خوردن مایعات با غذا ، مفید یا مضر

0

برخی ادعا می‌کنند که نوشیدن مایعات با وعده‌های غذایی می‌تواند برا هضم مضر باشد. برخی نیز می‌گویند که خوردن مایعات با غذا می‌تواند به تجمع سموم و انواع مشکلات سلامتی ختم گردد. اما آیا واقعا نوشیدن یک لیوان آب به همراه غذا اثری منفی بر بدن دارد؟ یا این باور کاملا غلط است؟ در ادامه به بررسی شواهد علمی موجود پیرامون این موضوع می‌پردازیم.

مبانی هضم سالم

برای درک صحیحِ اثرِ خوردن مایعات با غذا ، باید ابتدا با مبانی فرآیند هضم آشنا شوید. این فرآیند از دهان و با جویدن غذا شروع می‌شود. جویدن این سیگنال را به غدد بزاق می‌دهد که تولید بزاق را شروع کنند. بزاق حاوی آنزیم‌هایی است که به تجزیۀ غذا کمک می‌کنند.

بزاق همچنین غذا را نرم کرده و آن را برای ارسال به معده از طریق مری آماده می‌کند.

بعد از وارد شدن به معده، غذا با مایع اسید معده ترکیب می‌شود که غذا را بیشتر تجزیه کرده و مایعی غلیظ به نام کیموس تولید می‌شود. کیموس در نهایت به سمت بخش ابتدایی روده کوچک حرکت می‌کند.

کیموس در روده کوچک با آنزیم‌های گوارشی ترشح شده از لوزالمعده و اسید صفرای تولید شده توسط کبد، ترکیب می‌شود. این مواد کیموس را بیشتر تجزیه کرده و هر مادۀ مغذی را برای جذب شدن از طریق جریان خون آماده می‌کنند.

اغلب مواد مغذی در حین حرکت کیموس در روده کوچک جذب بدن می‌شوند. تنها مقدار کمی از این مواد مغذی برای جذب شدن از طریق روده بزرگ باقی می‌مانند.

بعد از وارد شدن به جریان خون، مواد مغذی به مناطق مختلفی از بدن ارسال می‌شوند. فرآیند هضم زمانی به پایان می‌رسد که مواد باقیمانده از طریق روده بزرگ و مقعد از بدن خارج می‌گردند.

بسته به اینکه چه غذایی خورده‌اید، فرآیند کامل هضم می‌تواند بین ۲۴ تا ۷۲ ساعت به طول انجامد.

آیا مایعات برای هضم مشکل ایجاد می‌کنند؟

هیچ شکی وجود ندارد که مصرف مایعات در طول روز برای سلامتی مفید است. با این حال، برخی ادعا می‌کنند که زمان‌بندی مصرف مایعات مهم است و خوردن مایعات با غذا کار اشتباه و مضری می‌باشد.

در ادامه سه مورد از رایج‌ترین استدلال‌هایی که برای این ادعا مطرح می‌شوند را بررسی می‌کنیم.

الکل و نوشیدنی‌های اسیدی برای بزاق مضرند

استدلال برخی این است که مصرف نوشیدنی‌های الکلی یا اسیدی به همراه غذا، باعث خشک شدن بزاق شده و هضم غذا برای بدن دشوارتر می‌شود. این ادعا تا حدودی درست است.

الکل جریان بزاق را ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش می‌دهد. البته این بیشتر شامل نوشیدنی‌های سرشار از الکل می‌شود.

بیشتر بخوانید:

اما در مورد نوشیدنی‌های اسیدی؛ به نظر می‌رسد که این نوشیدنی‌ها باعث افزایش ترشح بزاق می‌شوند.

در نهایت باید گفت که هیچ شواهد علمی‌ای وجود ندارند که بر روی اثرات منفی مصرف نوشیدنی‌های الکلی یا اسیدی به همراه غذا تاکید داشته باشند.

آب، اسید معده و آنزیم‌های گوارشی

بسیاری ادعا می‌کنند که نوشیدن آب به همراه غذا باعث می‌شود تا اسید معده و آنزیم‌های گوارشی رقیق شوند و این برای هضم غذا در بدن مشکل ایجاد می‌کند.

این ادعا زمانی درست است که دستگاه گوارش نتواند خود را با ترشحاتی که برای غذا دارد تطبیق دهد، که این کاملا اشتباه است.

مایعات و سرعت هضم

سومین استدلال رایج دربارۀ خوردن مایعات با غذا این است که مایعات باعث افزایش سرعت خارج شدن غذای جامد از معده می‌شوند.

تصور می‌شود که این اتفاق، زمانِ تماسِ غذا با اسید معده و آنزیم‌های گوارشی را کاهش می‌دهد و به هضم نامطلوب و ضعیف منجر می‌شود.

با اینکه این ادعا منطقی به نظر می‌رسد، اما هیچ پژوهش علمی آن را تایید نمی‌کند.

مطالعه‌ای که به بررسی سرعت تخلیه معده پرداخته بود، نشان می‌دهد که اگرچه مایعات نسبت به غذای جامد سریع‌تر از میانِ دستگاه گوارش عبور می‌کنند، اما این هیچ اثری بر سرعت هضم مواد غذایی جامد ندارد.

همه چیز بستگی به شما دارد

وقتی صحبت از خوردن مایعات با غذا می‌شود، باید به واکنش بدن‌تان توجه داشته باشید.

اگر خوردن مایعات با غذا برای شما با درد همراه است و به بروز نفخ یا تشدید رفلاکس معده منجر می‌شود، بهتر است مایعات را قبل یا بعد از غذا میل کنید.

در غیر این صورت، هیچ شواهدی وجود ندارند که خوردن مایعات با غذا را مضر بدانند. بلکه برعکس، نوشیدن مایعات دقیقا قبل از خوردن غذا یا در حین خوردن غذا، می‌تواند هضمی آرام و مطلوب را تشویق کند و به آبرسانی مناسب و احساس سیری منجر شود.

در نهایت، هرگز فراموش نکنید که آب بهترین نوشیدنی است.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.