تسکین افسردگی با روغن های گیاهی

0

مقابله با افسردگی می‌تواند امری دشوار باشد، اما روش‌های طبیعیِ موثری وجود دارند که می‌توانند به شما در این مسیر کمک کنند. روغن‌های گیاهی سریعا از طریق سیستم بویایی – که از بینی شروع می‌شود – به مغز دسترسی پیدا می‌کنند. پس از رسیدن به مغز، اجزاء طبیعی این روغن‌ها کار خود را برای بازیابی تعادل هورمونی مغز آغاز می‌کنند. در این مقاله به معرفی بهترین روغن‌های گیاهی که در تسکین افسردگی موثر هستند می‌پردازیم.

مریم‌گلی مرموک

شناخته‌شده‌ترین خاصیت این روغن مربوط به اثرات متعادل‌کننده هورمون است که در مطالعات حیوانی بررسی شده‌اند. نتایج نشان می‌دهند که این گیاه به برقراری تعادل هورمون‌های مغزی که با افسردگی در ارتباط هستند موثر می‌باشد و همین سبب می‌شود تا گزینه‌ای موثر برای تسکین افسردگی باشد. مطالعات نشان می‌دهند که اثرات هورمونی این روغن بسیار قدرتمند هستند. در مطالعۀ دیگری که به بررسی زنان یائسه پرداخت، مشخص گردید که مریم‌گلی مرموک توانایی کاهش هورمون‌های استرس را دارد و این ممکن است برای درمان افسردگی مفید باشد.

لیمو

عطر تازه و مطلوبِ لیمو بسیار ارزشمند است. این عطر می‌تواند به تسکین افسردگی کمک کند. براساس مطالعه‌ای که در مجله Behavioural Brain Research منتشر شد، دانشمندان دریافتند که لیمو برای درمان افسردگی موثر می‌باشد.

اسطوخودوس

پژوهشی نشان می‌دهد که اسطوخودوس به اندازۀ داروهای مرسوم برای درمان و تسکین افسردگی موثر است. مطالعۀ دیگری نشان می‌دهد که اسنتنشاق عطر روغن اسطوخودوس پس از شروع بارداری، هر ۸ ساعت یکبار و به مدت ۴ هفته، می‌تواند به طور چشمگیری در کاهش خطر ابتلا به افسردگی پس از زایمان موثر باشد. این نوع افسردگی جدی بوده و می‌تواند در بسیاری از زنان اثری درازمدت داشته باشد.

در مطالعه‌ای که در مجله Frontiers in Pharmacology منتشر شد، محققین روغن اسطوخودوس و ترکیبِ طبیعی موجود در آن به نامِ لینالول و اثرات ضدافسردگی‌اش را به توانایی این روغن در تنظیم کردن پیام‌رسانِ مغز (سروتونین) ارتباط دادند. سروتونین یکی از ترکیبات شیمیایی بدن است که باعث بروز احساس خوب می‌شود و عدم تعادل آن در میان افراد افسرده قابل مشاهده است.

صمغ کندر

در مطالعه‌ای که در Journal of Psychopharmacology منتشر شد، مشخص گردید که نوعی ترکیب طبیعی در صمغ کندر، توانایی‌های ضدافسردگی دارد. این ترکیب incensole acetate (IA) نام دارد که هورمون‌های ترشح شده توسط غدد هیپوتالاموس، هیپوفیز و آدرنال را تنظیم می‌کند. غدد هیپوتالاموس و هیپوفیز در مغز قرار دارند و در تنظیم خلق‌وخو نقش دارند. غدد آدرنال در بالای کلیه‌ها قرار گرفته‌اند و به مدیریت استرس در بدن کمک می‌کنند.

نتیجه‌گیری محققین نشان می‌دهد که صمغ کندر اثری بالقوه در درمان افسردگی دارد. صمغ کندر حاوی ترکیباتی است که sesquiterpene نام دارند. این ترکیبات از سد مغز و خون عبور کرده و به اکسیژن‌رسانی به غدد مغز کمک می‌کنند.

رزماری

یافته‌های مطالعات حیوانی نشان می‌دهند که روغن رزماری اثر ضدافسردگی قدرتمندی دارد. محققین دریافته‌اند که مصرف سنتی و درازمدت رزماری به‌عنوان یک درمانگر افسردگی قابل قبول است. محققین همچنین دریافتند که اثر روغن رزماری در وارونه کردن افسردگی به اندازۀ داروی فلوکستین می‌باشد.

برای بهره‌مندی از اثرات ضدافسردگی رزماری، کافیست تا روغن آن را چند مرتبه در روز و هر مرتبه برای چند دقیقه استنشاق کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.