آیا نوشابه رژیمی چاق کننده است

0

نوشابه‌های رژیمی از نوشیدنی‌های محبوب در سراسر جهان هستند، به ویژه در میانِ کسانی که می‌خواهند شکر یا کالری مصرفی خود را کاهش دهند. در این نوشابه‌ها به جای شکر برای شیرین شدن، از شیرین‌کننده‌های طبیعی مانند آسپارتام، سیکلامات سدیم، اسسولفام پتاسیم و سوکرالوز استفاده می‌شود. تقریبا هر نوع نوشابه‌ای در بازار، یک نسخۀ رژیمی یا لایت دارد: کوکاکولا رژیمی، کوکاکولا زیرو، پپسی مکس، اسپرایت زیرو و غیره. اما آیا نوشابه رژیمی چاق کننده است ؟

نوشابه‌های رژیمی برای اولین‌بار در دهه ۱۹۵۰ میلادی برای بیماران دیابتی معرفی شدند. البته این نوشابه‌ها بعد از مدتی برای افرادی که به دنبال کاهش وزن یا کاهش مصرف شکر بودند نیز بازاریابی شدند.

علیرغم نداشتن شکر و کالری، اثرات نوشابه‌های رژیمی بر روی سلامتی بحث برانگیز است. یکی از رایج‌ترین سوالات پیرامونِ این نوشابه‌ها این است: آیا نوشابه رژیمی چاق کننده است ؟ در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

نوشابه رژیمی مغذی نیست

نوشابه رژیمی اساسا ترکیبی از آب کربناته، شیرین‌کننده مصنوعی یا طبیعی، رنگ، طعم‌دهنده و سایر افزودنی‌های غذایی است. این نوع نوشابه معمولا مقدار ناچیزی کالری داشته (یا ندارد) و ارزش غذایی‌اش قابل توجه نیست. یک قوطی کوکاکولای رژیمی (لایت) که ۳۵۴ میلی‌لیتر است، هیچگونه کالری، شکر، چربی یا پروتئینی نداشته و تنها حاوی ۴۰ میلی‌گرم سدیم است.

با این حال، تمام نوشابه‌های رژیمی که از شیرین‌کننده‌های مصنوعی استفاده می‌کنند، کالری کمی نداشته یا فاقد شکر نیستند. برخی از محصولات حاوی شکر و شیرین‌کننده می‌باشند. به طور مثال، یک قوطی کوکاکولا لایف، که حاوی شیرین‌کننده استویا است، ۹۰ کالری و ۲۴ گرم شکر دارد.

اگرچه دستور تهیۀ نوشابه‌های رژیمی در هر برندی متفاوت است، اما رایج‌ترین ترکیبات استفاده شده در این نوشابه‌ها از این قرارند:

  • آب کربناته: در حالی که آب گازدار در طبیعت وجود دارد، اما اغلب نوشابه‌ها از حل کردن کربن دی‌اکسید در آبِ تحت فشار استفاده می‌کنند.
  • شیرین‌کننده‌ها: این مواد عبارتند از شیرین‌کننده‌های مصنوعی رایج نظیر آسپارتام، ساکارین، سوکرالوز، یا شیرین‌کننده‌های گیاهی نظیر استویا که ۲۰۰ تا ۱۳ هزار برابر شیرین‌تر از شکر معمولی است.
  • اسیدها: برخی از اسیدها از جمله اسید سیتریک، مالیک و فسفر برای ترش کردن نوشابه‌ها استفاده می‌شوند. این اسیدها با فرسایش مینای دندان پیوند دارند.
  • طعم‌دهنده‌ها: انواع مختلفی از آبمیوه‌های طبیعی یا طعم‌دهنده‌های مصنوعی برای تهیه نوشابه‌های رژیمی استفاده می‌شوند که عبارتند از: میوه‌ها، توت‌ها، گیاهان و کولا.
  • مواد نگهدارنده: این مواد کمک می‌کنند تا نوشابه‌های رژیمی برای مدت زمان بیشتری سالم بمانند. یکی از رایج‌ترین مواد نگهدارنده پتاسیم بنزوات نام دارد.
  • ویتامین‌ها و مواد معدنی: برخی از نوشابه‌های رژیمی حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند تا بتوانند خود را به‌عنوان جایگزین‌های سالم‌تر و بدون‌کالری در بازار تبلیغ کنند.
  • کافئین: همانند نوشابۀ معمولی، بسیاری از نوشابه‌های رژیمی حاوی کافئین هستند. یک قوطی کوکاکولای رژیمی حاوی ۴۶ میلی‌گرم کافئین است. این مقدار در پپسی رژیمی ۳۴ میلی‌گرم می‌باشد.
بیشتر بخوانید:

آیا نوشابه رژیمی چاق کننده است

از آنجایی که نوشابه رژیمی معمولا فاقد کالری است، منطقی به نظر می‌رسد که آن را گزینه‌ای مناسب برای کاهش وزن بدانیم. با این حال، برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهند که داستان به این سادگی نیست.

برخی از مطالعات مشاهده‌ای نشان می‌دهند که استفاده از شیرین‌کننده‌های طبیعی و نوشیدن مقادیر زیادی از نوشابه رژیمی، با افزایش خطر چاقی و سندرم متابولیک در ارتباط است.

دانشمندان می‌گویند که نوشابه رژیمی ممکن است از طریق تحریک هورمون‌های گرسنگی، اشتها را افزایش داده، گیرنده‌های مزه شیرین را تغییر داده و همچنین واکنش‌های دوپامین در مغز را تحریک کند.

از آنجایی که نوشابه‌های رژیمی کالری ندارند، این واکنش‌ها ممکن است باعث مصرف بیشتر شیرینی یا غذاهای سرشار از کالری شده و به اضافه وزن ختم شود. البته، این شواهد در مطالعات انسانی استوار نیستند.

نظریۀ دیگر این است که ارتباط میانِ نوشابه رژیمی و افزایش وزن، ممکن است ناشی از عادت‌های بد غذایی برخی از افراد باشد که مقدار زیادی از این نوشابه‌ها را مصرف می‌کنند. در واقع اضافه وزنی که این افراد تجربه می‌کنند، ناشی از این عادت‌های غذایی است و نه مصرف نوشابه رژیمی.

مطالعات آزمایشی این ادعا را تایید نمی‌کنند که نوشابه رژیمی باعث افزایش وزن می‌شود. در حقیقت، این مطالعات نشان می‌دهند که جایگزین کردن نوشیدنی‌های حاوی شکر با نوشابه رژیمی، می‌تواند حتی به کاهش وزن کمک کند.

در یک مطالعه، شرکت‌کنندگانی که اضافه وزن داشتند، ۶۸۰ میلی‌لیتر نوشابه رژیمی یا آب را به صورت روزانه و به مدت یکسال مصرف کردند. در پایان مطالعه، گروهی که نوشابه رژیمی مصرف کرده بودند، به طور میانگین ۶٫۲۱ کیلوگرم لاغرتر شده بودند. در حالی که گروهی که آب مصرف کرده بودند، تنها ۲٫۵ کیلوگرم کاهش وزن داشتند.

آیا نوشابه رژیمی چاق کننده است ؟ به طور کلی برای پاسخ به این سوال به پژوهش‌ها و مطالعات باکیفیت بیشتری نیاز است تا بتوان به طور دقیق اثرات نوشابه رژیمی بر کاهش وزن را بررسی کرد.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.