آیا فناوری ما را بیمار می‌کند

0

روانشناسان می گویند یک وضعیت جدید به نام نوموفوبیا «no mobile phone phobia»، یعنی ترس جدایی از موبایل، تاثیرات بسیار زیادی بر روی جوانان دوران ما گذاشته است. در این وضعیت فردی که به مویایل خود دسترسی ندارد با علائمی مانند اضطراب و حواس‌پرتی مواجه می‌شود. به عقیدۀ پژوهشگران این وضعیت همانند اعتیادهایی مانند اعتیاد به قمار بازی است. این تنها یکی از اثرات منفی فناوری بر سلامت انسان است. در ادامه موارد بیشتری را بررسی خواهیم کرد.

ضعف اسپرم

یک مطالعه نشان می‌‌دهد که امواج وای‌فای می‌توانند به صورت بالقوه اسپرم‌ها را تخریب کنند و مانع از حرکت آن‌ها شوند. در نتیجه مشکلاتی مانند عقیم شدن در مردان به وجود می‌آید. دانشمندان اظهار می‌دارند قبل از هرگونه استنتاجی، بررسی‌های بیشتری لازم است، اما با این حال بهتر است سعی کنید کمتر با موبایل سر و کار داشته باشید.

سندرم بینایی کامپیوتر

خیره شدن به صفحه ی کامپیوتر برای مدت زمان طولانی، منجر به سندروم بینایی کامپیوتر می شود. این وضعیت با علائمی مانند خستگی چشم، سردرد و تاری دید همراه خواهد بود. برای پیشگیری از بروز این مشکلات سعی کنید کمتر به مانیتور خیره شوید و بیشتر با چشمان نیمه بسته به مانیتور نگاه کنید و همچنین مرتبا به چشمان خود استراحت دهید. از به کار بردن این روش ها غفلت نکنید، زیرا خیره شدن بیش از حد به صفحه ی کامپیوتر می تواند بر روی باروری شما نیز تاثیر منفی داشته باشد.

شست پیامک زن

متخصصان ارتوپد از افزایش التهاب انگشتان شست که ناشی از افزایش استفاده از موبایل و کامپیوتر می باشند خبر می دهند. از علائم هشدار دهنده ی این وضعیت می توان به مورمور شدن و بی حسی انگشت شست اشاره کرد. اگر یک انگشت آسیب دیده دارید، با استراحت دادن آن یا انجام فیزیوتراپی به روند درمانش کمک کنید.

نشستن نامناسب

اگر تمامی روز به حالت قوز مانند یا خمیده پشت میز بنشینید به کمر درد دچار می شوید. برای تسکین ناراحتی های ناشی از نشستن نادرست پشت میز سعی کنید حرکت پل قفسه سینه را انجام دهید.

بیشتر بخوانید:

فناوری

مشکلات آرنج ناشی از موبایل (Cellphone elbow)

هرچقدر هم که تلفن های همراه، هوشمند باشند، باز هم ممکن است فرد با مشکل Cellphone elbow مواجه شود. طبق گزارشات CNN این عبارت به وضعیتی اشاره دارد که در آن یکی از عصب های مهم دست به دلیل خم کردن زیاد آرنج برای مدت زمان طولانی صدمه می بینند. در صورتی که تلفن همراه خود را برای یک مکالمه ی تلفنی طولانی کنار گوش خود قرار دهید ممکن است احساس ناراحتی کنید. سعی کنید فقط از یک دست برای گرفتن موبایل استفاده نکنید یا از هدفون هایی که میکروفون داخلی دارند و یا هندفری های بلوتوثی استفاده کنید.

بیماری سایبری (Cybersickness)

پژوهشگران برای سالیان طولانی درمورد این وضعیت تحقیق کرده اند و پی برده اند، افرادی که بیش از حد زمان خود را با واقعیت مجازی سپری می کنند به این وضعیت دچار می شوند. متاسفانه امروزه واقعیت مجازی موارد بیشتری را مانند سینماهای سه بعدی یا نمایشگرهای HD در گوشی ها یا تبلت ها شامل می شود. (شرکت اپل اقدام به بروزرسانی سیستم عامل آیفون ها و آی پدهای خود کرد و پس از آن گزارش شد که سیستم عامل iOS7، برخی از کاربران را دچار یک حالت وسواس مانند همراه با علائمی مانند حالت تهوع و سردرد کرده است).

درد و سوزش در ناحیۀ ران

قرار دادن لپ تاپ برای مدت زمان طولانی روی پا می تواند منجر به اریتما اب ایگنه شود. اریتما اب ایگنه (erythema ab igne) یک مشکل پوستی است که ناشی از قرار گرفتن زیاد پوست در معرض حرارت به وجود می آید. از علائم این بیماری می توان به خارش ساده که پس از چند روز برطرف می شود و کمرنگ شدن شدید پوست که امکان دارد دائمی هم باشد اشاره کرد.

فناوری و زندگی بی‌تحرک

از پاسخ دادن به ایمیل ها با کامپیوتر گرفته تا تماشای تلویزیون، بسیاری از افراد در بیشتر مواقع از فناوری در حالت نشسته استفاده می کنند. هر چه که نقش فناوری در زندگی پررنگتر شود، ما زمان بیشتری را صرف نشستن می کنیم. طبق وبگاه مدلاین پلاس، سبک زندگی بی حرکت می تواند با مشکلات بسیار جدی برای سلامتی انسان، مانند افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، افزایش کلسترول، سکته، دیابت نوع دو و برخی سرطان ها همراه شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.