آیا صبحانه چاق کننده است

0

«صبحانه مهم‌ترین وعدۀ غذایی است.» مطمئنا بارها این جمله را شنیده‌اید، اما آیا این یک حقیقت است یا تنها یک باور غلط؟ صبحانه معمولا وعده‌ای سالم در نظر گرفته می‌شود و بسیاری باور دارند که از دو وعدۀ دیگر (ناهار و شام) مهم‌تر است. حتی راهنمایی‌های غذایی رسمی بر روی مصرف صبحانه تاکید دارند. یکی از ادعاهای رایج این است که خوردن صبحانه به کاهش وزن کمک می‌کند و غافل شدن از آن می‌تواند خطر چاقی را افزایش دهد. حال این سوال پیش می‌آید که آیا صبحانه چاق کننده است یا لاغر کننده؟

کسانی که صبحانه می‌خورند، عادت‌های سالمتری دارند

این حقیقت دارد که مطالعات به سالمتر بودن افرادی که صبحانه می‌خورند اشاره دارند.

به طور مثال، احتمال چاقی و اضافه وزن در این افراد کمتر بوده و خطر بیماری‌های مزمن آنها را کمتر تهدید می‌کند. به همین دلیل است که بسیاری از متخصصین ادعا می‌کنند که صبحانه برای انسان مفید است.

با این حال، این مطالعات از نوع مشاهده‌ای هستند و نمی‌توانند علیت این موضوع را تایید کنند. این مطالعات تنها نشان می‌دهند افرادی که صبحانه می‌خورند به احتمال زیاد سالمتر هستند، اما نمی‌توانند ثابت کنند که علت سالمتر بودن این افراد، خوردن صبحانه است.

این احتمال وجود دارد که این افراد عادت‌های سالمی در زندگی خود دارند و علت اصلی چاق نشدن‌شان این عادت‌ها هستند.

به طور مثال، افرادی که صبحانه می‌خورند، معمولا یک رژیم غذایی سالم هم دنبال می‌کنند که حاوی فیبر و مواد مغذی بیشتر است.

از طرف دیگر، کسانی که صبحانه نمی‌خورند، معمولا بیشتر سیگار می‌کشند، بیشتر الکل مصرف می‌کنند و همینطور ورزش کمتری دارند.

خوردن صبحانه سوخت‌وساز را افزایش نمی‌دهد

برخی از مردم ادعا می‌کنند که خوردن صبحانه باعث تحریک شدن سوخت‌وساز بدن می‌شود، اما این یک باور غلط است.

منظور این افراد اثر حرارتی غذا است که باعث می‌شود میزانِ کالری سوزانده شده بعد از خوردن غذا افزایش یابد.

با این حال، نکتۀ مهم برای سوخت‌وساز این است که به طور کلی چقدر غذا در طول روز دریافت می‌کنید. ساعت و دفعات خوردن غذا مهم نیستند.

مطالعات نشان می‌دهند که فرقی میانِ کالری‌های سوزانده شده در طول ۲۴ ساعت بین کسانی که صبحانه می‌خورند و کسانی که صبحانه نمی‌خورند وجود ندارد.

آیا صبحانه چاق کننده است ؟

همانطور که بالاتر اشاره کردیم، کسانی که صبحانه نمی‌خورند، معمولا نسبت به کسانی که صبحانه می‌خورند وزن بیشتری دارند.

این موضوع شاید با تناقض همراه باشد و این سوال را به وجود می‌آورد که چطور ممکن است کسی که صبحانه نمی‌خورد، بیشتر وزن داشته باشد؟ برخی ادعا می‌کنند که صبحانه نخوردن باعث می‌شود تا بسیار گرسنه شوید و هنگام خوردن ناهار، پرخوری کنید.

بیشتر بخوانید:

این ادعا منطقی به نظر می‌رسد، اما شواهد علمی از آن حمایت نمی‌کنند.

این حقیقت دارد که نخوردن صبحانه باعث می‌شود تا گرسنه‌تر شوید و غذای بیشتری در وعدۀ ناهار مصرف کنید، اما این پرخوری در حدی نیست که بتواند صبحانۀ خورده نشده را جبران کند.

در حقیقت برخی از مطالعات نشان داده‌اند که صبحانه نخوردن ممکن است باعث کاهش تا ۴۰۰ کالری مصرفی در طول روز شود. این به نظر منطقی می‌رسد، زیرا با نخوردن صبحانه، در واقع یک وعدۀ غذایی کامل را از رژیم غذایی خود حذف می‌کنید.

آیا صبحانه چاق کننده است

فواید صبحانه نخوردن

نخوردن صبحانه بخشی از روش‌های مختلف روزه متناوب است. یکی از این روش‌ها ۱۶/۸ است، که از شب تا ظهر به مدت ۱۶ ساعت روزه می‌گیرید و سپس ۸ ساعت فرصت دارید تا وعده‌های غذایی خود را مصرف کنید.

بازۀ غذا خوردن در این روش معمولا از زمانِ ناهار تا وعدۀ شام است؛ یعنی در این روش از خوردن صبحانه پرهیز می‌شود.

مطالعات نشان داده‌اند که روزه متناوب روشی موثر در کاهش کالری مصرفی است که به کاهش وزن کمک کرده و سلامت سوخت‌وساز بدن را بهبود می‌دهد.

با این حال باید گفت که روزه متناوب یا صبحانه نخوردن برای هر کسی مناسب نیست. اثرات اینکار در افراد مختلف می‌تواند متفاوت باشد.

ممکن است برخی از مردم اثرات مثبتی را تجربه کنند، در حالی که برخی با سردرد، افت قند خون، غش کردن و فقدان تمرکز مواجه می‌شوند.

صبحانه اختیاری است

این یک حقیقت علمی و شفاف است؛ صبحانه هیچ ویژگی خاصی ندارد.

آیا صبحانه چاق کننده است ؟ اگر در طول روز تغذیۀ سالم و مناسبی دارید، احتمالا خوردن صبحانه اصلا مهم نیست. صبحانه باعث تحریک سوخت وساز بدن نمی‌شود و نخوردن آن به طور خودکار شما را مستعد پرخوری و اضافه وزن نمی‌کند.

این تنها یک باور غلط است که اساس آن مطالعات مشاهده‌ای هستند. اشتباه بودنِ نتایج این مطالعات توسط آزمایش‌ها و مطالعات کنترل شده و عملی ثابت شده‌اند.

در نهایت باید بگوییم که صبحانه یک وعدۀ غذایی اختیاری است و خوردن یا نخوردن آن به انتخاب‌های شخصی بستگی دارد.

اگر هنگام صبح احساس گرسنگی می‌کنید و صبحانه خوردن هم دوست دارید، به خودتان سخت نگیرید و یک صبحانه سالم میل کنید. خوردن یک صبحانۀ سرشار از پروتئین بهترین گزینه است.

با این حال، اگر هنگام صبح احساس گرسنگی نداشته و فکر می‌کنید که نیازی به خوردن صبحانه ندارید، تنها کافیست این وعدۀ غذایی را از رژیم‌تان حذف کنید.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.