تفاوت نارنگی و پرتقال

0

در این مطلب به بررسی چند تفاوت نارنگی و پرتقال و ارزش غذایی این دو میوۀ محبوب می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

یک نارنگی کامل محتوای بالایی از آب داشته (۸۵ درصد)، بخشی زیادی از آن کربوهیدرات است (۴ درصد از نیاز روزانۀ ما به کربوهیدرات را تامین می‌کند) و تقریبا هیچگونه چربی‌ای ندارد.

پرتقال نیز محتوای آب بالایی دارد (۸۷ درصد)، بیشتر کربوهیدرات بوده ( ۴ درصد نیاز روزانه) و تقریبا هیچ چربی‌ای ندارد.

جدولی که در ادامه تهیه کرده‌ایم، تفاوت نارنگی و پرتقال در محتوای مواد مغذی (در ۱۰۰ گرم) را بررسی می‌کند:

 نارنگیپرتقال
کالری۵۳۴۷
کربوهیدرات۱۳٫۳ گرم۱۱٫۷ گرم
فیبر۱٫۸ گرم۲٫۴ گرم
پروتئین۰٫۸ گرم۰٫۹ گرم
چربی۰٫۳ گرم۰٫۱ گرم
ویتامین آ۱۴ درصد نیاز روزانه۴ درصد نیاز روزانه
ویتامین ث۴۴ درصد۸۹ درصد
فولات۴ درصد۸ درصد
پتاسیم۵ درصد۵ درصد

به طور کلی نارنگی‌ها و پرتقال‌ها ارزش غذایی نسبتا مشابهی دارند. اگرچه میزان کالری موجود در نارنگی کمی بیشتر بوده و همچنین چند گرم کربوهیدرات بیشتری دارد.

یکی از قابل توجه‌ترین تفاوت‌های میان نارنگی و پرتقال مربوط به محتوای ویتامین ث است که میزان این ویتامین در پرتقال بیش از دو برابر نارنگی است. ویتامین ث یک آنتی‌اکسیدان قدرتمند است که به اتصال بافت‌های پوست، رگ‌های خونی و استخوان‌ها کمک می‌کند.

پرتقال همچنین مقداری فیبر بیشتری داشته که این باعث می‌شود تا منبع بهتری از این کربوهیدرات مفید باشد.

نارنگی ویتامین آب بیشتری دارد و یک وعدۀ ۱۰۰ گرمی آن ۱۴ درصد از نیاز روزانۀ ما به این ویتامین را تامین می‌کند، در حالی که این عدد برای پرتقال ۴ درصد است.

نتیجه‌گیری

پرتقال و نارنگی هر دو از اعضای خانوادۀ مرکبات می‌باشند، اما میوه‌های متفاوتی هستند. نارنگی‌ها منبع غنی‌تری از ویتامین آ بوده، در حالی که پرتقال‌ها ویتامین ث و فیبر بیشتری دارند. پرتقال میوه‌ای گردتر و بزرگتر است، اما نارنگی کوچکتر بوده و سطوح صاف دارد. همین باعث می‌شود تا حمل نارنگی بعنوان یک خوراکی دمِ‌دست راحت‌تر باشد.

نارنگی و پرتقال تفاوت‌ها و شباهت‌هایی دارند، اما هر دو بسیار مغذی و مفید بوده و باید آنها را در رژیم‌غذایی‌تان جای دهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.