عوامل خطر یائسگی زودرس

0

دلایل مختلفی برای بروز یائسگی زودرس (یائسگی قبل از ۴۰ سال) در زنان وجود دارد. می‌توانید با یاد گرفتن این دلایل، قدم‌های لازم و موثر برای کاهش خطر یائسگی زودرس را بردارید. در این مطلب با ما همراه باشید.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن – چه به صورت کنشی یا انفعال‌پذیر – از اصلی‌ترین دلایل یائسگی زودرس است. سیگار کشیدن با یائسگی زودرس و همچنین مشکلات باروری پیوند خورده است که این اثرات ناشی از تاثیر سموم تنباکو بر روی سیستم تولید مثل و سطوح هورمون در بدن می‌باشند.

اعتیاد به الکل

زنانی که به الکل اعتیاد دارند ممکن است یائسگـی زودرس و سایر مشکلات مربوط به تولید مثل را تجربه کنند. وقتی فردی به الکل اعتیاد دارد، به طور کلی به اندازۀ کافی ویتامین، فیبر و پروتئین‌های سالم دریافت نمی‌کند. این کمبود‌های مواد مغذی باعث بروز تداخل در هورمون‌های تولید مثل زنان شده و اختلالاتی نظیر بیماری کبد، بیماری پانکراس و سوءتغذیه را بر‌می‌انگیزند.

لاغری بیش از حد

افرادی که ورزشکار زبده (elite athlete) هستند یا از بی‌اشتهایی عصبی و کم‌خوری عصبی رنج می‌برند، ممکن است یائسگی زودرس را تجربه کنند. استروژن در بافت چربی ذخیره می‌شود، بنابراین لاغری زیاد به معنای این است که بدن استروژن کمتری دارد. همین باعث می‌شود تا کمبود استروژن به بروز یائسگـی زودرس منجر شود.

استرس زیاد

زنانی که استرس مزمن دارند یا مدیریت استرس برای‌شان دشوار است، در خطر یائسگـی زودرس هستند. اگرچه استرس به تنهایی نمی‌تواند مانع عملکرد مناسب تخمدان‌ها شود، اما اثرات جسمانی استرس می‌توانند دوره‌های قاعدگی را تحت تاثیر قرار داده و استرس روانی می‌تواند در سیکل‌های طبیعی قاعدگی تداخل ایجاد کند.

استرس همچنین می‌تواند باعث بروز چاقی مفرط، دیابت و مشکلات خواب شود.

جراحی خارج کردن تخمدان‌ها

اگر تخمدان‌هایتان از طریق جراحی خارج شده‌اند، شما به طور خودکار وارد دوران یائسگـی زودرس می‌شوید. نیاز به این جراحی می‌تواند ناشی از آندومتریوز شدید، کیست سرطانی یا مشکلاتی نظیر بیماری التهابی لگن باشد. بدون تخمدان‌ها، عملکرد سیستم تولید مثل نیز متوقف می‌شود، زیرا این تخمدان‌ها هستند که هورمون‌های تولید مثل را آزاد می‌کنند.

بیماری خودایمنی

در بیماری خودایمنی، سیستم ایمنی بدن به بخش‌هایی از بدن حمله می‌کند که به اشتباه آنها را بعنوان مهاجم تشخیص می‌دهد. این مشکل می‌تواند اثراتی جدی بر روی سیستم تولید مثل در زنان بگذارد. بیماری‌های خود ایمنی نظیر بیماری تیروئید و روماتیسم مفصلی در اغلب موارد با یائسگی زودرس پیوند خورده‌اند.

صرع

صرع نوعی اختلال عصبی است که می‌تواند باعث بروز یائسگی زودرس گردد. در طول تشنج، هورمون‌های زنان نظیر استروژن و پروژسترون تحت تاثیر قرار می‌گیرند. مغز ما وظیفۀ تنظیم هورمون‌های تولید مثل را بر عهده دارد، و وقتی توسط تشنج دچار اختلال می‌شود، پدیدار شدن مشکلاتی مانند تخمک‌گذاری نامنظم و یائسگی زودرس شایع هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.