن‌ها با داروهای تجویز‌شده، حتماً با پزشک خود مشورت کنید. این کار کمک می‌کند تا از مشکلات و عوارض جانبی پیشگیری کنید. مصرف برخی از مکمل‌ها ممکن است به بدتر شدن وضعیت افسردگی یا کاهش اثرات داروها منجر شود.

ورزش: روزانه ۳۰ دقیقه به مدت ۳ تا ۵ روز در هفته ورزش کنید. تمرین کردن باعث افزایش تولید اندورفین در بدن می‌شود که هورمونی برای بهبود خلق‌وخو می‌باشد.

اجتناب از مصرف الکل و مواد مخدر: نوشیدن الکل و مصرف مواد مخدر ممکن است برای مدت زمان کوتاهی حالتان را بهتر کند، اما این مواد در درازمدت باعث وخیم‌تر شدن علائم افسردگی و اضطراب می‌شوند.

«نَه» گفتن را یاد بگیرید: احساسات قوی و شدید می‌توانند باعث وخیم‌تر شدن علائم اضطراب و افسردگی شوند. مرز و حدودی را برای زندگی شخصی و شغلی خود مشخص کنید تا احساس بهتری داشته باشید.

مراقبت خودتان باشید: خوب بخوابید، رژیم غذایی سالمی را دنبال کنید، افراد منفی را از زندگی‌تان حذف کنید و در فعالیت‌های لذت‌بخش شرکت کنید.

گاهی اوقات افسردگی به دارو پاسخ نمی‌دهد؛ در این شرایط پزشک ممکن است روش‌های درمانی دیگری را پیشنهاد کند. یکی از این روش‌ها شوک‌درمانی برقی است که با تحریک مغز، به درمان افسردگی اساسی کمک می‌کند. «تحریک مغناطیسی مغز» روشی دیگر است که سلول‌های عصبی را تحریک کرده و خلق‌وخو را تنظیم می‌کند.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.