آیا موز باعث یبوست میشود

0

یبوست یک مشکل رایج است که با اجابت مزاج نامنظم و مدفوع‌ سفت و سخت همراه می‌باشد. برخی باور دارند که مصرف موز می‌تواند به درمان یبوست کمک کند، اما واقعا چنین است؟ یا آیا موز باعث یبوست میشود ؟ در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

موز سرشار از فیبر است

موز یکی از محبوب‌ترین میوه‌ها در سراسر جهان است. این میوه به راحتی در دسترس بوده و فوق‌العاده سالم می‌باشد. موز سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی مهم است. این میوه همچنین فیبر نسبتا بالایی دارد. یک موز متوسط حدودا حاوی ۳٫۱ گرم محتوای فیبر است.

این ادعا که فیبر به درمان یبوست کمک می‌کند، سابقۀ بسیار طولانی دارد. تصور می‌شود که موز آب را جذب کرده و کمک می‌کند تا مدفوع نرم و بزرگ شود. این باعث می‌شود تا حرکت مدفوع در میان روده‌ها به راحتی انجام بپذیرد.

با این حال، شواهدی که کمک فیبر به درمان یبوست را نشان می‌دهند، متناقض و ضعیف هستند. در صورتی که مصرف فیبر بالا توسط بسیاری از متخصصین و پزشکان برای درمان یبوست تجویز می‌شود.

برخی از مطالعات نشان می‌دهند که فیبر محلول به درمان یبوست کمک می‌کند. سایر مطالعات اما کاهش فیبر غذایی را برای درمان یبوست در برخی موارد مناسب می‌دانند.

اینکه مصرف فیبر به تسکین یبوست کمک می‌کند یا نه، به نظر می‌رسد بستگی به فرد داشته باشد. نوع فیبری که مصرف می‌کنید نیز ممکن است در این مسئله نقش داشته باشد.

خلاصۀ کلام

بیشتر بخوانید:

موز منبع نسبتا خوبی از فیبر است که ممکن است در درمان یبوست در برخی از افراد مفید باشد، اما شواهد موجود برای این خاصیت متناقض هستند.

آیا موز باعث یبوست میشود ؟

بسیاری از مقالات ادعا می‌کنند که موز باعث یبوست می‌شود. مطالعات این ادعا را ثابت نکرده‌‌اند، اما برخی از مردم باور دارند که موز نوعی عامل خطر یبوست است.

در یک مطالعه، محققین آلمانی اثرات مواد غذایی را بر روی حالت مدفوع، در سه گروه بررسی کردند:

  • سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS): در این بررسی، ۷۶۶ نفر به این سندرم مبتلا بودند، که یبوست از علائم اصلی این عارضه در آنها بود.
  • یبوست: ۱۲۲ نفر به یبوست دچار بودند.
  • کنترل: ۲۰۰ نفر که سالم بودند و در گروه کنترل قرار گرفتند.

وقتی از شرکت‌کنندگان سوال شد که مصرف کدام غذا باعث بروز یبوست در آنها شده بود، پاسخِ ۲۹ تا ۴۸ درصد از افراد موز بود. در این بررسی تنها شکلات و نان بالاتر از موز در لیست غذاهای یبوست‌زا قرار گرفتند.

خلاصۀ کلام

آیا موز باعث یبوست میشود ؟ هیچ شواهد قوی‌ای وجود ندارند که اثر مصرف موز در بروز یبوست را ثابت کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.