آیا قهوه باعث لاغری میشود

0

آیا قهوه باعث لاغری میشود ؟ برای پاسخ به این سوال باید به ترکیب اصلی قهوه، یعنی کافئین نگاهی داشته باشیم. امروزه کافئین در بسیاری از محصولات و مکمل‌های چربی‌سوز یافت می‌شود و این بی‌دلیل نیست. همچنین کافئین یکی از معدود ترکیباتی است که به حرکت دادن چربی‌ها از بافت‌های چربی کمک می‌کند و باعث افزایش سوخت‌وساز بدن می‌شود.

قهوه محرک است

بسیاری از مواد بیولوژیکی فعالِ موجود در دانه‌های قهوه، در نوشیدنی قهوه نیز وجود دارند. برخی از این ترکیبات می‌توانند سوخت‌وساز بدن را تحت تاثیر قرار دهند:

  • کافئین: اصلی‌ترین محرک موجود در قهوه است.
  • تئوبرومین: اصلی‌ترین محرک موجود در کاکائو است که در مقادیر کم در قهوه نیز یافت می‌شود.
  • تئوفیلین: محرکی دیگر که هم در کاکائو و هم در قهوه وجود دارد و برای درمان آسم مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • کلوروژنیک اسید: یکی از ترکیبات فعالِ بیولوژیکی قهوه است که به کاهش جذب کربوهیدرات کمک می‌کند.

در میان این مواد، مهمترین ترکیب کافئین است؛ که بسیار قوی بوده و به طور جامع و کامل مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است. فعالیت کافئین به این شکل است که یک انتقال‌دهنده عصبیِ مهارکننده به نام آدنوزین را مسدود می‌کند. با مسدود شدن آدنوزین، کافئین عملکرد نورون‌ها و تولید انتقال‌دهنده‌های عصبی از جمله دوپامین و نوراپی‌نفرین را افزایش می‌دهد. این فرآیند باعث می‌شود تا شما احساس پرانرژی بودن و هوشیاری را تجربه کنید.

آیا قهوه باعث لاغری میشود

کافئین سیستم عصبی را تحریک می‌کند تا سیگنال‌های مستقیمی را به سلول‌های چربی بفرستد و به آنها بگوید تا تجزیه شوند. اینکار از طریق افزایش سطوح هورمون اپی‌نفرین در خون انجام می‌گیرد.

بیشتر بخوانید:

اپی‌نفرین یا آدرنالین، از میانِ خون به سمت بافت‌های چربی حرکت می‌کند و این سیگنال را می‌دهد تا چربی‌ها تجزیه شده و در خون آزاد شوند.

البته تنها آزاد شدن اسیدهای چرب در جریان خون باعث کاهش وزن نمی‌شود؛ شما باید میزانِ کالری سوزانده شده را از کالری دریافتی از غذاها بالاتر ببرید. به این وضعیت تعادلِ منفیِ انرژی نیز می‌گویند.

برای دستیابی به تعادلِ منفیِ انرژی، یا باید کمتر غذا بخورید یا بیشتر ورزش کنید. یک استراتژی مکمل هم این است که مکمل‌های چربی‌سوز نظیر کافئین مصرف کنید.

کافئین نرخ متابولیک بدن در حالت استراحت را افزایش می‌دهد؛ یعنی باعث می‌شود وقتی در حال استراحت هستید، کالری بیشتری بسوزانید.

کلام آخر

آیا قهوه باعث لاغری میشود ؟ پاسخ این سوال در کوتاه‌مدت «بله» است؛ اما بعد از مدتی و در درازمدت بدن شما به قهوه مقاوم می‌شود. اگر می‌خواهید برای کاهش چربی قهوه مصرف کنید، بهتر است آن را به صورت دوره‌ای استفاده کنید تا بدن‌تان به کافئین مقاوم نشود. مثلا می‌توانید دو هفته قهوه بنوشید و دو هفته استراحت کنید.

همچنین فراموش نکنید که در کنار مصرف قهوه، به انجام ورزش بپردازید و یک رژیم غذایی مناسب را دنبال کنید.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.