مکمل های افزایش انرژی | ویتامین‌ها و گیاهان دارویی

0

دنبال کردن یک رژیم غذایی متعادل، ورزش منظم و خواب خوب از بهترین روش‌ها برای حفظ سطوح طبیعی انرژی هستند. اما همیشه نمی‌توان این موارد را در کنار یکدگیر رعایت کرد. خوشبختانه در چنین شرایطی مکمل های افزایش انرژی به کمک ما می‌آیند. در این مقاله بهترین مکمل های افزایش انرژی را معرفی خواهیم کرد که ترکیبی از داروهای گیاهی و ویتامین‌ها می‌باشند.

گیاه گیلاس زمستانی

گیلاس زمستانی یکی از مهمترین گیاهان دارویی در طب سنتی هند می‌باشد که یکی از قدیمی‌ترین سیستم‌های طبی در جهان است. تصور می‌شود که گیلاس زمستانی از طریق بهبود انعطاف‌پذیری بدن در برابر استرس فیزیکی و روانی، به افزایش انرژی کمک می‌کند.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که مکمل‌های گیلاس زمستانی بی‌خطر بوده و ریسک عوارض جانبی آنها پایین می‌باشد.

گیاه رودیولا

رودیولا نوعی گیاه دارویی است که در مناطق خاصِ سرد و کوهستانی می‌روید. استفاده از این گیاه به‌عنوان یک انطباق‌پذیر بسیار گسترده است. رودیولا توانایی بدن برای مقابله با استرس را افزایش می‌دهد.

مطالعات نشان می‌دهند که این گیاه برای از بین بردن خستگی در افراد افسرده نیز مفید است.

CoQ10

کوآنزیم کیو۱۰ در بدن به طور طبیعی ساخته می‌شود و در تمام سلول‌های بدن وجود دارد. میزانِ این کوآنزیم در قلب، کلیه‌ها و کبد بیشتر از سایر نواحی بدن است. سلول‌ها از CoQ10 برای ساخت انرژی و حفاظت از خودشان در برابر آسیب اکسیداتیو استفاده می‌کنند.

کسانی که با کمبود سطوح کوآنزیم کیو۱۰ و خستگی ناشی از آن مواجه هستند، می‌توانند مکمل‌های این کوآنزیم را برای افزایش انرژی مصرف کنند.

بیشتر بخوانید:

ویتامین ب۱۲

همراه با سایر ویتامین‌های ب، ویتامین ب۱۲ به تبدیل غذای مصرفی به انرژی مورد استفادۀ سلول‌ها کمک می‌کند.

ویتامین ب۱۲ در انواع محصولات حیوانی از جمله گوشت، ماهی و لبنیات یافت می‌شود. بسیاری از مواد غذایی با ویتامین ب۱۲ غنی می‌شوند و اجازه می‌دهند تا مردم با مصرف این محصولات ویتامین ب۱۲ مورد نیاز خود را تامین کنند.

اگر کمبود ویتامین ب۱۲ در شما تشخیص داده شده است، می‌توانید مکمل آن را مصرف کنید.

آهن

بدن برای ساخت هموگلوبین به آهن نیاز دارد. هموگلوبین نوعی پروتئین موجود در گلبول‌های قرمز خون است که اکسیژن را از ریه‌ها به سایر اندام‌ها و بافت‌های بدن منتقل می‌کند. وقتی سطوح آهن به اندازۀ کافی نباشند، گلبول‌های قرمز خون می‌توانند به شکل مطلوبی اکسیژن را به بافت‌های بدن برسانند. این باعث بروز کم‌خونی ناشی از کمبود آهن می‌شود که از علائم آن می‌توان به احساس خستگی و ضعف اشاره کرد.

کراتین

کراتین یکی از مکمل های افزایش انرژی است. کراتین ترکیبی است که به طور طبیعی در گوشت قرمز، ماکیان و ماهی یافت می‌شود و همانند یک منبع انرژی سریع عمل می‌کند. وقتی بدن شما به یک منبع انرژی تند و تیز نیاز دارد، می‌توانید از مکمل کراتین استفاده کنید.

سایر مکمل های افزایش انرژی

  • سیترولین
  • پودر ریشه چغندر قرمز
  • ملاتونین
  • تیروزین
  • کافئین به همراه ال-تینین
منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.