اثرات کار شیفتی بر روی سلامتی

0

همۀ افراد یک برنامۀ کاری مشخص و سنتی ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر ندارند. تقریبا ۱۵ میلیون نفر در آمریکا کار شیفتی کامل داشته و در شیفت‌های عصر، شب، شیفت‌های چرخشی یا در سایر شیفت‌ها کار می‌کنند.

کار شیفتی فقط مخصوص کشور آمریکا نیست و در سراسر جهان مشاهده می‌شود که افراد زیادی شیفت‌های کاری مختلفی داشته و یا ساعات کاری طولانی‌ای دارند. دنبال کردن این الگوهای کاری می‌تواند به دلیل نیازمندی به پول بیشتر، وفاداری به حرفه، نیاز به کار، فشار کاری یا تمام نکردن کارها در زمان معین باشد.

به طور معمول افراد که شیفت کاری متنوعی دارند عبارتند از: پزشک‌ها، پرستاران، خلبان‌ها، کارگران جاده یا پُل‌ها، افسران پلیس، آتش‌نشان‌ها، نمایندگان خدمات مشتریان، کارکنان خدمات غذایی و رانندگان تجاری.

اما این تنوع در شیفت کاری چه اثراتی بر سلامتی انسان می‌گذارد؟ در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

خواب ضعیف

شیفت کاری یا کار کردن برای ساعات طولانی می‌تواند اثرات مخربی بر روی خواب داشته باشد. افرادی که در شیفت عصر یا شب کار می‌کنند، معمولا روزی کمتر از ۶ ساعت می‌خوابند. هورمون سروتونین در چنین افرادی نیز ممکن است کم باشد، که با عنوان هورمون «احساس خوب» شناخته می‌شود و با کیفیت خواب ارتباط دارد.

افزایش خطر دیابت

بیشتر بخوانید:

کار کردن در شیفت شب می‌تواند خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهد. این بعلت اثر شیفت کاری شب بر روی فعالیت انسولین در بدن است. شیفت کاری شب همچنین می‌تواند باعث فشارخون بالا، چاقی مفرط و سطوح نامناسب کلسترول شود که همگی از عوامل ابتلا به دیابت، حملات قلبی و سکته مغزی می‌باشند.

چاقی

کم خوابیدن یا خوابیدن در زمانی که با ساعت طبیعی و بیولوژیک بدن مغایرت دارد، می‌تواند منجر به چاقی گردد. مطالعات نشان می‌دهند که ارتباط مهمی میان شیفت‌های کاری و افزایش خطر ابتلا به دیابت و چاقی وجود دارد.

سلامت قلب

کار شیفتی در شب برای قلب مضر است. کار کردن در هنگام شب به این معناست که قلب‌تان در حال فعالیت است و استراحت نمی‌کند. علاوه بر این، اگر هنگام کار تحت فشار استرس باشید، بدن‌تان هورمونی به نام کورتیزول تولید می‌کند که برای قلب مضر است. این باعث می‌شود تا خطر سکته مغزی، بیماری قلبی – عروقی و سایر مشکلات مرتبط به قلب افزایش پیدا کند.

سایر اثرات جانبی کار شیفتی

  • افزایش خطر افسردگی، اختلال دوقطبی و تمایل به خودکشی
  • مشکلات گوارشی: حالت تهوع، اسهال، یبوست، سندرم روده تحریک‌پذیر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.