مزایای ورزش کردن برای سلامتی

0

بیشتر مردم بر این باورند که فقط تمرینات ورزشی سخت و ورزش‌های خارج از خانه می‌توانند در زمرۀ تمرینات ورزشی سالم قرار بگیرند. درحالی‌که بر اساس گزارشات منتشر شده، حتی فعالیت‌های معمولی و همیشگی مانند تمیز کردن خانه، پیاده‌روی سریع، چمن‌زنی، جارو کردن، لباس شستن و ظرف شستن نیز می‌توانند به‌نوعی ورزش محسوب شوند. درواقع هدف اصلی، سالم و فعال ماندن در طول زندگی است. در این مطلب به بررسی مزایای ورزش کردن و اثرات آن بر سلامتی می‌پردازیم.

نیازی نیست که لزوماً به عضویت یک باشگاه ورزشی پُرزرق‌وبرق درآمده، یا دوی ماراتون انجام دهید؛ حل جدول کلمات متقاطع، خواندن روزنامه، کمک کردن به فرزندان در انجام تکالیف و یا محاسبه کردن صورت‌حساب‌ها در ذهن به‌جای استفاده از ماشین حساب ازجمله فعالیت‌های ذهنی مفید هستند. طبق مطالعات و نتیجه‌گیری‌های به دست آمده توسط محققان در دانشگاه دوک، انجام دادن تمرینات ذهنی به‌طور مرتب نیز همانند فعالیت‌های بدنی به درمان افسردگی کمک می‌کند.

بهترین فعالیت‌های بدنی روزمره عبارت‌اند از:

  • بالا رفتن از پله‌ها
  • پیاده به خرید رفتن به‌جای استفاده از وسایل نقلیه
  • بیشتر کارهای خانه را به‌جای کمک گرفتن از خدمتکار، خودمان انجام دهیم
  • رسیدگی کردن به باغچه
  • پیاده‌روی سریع در اوایل صبح یا قدم زدن در ساعات نزدیک به شب

مزایای ورزش کردن برای سلامتی

انجام فعالیت‌های بدنی مداوم برای سلامتی ما بسیار مفید هستند. برخی از مزایای ورزش کردن برای سلامتی به شرح زیر می‌باشند:

درمان بیماری‌های قلبی

انجام دادن فعالیت بدنی مداوم موجب تقویت ماهیچه‌های قلب، کاهش میزان کلسترول LDL، بهبود خون‌رسانی به قلب و پیشگیری از انواع مختلف اختلالات قلبی می‌شود. از طرف دیگر، ورزش نکردن به‌طور منظم – حتی در دوره‌های کوتاه – می‌تواند به افزایش چشمگیر چربی شکم منجر شود که این چربی خطر ابتلا به دیابت نوع ۲، بیماری قلبی و مرگ زودرس را افزایش می‌دهد.

پیشگیری از چاقی

فعالیت‌های بدنی روزانه به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای چربی بدن را می‌کاهند، موجب می‌شوند که بدن کالری بیشتری بسوزاند و به‌طور کل مانع از ایجاد اضافه وزن می‌شوند. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که فعالیت کم از عوامل اصلی افزایش وزن و چاقی است.

ترکیب ورزش‌های هوازی با تمرینات استقامتی می‌تواند چربی‌سوزی را به حداکثر رسانده و درعین‌حال تودۀ عضلانی را حفظ کند که برای حفظ وزن سالم ضروری می‌باشد.

کاهش درد کمر

بیشتر بخوانید:

ورزش کردن به استقامت عضلات بدن شما کمک می‌کند، موجب می‌شود تا شما بتوانید درست بایستید و همچنین میزان چربی بدن شما را کاهش می‌دهد و درنتیجه از بروز کمردرد و مشکلات مربوط به آن پیشگیری می‌کند.

علاوه بر درد کمر، چندین مطالعه نشان داده‌اند که ورزش کردن می‌تواند به کنترل دردِ مرتبط با مشکلات دیگر نظیر فیبرومیالژیا، اختلال مزمنِ بافت نرم شانه و مشکلات دیگر کمک کند. همچنین فعالیت جسمانی می‌تواند آستانۀ تحمل درد را افزایش داده و تأثیر درد در بدن را کاهش دهد.

بهبود خواب

انجام تمرینات ورزشی مناسب به سریع‌تر خوابیدن و بهبود کیفیت خواب، همچنین خوابیدن‌های عمیق بدون کابوس‌های مداوم کمک می‌کنند. کاهش طبیعی میزان دمای بدن و ضربان قلب پس از انجام یک تمرین ورزشی طاقت‌فرسا می‌تواند به سریع‌تر خوابیدن کمک کند.

پیشگیری از سرطان

تحقیقات نشان می‌دهند که مزایای ورزش کردن به‌صورت روزانه به مدت یک ساعت، خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان را با هر سن و وزنی که باشند کاهش می‌دهد. به‌علاوه تحقیقات حاکی‌اند که فعالیت‌های بدنی و رژیم غذایی سالم می‌توانند به کاهش خطر سرطان کمک کنند.

زوال عقل

در پیش گرفتن یک رژیم غذایی سالم، انجام مداوم تمرینات ورزشی و سالم زیستن، همگی می‌توانند به پیشگیری از زوال عقل کمک کنند. ورزش کردن سرعت ضربان قلب را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود تا جریان خون و اکسیژن به مغز بیشتر شود. ورزش همچنین در تحریکِ تولید هورمون‌هایی که به بهبود رشد سلول‌های مغزی کمک می‌کنند مؤثر است.

ازآنجایی‌که ورزش کردن در پیشگیری از بیماری‌های مزمن نقش دارد، می‌تواند به‌طور غیرمستقیم برای مغز مفید باشد، چراکه بیماری‌های مزمن اثرات منفی‌ای در عملکرد مغز دارند.

ضدافسردگی

اگر احساس افسردگی می‌کنید، انجام تمرینات بدنی موجب می‌شود که اعصاب مغز تحریک شده و احساس آرامش، شادی و نشاط کنید. ازآنجایی‌که ورزش کردن می‌تواند به افزایش اعتماد به نفس و کاهش استرس‌های بی‌مورد شما کمک کند، پس از انجام ورزش احساس بهتری به شما دست می‌دهد.

ورزش کردن لزوماً به معنای رفتن به باشگاه ورزشی نیست. پیاده‌روی طولانی، دویدن اطراف باغچه و… می‌توانند یک ورزش فیزیکی سالم محسوب شوند. چیزی که اهمیت دارد این است که همواره تحرک داشته باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.