آیا عسل خراب می شود ؟

0

عسل با پیشینه استفاده ی ۵,۵۰۰ سال پیش از میلاد یکی از قدیمی ترین شیرینی جاتی است که توسط بشر مورد استفاده قرار گرفته و به داشتن ویژگی های خاص و طولانی مدت شهرت دارد. گفته می شود که در مقبره های مصر باستان کوزه های عسل مهر و موم شده ای وجود داشته که هنوز هم برای خوردن مناسبند. این روایت ها باعث شده اند که بسیاری از مردم به این باور برسند که عسل به سادگی خراب نمی شود.  آیا این موضوع واقعا صحت دارند؟ آیا عسل خراب می شود ؟

این مقاله به بررسی این موضوع می پردازد که عسل چگونه می تواند تا مدت های طولانی سالم باقی بماند و چه چیزی می تواند باعث خراب شدن آن شود.

عسل چیست؟

عسل ماده ای شیرین و طبیعی است که توسط زنبورها از شهد یا ترشحات گیاهان تولید می شود. زنبورها شهد گل را می مکند، آن را با بزاق و آنزیم ها مخلوط و در کیسه ی عسل خود ذخیره می کنند. سپس آن را درون کندو می گذارند تا آماده شود (جا بیفتد) و به عنوان غذا مورد استفاده قرار بگیرد.

از آنجایی که ترکیب عسل به گونه های زنبورها و همچنین گیاهان و گل هایی که از آن ها استفاده می کنند بستگی دارد، می تواند به طور قابل توجهی در طعم و رنگ متفاوت باشد؛ از رنگ های روشن و بی رنگ تا قهوه ای تیره.

عسل تقریبا از ۸۰%  شکر و حدود ۱۸% آب تشکیل شده است. این مقادیر به گونه های زنبور، گیاهان، آب و هوا و رطوبت و همچنین فرایند آن بستگی دارند.

آیا عسل خراب می شود ؟

عسل دارای چند ویژگی خاص است که به آن کمک می کنند تا برای مدت طولانی سالم بماند؛ این ویژگی ها شامل قند بالا و رطوبت کم، طبیعت اسیدی و آنزیم های ضد باکتری تولید شده توسط زنبورها است.

مقدار قند آن بسیار بالا و رطوبت آن پایین است

عسل از حدود ۸۰% قند تشکیل می شود که می تواند از رشد بسیاری از انواع میکروب ها همچون باکتری ها و قارچ ها جلوگیری کند.

حجم بالای قند به این معناست که فشار اسمزی در عسل بسیار بالاست. این مسئله باعث می شود تا آب از سلول های میکروب ها خارج شود و رشد و تکثیر آن ها را متوقف کند.

علاوه بر این، با وجود داشتن حدود ۱۷-۱۸% آب، فعالیت آب در عسل بسیار پایین است.

این به این معنی است که قندها با مولکول های آب ارتباط برقرار می کنند و بنابراین نمی توانند از طریق ریزجانداران مورد استفاده قرار بگیرند و تخمیر یا تجزیه عسل اتفاق نمی افتد.

عسل اسیدی است

Ph عسل در دامنه ای از ۳٫۴ تا ۶٫۱ با میانگین ph 3.9 قرار دارد، که کاملا اسیدی است. دلیل اصلی این مسئله وجود اسید گلوکونیک است که در خلال به عمل آمدن شهد تولید می شود.

در ابتدا تصور میشد که محیط اسیدی عسل مسئول جلوگیری از رشد میکروبی است. با این حال، مطالعات انجام شده با مقایسه ارقام با مقادیر ph پایین تر و بالاتر تفاوت معنیداری در فعالیت ضد باکتریایی نداشتند.

با این وجود، درخصوص باکتری های خاصی همچون C. diphtheriae، E. coli، Streptococus و Salmonella، یک محیط اسیدی به طور حتم خصمانه است و مانع از رشد آن ها می شود.

درحقیقت، عسل در کشتن انواع خاصی از باکتری ها بسیار موثر است، به طوری که حتی در زخم های سوختگی و جراحت ها برای جلوگیری و درمان عفونت ها مورد استفاده قرار می گیرد.

زنبور ها دارای آنزیم‌های خاصی هستند که باعث کاهش رشد باکتری‌ها می شوند

در طول تولید عسل، زنبورها آنزیمی به نام گلوکز اکسیداز در شهد ترشح می کنند که به حفظ عسل کمک می کند.

با رسیدن (جاافتادن) عسل، گلوکز اکسیداز قند را به اسید گلوکونیک تبدیل و نیز ترکیبی شیمیایی به نام پراکسید هیدروژن تولید می کند.

به نظر می رسد که این پراکسید هیدروژن به ویژگی های ضدباکتریایی عسل کمک می کند و موجب جلوگیری از رشد ریزجانداران می شود.

علاوه برآن، عسل حاوی انواع دیگر ترکیباتی مانند پلی فنول ها، فلاونوئیدها، متیل گلیکسال، پپتید زنبورها و دیگر عوامل ضد باکتریایی است که می تواند به خواص ضد میکروبی آن افزوده شود.

عسل چه زمانی خراب می‌شود؟

هنگامی که عسل آلوده باشد؛ درصورتی که زنبورها شهد را از برخی گیاهان سمی جمع آوری کرده باشند و چنانچه تقلبی باشد یا به صورت نادرستی ذخیره شده باشد، عسل می تواند فاسد شود. بلورسازی فرآیندی طبیعی است و به طور کلی به این معنی نیست که عسل شما خراب است.

نحوه نگهداری صحیح عسل

عسل باید در ظرف غیرقابل نفوذی از هوا در یک محیط سرد و خشک نگهداری شود. مهم ترین مسئله محدود کردن مقدار رطوبتی است که می تواند در ظرف قرار بگیرد، زیرا مقدار آب بالاتر خطر تخمیر را بالا می برد.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.