مصرف غذاهای دریایی در بارداری

0

در دوره حاملگی مادر مورد نظر برای داشتن حاملگی سالم و ایمن باید به غذایی که می خورد اهمیت بدهد. غذاهای دریایی مانند ماهی ها و حلزون های صدف دار به دلیل مزایای تغذیه ای بالا، نقش مهمی را در رژیم غذایی زن حامله ایفا می کنند. بررسی تحقیقات نشان می دهد که جذب غذاهای دریایی باعث کاهش احتمال تولد زودرس و کم بودن وزن نوزاد می شود. در این مطلب به مصرف غذاهای دریایی در بارداری میپردازیم.

غذاهای دریایی در بارداری – بهترین غذاها

حلزون های صدف دار

حلزون های صدف داری که به خوبی پخته و تمیز شده باشند (مانند میگو) برای خوردن مناسب هستند. آن ها یک منبع خوب از پروتئین و اسید های چرب امگا ۳ هستند که به رشد کلی کودک به خصوص رشد مغز، عصب ها و چشم ها کمک می کنند. همچنین این خوراکی ها دارای سطح پایینی از چربی اشباع شده می باشند.

آیا مصرف غذاهای دریایی در بارداری مفید است؟ زنان باردار می توانند میگو سرخ شده و کیک خرچنگ را با دستورالعمل های سالم بخورند. به همین دلیل نباید حلزون های صدف دار را بدون اینکه به خوبی پخته شده باشند خورد.

ماهی دودی

غذاهای دریایی و ماهی دودی شده هر دو حاوی مقادیر زیادی از مواد مغذی می باشند که در طول بارداری، بدن به آن ها نیاز دارد. این غذاها علاوه بر پروتئین ها، حاوی ویتامین A و D نیز هستند. این دو ویتامین در روغن کبد ماهی یافت می شوند. روغن کبد ماهی، همچنین منبع غنی از ویتامین های گروه B به خصوص ویتامین B6، B12 و نیاسین می باشد. روغن کبد ماهی مقدار بسیار کمی چربی دارد و برای خوردن در دوره بارداری به دلیل اینکه که خام نیست، بسیار مناسب است . در هنگام دودی شدن ماهی ها نیز اگر انگلی وجود داشته باشد کشته خواهد شد.

ماهی چرب

ماهی های چرب مانند شاه ماهی، ساردین، ماهی خال خالی و سالمون منبع خوبی برای تامین چربی های اساسی مورد نیاز زنان باردار هستند. آن ها منبع خوبی برای ویتامین های اساسی مانند کلسیم، مواد مغذی و اسید چرب امگا ۳ مورد نیاز برای رشد و نمو جنین و مادر می باشند. به همین دلیل مهم است که به عنوان غذای اصلی مصرف می شوند. این ماهی ها شامل ساردین ها، ماهی های تن تازه، مارماهی ها، سالمون ها، شاه ماهی ها، ماهی های خال خالی،ماهی قزل آلا، شاه ماهی دودی، ماهی های وایت بیت و ماهی کولی میشوند. 

سوشی

بیشتر بخوانید:

خوردن سوشی که از گوشت از قبل منجمد شده ماهی درست شده باشد خوب است. منجمد کردن ماهی بسیار قابل توجه می باشد. چرا که این عمل انگل هایی مانند کرم های نوار را می کشد. اگر ماهی به صورت مستقیما بدون منجمد کردن مورد استفاده قرار بگیرد این انگل ها میتوانند شما را مریض کنند.

ماهی خامی که برای درست کردن سوشی استفاده میشود باید در دمای منفی ۲۰ درجه در زمان حداقل ۲۴ ساعت منجمد شود. استفاده از ماهی تازه برای آماده کردن سوشی ممکن است خطرناک باشد. بعضی افراد ممکن است سوشی های کاملا پخته شده در دسترس را انتخاب کنند اما اگر شما برای خود سوشی آماده می کنید ابتدا بهتر است برای اطمینان ماهی را برای ۲۴ ساعت منجمد کنید.

اگر شما سوشی را از فروشگاه یا رستوران تهیه می کنید و نگرانی هایی در مورد این قضیه دارید، بهتر است درباره منجمد بودن گوشت بکار رفته سوال کنید یا از آن ها بخواهید از ماهی منجمد شده برای تهیه سوشی شما استفاده کنند.

روغن ماهی

روغن ماهی غنی از اسید های چرب امگا ۳ می باشد که اتفاقا این ماده در طول بارداری به زنان کمک می کند. مصرف روغن ماهی در دوران بارداری خطر بسیاری از عوارض مختلف مانند تولد زود هنگام، فشار خون بالا و سقط جنین را کاهش میدهد. روغن ماهی را میتوان هم با خوردن ماهی و هم با مصرف مکمل ها دریافت کرد.

این روغن از ماهی هایی مانند سالمون، ماهی کود (ماهی روغن)، ماهی تن و نهنگ گرفته میشود.

غذای های دریایی ناسالم برای بارداری:

غذاهای دریایی ذکر شده در زیر مناسب دوران بارداری نمیباشند.

  • ماهی هایی که غنی از جیوه هستند.
  • غذای های دریایی خام( منجمد نشده)
  • ماهی تن
  • غذاهای دریایی شرکتی 

نظر شما دربارۀ مصرف غذاهای دریایی در بارداری چیست؟ دیدگاه و تجربۀ خود را کمی پایین‌تر با ما به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.